Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Nudies Glow Highlighter Stick – Bubble Bebe

Content: 8 g
The Nudies Glow Highlighter Stick – Bubble Bebe by NUDESTIX is the must-have for a fresh, natural glow and versatile looks. The innovative Korean formula creates a subtle, dewy ‘glass skin’ effect that glows from within – all day long.

€31.95

Content: 8 g (€399.38 / 100 g)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Nudies Glow Highlighter Stick – Bubble Bebe"

NUDESTIX Nudies Glow Highlighter Stick – Bubble Bebe: A radiant, glass-skin look for the face, eyes and lips

The Nudies Glow Highlighter Stick – Bubble Bebe by NUDESTIX is the must-have for a fresh, natural glow and versatile looks. The innovative Korean formula delivers a subtle, dewy ‘glass skin’ effect that glows from within – all day long.

The creamy texture glides effortlessly onto cheeks, eyes and lips and blends seamlessly. The reusable black compact with a mirror makes touch-ups on the go a breeze.

Key benefits at a glance:

  • Glass skin effect & natural glow
  • Multifunctional: Suitable for cheeks, eyes & lips
  • Nourishing: With vitamin E, minerals & candelilla wax
  • Lightweight & non-sticky: Long-lasting, buildable, non-drying
  • Clean beauty: Vegan, cruelty-free, free from fragrance, parabens, sulphates & phthalates
  • Practical: Includes a recyclable tin, mirror & blending brush

How can you conjure up a fresh, youthful glow at any time – with minimal effort?
With the Nudies Glow Highlighter Stick – Bubble Bebe by NUDESTIX, you can enjoy a radiant, healthy complexion anywhere, anytime – it’s simple, versatile and nourishing.

Discover it now at Look Beautiful Products and enjoy the ultimate glow moment!

Properties

Area of application: Visage
Feature: Vegan

Manufacturer

NUDESTIX

NUDESTIX

Effortless Beauty with a Touch of Color

NUDESTIX was founded by sisters Ally and Taylor Frankel together with their mother Jenny Frankel, a chemical engineer. Their vision was simple: makeup should be easy, skin-friendly, and natural – without complicated routines or overflowing makeup bags.

The brand is built on the belief that natural beauty should shine through. Rather than covering the skin, NUDESTIX enhances your features with subtle shades that create the signature “Nude But Better” effect.

Multi-Tasking Beauty for Everyday Life
NUDESTIX's iconic makeup sticks are designed for eyes, lips, cheeks, and face, allowing you to create a complete look with just a few products. Easy to apply and blend, they are perfect for quick beauty routines and on-the-go touch-ups.

Clean Beauty with Purpose
NUDESTIX is committed to skin-loving and conscious beauty. Products are:

  • Paraben-free
  • Gluten-free
  • Cruelty-free
  • Available in vegan options
  • Formulated with skin-friendly ingredients

Many products come in the brand’s signature reusable tins with built-in mirrors, making them practical, stylish, and travel-friendly.

Less Products, More Impact
NUDESTIX embraces the philosophy that less is more. Instead of countless products and complicated steps, the brand offers simple solutions for beauty lovers who want natural-looking results with minimal effort.

Why NUDESTIX?

  • Multi-use makeup sticks
  • Natural “no-makeup makeup” finish
  • Clean, skin-friendly formulas
  • Perfect for on-the-go beauty
  • Paraben-free, gluten-free, and cruelty-free
  • Founded by a beauty-focused family

NUDESTIX makes beauty simple, modern, and effortless – helping you enhance your natural features with confidence.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Apply the product to your cheekbones, brow bone, Cupid’s bow and the inner corners of your eyes for a radiant complexion. Gently blend it in with your fingers or a brush. For