Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

OIL-FREE Ultra Moisturizing Lotion

Content: 100 ml

The Oil Free Ultra Moisturizing Lotion by COSRX is the perfect addition to your AHA and BHA products. With 70% birch sap, it calms and supports the regeneration of freshly exfoliated, irritated, or dry skin. The lightweight, oil-free formula delivers deep hydration without clogging pores or leaving a sticky film.

€24.95

Content: 100 ml

Average rating of 5 out of 5 stars

3 Reviews

No longer available

Description

Product information "OIL-FREE Ultra Moisturizing Lotion "

COSRX Oil Free Ultra Moisturizing Lotion: Lightweight, Oil-Free Hydration & Calming for All Skin Types

How can you deeply soothe and care for sensitive, irritated, or dry skin – completely without greasy residue?
The Oil Free Ultra Moisturizing Lotion by COSRX is the perfect addition to your AHA and BHA products. With 70% birch sap, it calms and supports the regeneration of freshly exfoliated, irritated, or dry skin. The lightweight, oil-free formula delivers deep hydration without clogging pores or leaving a sticky film.

Ideal for all skin types – even blemish-prone or sensitive skin – this lotion instantly provides a fresh, smooth skin feeling and promotes a clear, balanced complexion.

Key Benefits at a Glance:

  • 70% birch sap: Soothes & regenerates
  • Oil-free, lightweight texture – absorbs quickly
  • Deep moisture care without residue
  • Perfect after peels & for sensitive skin
  • Suitable for all skin types, even blemish-prone

Why is Oil Free Ultra Moisturizing Lotion by COSRX the perfect choice?
Because it calms, deeply hydrates, and leaves skin fresh and oil-free – without compromise.

Discover the Oil Free Ultra Moisturizing Lotion by COSRX now exclusively at Look Beautiful Products!

Properties

Age group: 20+, 30+, 40+, 50+, 60+
Area of application: Neck/ neckline, Visage
Effects: Care, Moisturizing
Feature: Korean cosmetics, Natural cosmetics
Gender: For women
Helps against: Dry skin, Irritated/ damaged skin, Tired skin
Ingredients: Birch water
Product type: Lotion
Skin type: Adult skin, Dry skin, Hypersensitive skin, Impure skin, Mixed skin, Normal skin, Oily Skin, Sensitive skin

Manufacturer

Cosrx

Cosrx

CosRx – Effective Korean Skincare for Your Skin Needs. CosRx offers gentle yet highly effective skincare based on natural ingredients and scientifically backed formulas. Whether you’re fighting blemishes, dealing with dry skin, or reducing the first signs of aging, CosRx has the perfect solution.

CosRx's toners, serums, and moisturizers with ingredients like tea tree oil, niacinamide, and hyaluronic acid hydrate, reduce redness, and support your skin's natural barrier.

Why Choose CosRx?

  • Scientifically Proven Formulas: Natural ingredients that work.

  • Gentle & Effective: Perfect for all skin types, especially sensitive skin.

  • Key Ingredients: Tea tree oil, niacinamide, hyaluronic acid for visible results.

Benefits of the CosRx products:
  • Effective Skincare: CosRx combines scientifically backed formulas with natural ingredients to provide optimal skincare.
  • Moisture & Protection: Products like serums and moisturizers provide intense hydration and strengthen your skin’s natural barrier.

  • Fights Blemishes: CosRx helps reduce blemishes for a clearer complexion.

  • Suitable for All Skin Types: Especially great for sensitive skin – gentle and free from unnecessary additives.

  • Reduces Redness: Ingredients like niacinamide and tea tree oil visibly calm redness and irritation.

  • Anti-Aging: Products like the Snail Mucin Power Essence help reduce early signs of aging.

  • Scientifically Tested: Each product is dermatologically tested and based on proven, effective ingredients.


Reviews 3

3 of 3 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


3 reviews

1 February 2023 10:18

Review with rating of 5 out of 5 stars

THE best moisturizer if you struggle with oily skin!

6 April 2022 10:18

Review with rating of 5 out of 5 stars

Klasse

Dies ist meine tägliche Feuchtigkeitscreme und ich liebe sie. Der Geruch ist angenehm und leicht und hinterlässt keine schwere Textur. Dieses Produkt ist perfekt für jede Tageszeit und hält die Feuchtigkeit gut unter dem Make-up! Sehr zu empfehlen, wenn man keine Produkte mit strengem Duft und einem leichten Gefühl mag.

5 January 2022 10:07

Review with rating of 5 out of 5 stars

Erstaunliche Feuchtigkeitscreme für fettige Haut!

Ich LIEBE diese Feuchtigkeitscreme. Es ist erstaunlich. Ich habe fettige Haut und die Formel ist super leicht und hat eine fast gelartige Textur, was toll ist. Unter dem Make-up ist sie fantastisch, aber sie verleiht meiner Haut auch einen schönen Schimmer, wenn ich sie alleine trage.

Apply a small amount of lotion to your cleansed and toned face and spread the lotion thoroughly until it is completely absorbed.

Betula Platyphylla Japonica Juice, Butylene Glycol, Glycerin, Dimethicone, Betaine, Cetearyl Alcohol,1,2-hexanediol, Cetearyl Olivate, Ethyl Hexanediol, Sorbitan Olivate, Ethylhexylglycerin, Hydroxyethyl Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer, Parfum, Allantoin, Panthenol, Xanthan Gum, Sodium Lactate, Sodium Hyaluronate, Sorbitan Isostearate, Polysorbate 60, Aqua/ Water, Limonene, Citral.

✓ Daily moisturiser for every skin type and every situation!
✓ Birch water soothes and cares for irritated skin.
✓ Skin-friendly natural ingredient full of vitamins and antioxidants.
✓ Leaves no greasy residue

The Oil Free Ultra Moisturizing Lotion by COSRX is the perfect addition to your AHA and BHA products. With 70% birch sap, it calms and supports the regeneration of freshly exfoliated, irritated, or dry skin. The lightweight, oil-free formula delivers deep hydration without clogging pores or leaving a sticky film.

Skip product gallery

Accessory Items

DEEP MOISTURE Balancing FluidDEEP MOISTURE Balancing Fluid

Average rating of 5 out of 5 stars

DEEP MOISTURE Balancing Fluid
Cream for combination skin

MÁDARA Deep Moisture Balancing Fluid: 24h Hydration & Balance for Combination Skin How can you achieve long-lasting hydration, an even complexion, and perfectly balanced combination skin? The Deep Moisture Balancing Fluid by MÁDARA is the perfect solution for anyone seeking intense hydration and a balanced skin appearance. The ultra-light, fast-absorbing texture delivers 24-hour moisture, balances both oily and dry areas, and reveals a radiant, even complexion – especially for combination skin. This fluid strengthens the skin’s natural moisture barrier and provides reliable protection against dehydration. For visibly fresher, healthier-looking skin – every single day. Key Benefits at a Glance: Intensive 24h hydration Balances combination skin – for an even complexion Visibly improves skin appearance Strengthens the natural moisture barrier Ultra-light, fast-absorbing formulation Why is Deep Moisture Balancing Fluid by MÁDARA the perfect choice? Because it perfectly balances, deeply nourishes, and leaves combination skin fresh and radiant – without weighing it down. Discover the Deep Moisture Balancing Fluid by MÁDARA now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 50 ml (€59.90 / 100 ml)

Regular price: €29.95
Ultimate Nourishing Rice Overnight MaskUltimate Nourishing Rice Overnight Mask

Average rating of 4.8 out of 5 stars

Ultimate Nourishing Rice Overnight Mask
Face Mask

COSRX Ultimate Nourishing Rice Overnight Mask: Radiant, Even Skin Overnight – For Your Best Beauty Sleep How can you deliver maximum hydration, gentle brightening, and a healthy, even glow to your skin – effortlessly while you sleep? The Ultimate Nourishing Rice Overnight Mask by COSRX is a powerful 3-in-1 spa mask with natural ingredients. It provides deep moisture, gently brightens, and transforms uneven skin tone into a radiant, balanced complexion. The gentle formula can be used as an overnight mask, wash-off mask, or moisturizer – perfect for anyone wanting to wake up to plump, refreshed, and healthy-looking skin. Key Benefits at a Glance: 3-in-1 use: Overnight mask, wash-off mask & moisturizer With natural ingredients Delivers deep hydration Gently brightens the complexion Transforms uneven tone into radiant, even skin Suitable for all skin types Why is Ultimate Nourishing Rice Overnight Mask by COSRX the perfect choice? Because it nourishes, brightens, and deeply hydrates your skin as you sleep – for a refreshed, radiant glow every morning. Discover the Ultimate Nourishing Rice Overnight Mask by COSRX now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 60 ml (€33.25 / 100 ml)

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also bought

Original Tubing Mascara Dark BrownOriginal Tubing Mascara Dark Brown
Blinc
Original Tubing Mascara Dark Brown
Waterproof mascara

Blinc Original Tubing Mascara Dark Brown: Natural Lashes, 100% Control – No Panda Eyes, No Fuss The Original Tubing Mascara Dark Brown by Blinc is the ultimate choice for anyone seeking gentle definition, long-lasting performance, and a natural look. The innovative tubing technology wraps each lash in tiny, waterproof tubes—no clumping, no smudging, no panda effect, no matter how active your day. The soft dark brown shade creates defined yet understated lashes—perfect for everyday, work, sports, or yoga. This mascara stands up to it all: tears, sweat, oily skin, even eye rubbing—while staying gentle on sensitive eyes. Clinically tested, non-irritating, and ideal for contact lens wearers. At night, removal is effortless with warm water and gentle pressure—no makeup remover needed, no rubbing, no drama. Key Benefits at a Glance: Tubing technology: No clumping, no smudging, no running Gentle, waterproof tubes: 100% hold in any weather & lifestyle Clinically tested, non-irritating: For sensitive eyes & contacts Super easy removal: Just warm water Natural dark brown: For defined yet soft looks Long-lasting like waterproof—only smarter How does Blinc Original Tubing Mascara Dark Brown keep your lashes naturally styled, flawless, and fuss-free every day—and why is this mascara the best choice for anyone tired of panda eyes, rubbing, and compromise? The smart formula offers control, staying power, and gentle care—for defined lashes that go the distance. Discover Blinc Original Tubing Mascara Dark Brown now at Look Beautiful Products Shop and enjoy effortless, natural lash looks!

Content: 9 ml (€310.56 / 100 ml)

Regular price: €27.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Moisture Power Enriched CreamMoisture Power Enriched Cream

Average rating of 5 out of 5 stars

Cosrx
Moisture Power Enriched Cream
Face cream

COSRX Moisture Power Enriched Cream: Intense Hydration & Smooth, Fresh Skin – Without Greasiness How can you quickly and deeply hydrate dry, irritated skin – without clogging pores or leaving a sticky residue? The Moisture Power Enriched Cream by COSRX is the perfect solution for anyone seeking a fast-absorbing, highly effective moisturizer. The velvety texture smooths rough patches and leaves a fresh, non-greasy feeling – ideal even for sensitive or blemish-prone skin. The intensely hydrating formula nourishes deeply without clogging pores or causing acne. Perfect for daily use on dry, stressed, or irritated skin. Key Benefits at a Glance: Fast-absorbing, velvety texture Intensive moisture care for dry & irritated skin Smooths rough areas and improves skin texture No greasy residue, no pore-clogging Suitable for sensitive & acne-prone skin Why is Moisture Power Enriched Cream by COSRX the perfect choice? Because it delivers deep hydration, a fresh skin feel, and leaves your skin smooth and soft – without compromise. Discover the Moisture Power Enriched Cream by COSRX now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 50 ml (€41.90 / 100 ml)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
DEEP MOISTURE Balancing FluidDEEP MOISTURE Balancing Fluid

Average rating of 5 out of 5 stars

MÁDARA Cosmetics
DEEP MOISTURE Balancing Fluid
Cream for combination skin

MÁDARA Deep Moisture Balancing Fluid: 24h Hydration & Balance for Combination Skin How can you achieve long-lasting hydration, an even complexion, and perfectly balanced combination skin? The Deep Moisture Balancing Fluid by MÁDARA is the perfect solution for anyone seeking intense hydration and a balanced skin appearance. The ultra-light, fast-absorbing texture delivers 24-hour moisture, balances both oily and dry areas, and reveals a radiant, even complexion – especially for combination skin. This fluid strengthens the skin’s natural moisture barrier and provides reliable protection against dehydration. For visibly fresher, healthier-looking skin – every single day. Key Benefits at a Glance: Intensive 24h hydration Balances combination skin – for an even complexion Visibly improves skin appearance Strengthens the natural moisture barrier Ultra-light, fast-absorbing formulation Why is Deep Moisture Balancing Fluid by MÁDARA the perfect choice? Because it perfectly balances, deeply nourishes, and leaves combination skin fresh and radiant – without weighing it down. Discover the Deep Moisture Balancing Fluid by MÁDARA now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 50 ml (€59.90 / 100 ml)

Regular price: €29.95
Two in One Poreless Power LiquidTwo in One Poreless Power Liquid

Average rating of 5 out of 5 stars

Cosrx
Two in One Poreless Power Liquid
Facial cleanser

COSRX Two in One Poreless Power Liquid: Smooth, Refined Skin & Minimized Pores – For a Flawless Finish How can you visibly reduce clogged and enlarged pores, control excess oil, and achieve a smooth, clear complexion? The Two in One Poreless Power Liquid by COSRX is the ideal solution to clear clogged pores, shrink pore size, and deliver a refined, matte skin appearance. With 0.1% BHA, this liquid removes deep-seated impurities and effectively regulates oil production. Tannin provides a tightening effect, while 88% willow bark extract fights blemishes, soothes, and delivers antibacterial action. The formula helps cool skin temperature and is gentle enough to use alongside other AHA or BHA products. Key Benefits at a Glance: Visibly refines & tightens pores Fights excess oil & blemishes With 0.1% BHA for effective deep cleansing 88% willow bark extract for antibacterial benefits Instant cooling effect & soothed skin Gentle & suitable with other exfoliants Suitable for all skin types Why is Two in One Poreless Power Liquid by COSRX the perfect choice? Because it visibly shrinks pores, reduces excess sebum, and leaves your skin clear, smooth, and healthy – every day. Discover the Two in One Poreless Power Liquid by COSRX now exclusively at Look Beautiful Products!

Regular price: €23.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
-15 %
Women's Hair Vitamins 3 month treatment with free Hydration Duo 22mlWoman's Hair Vitamins | ivybears

Average rating of 5 out of 5 stars

ivybears
Women's Hair Vitamins 3 month treatment with free Hydration Duo 22ml
Food supplements

Get the 3-month treatment for long, strong and healthy hair! Beautiful, shiny hair and strong nails - with IVYBEARS® Women's Hair Vitamins you get exactly the support you need. The delicious, vegan gummy bears are rich in highly concentrated biotin, zinc, folic acid and vitamin C. These essential nutrients promote hair growth, strengthen the hair structure and give the hair an extra portion of energy and shine. IVYBEARS® Women's Hair Vitamins are 100% vegetarian, free from gluten, soya and gelatine and are halal and kosher certified. The product was developed together with beauty experts and manufactured in Germany. One tin contains 60 gummy bears - the perfect addition to your daily hair and nail care routine with full flavour and maximum effect.

Sale price: €40.67 Regular price: €47.85
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
The Ceramide Skin Barrier MoisturiserThe Ceramide Skin Barrier Moisturiser
Cosrx
The Ceramide Skin Barrier Moisturiser
Face cream

The Ceramide Skin Barrier Moisturiser from COSRX is the ideal treatment for dry, sensitive and stressed skin. The highly concentrated moisturiser acts like a protective shield for the skin barrier and helps to retain moisture in the long term. The innovative formula is based on an intelligent lipid trio of ceramides, cholesterol and fatty acids that mimic the skin's natural protective film. This deeply locks in moisture while making the skin more resistant to environmental stress and daily strains. A complex of five different types of ceramide specifically strengthens the skin barrier and noticeably reduces dryness and feelings of tightness. In addition, five types of hyaluronic acid provide intensive, long-lasting hydration. Panthenol (vitamin B5) supports regeneration, soothes irritated skin and leaves it feeling balanced. Despite the rich care, the silky texture is quickly absorbed without stickiness or leaving a greasy film. The result is smooth, elastic and strengthened skin. Key benefits at a glance: Strengthens the skin barrier with 5 types of ceramide Protects against environmental stress and external influences Provides intensive, long-lasting moisture Immediately reduces feelings of dryness and tightness Supports skin regeneration with panthenol With 5-fold hyaluronic acid for maximum hydration Ideal for dry, sensitive & stressed skin Quickly absorbed, non-sticky texture The Ceramide Skin Barrier Moisturiser restores skin balance and ensures strengthened, supple and resilient skin - day after day.

Content: 80 ml (€24.94 / 100 ml)

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.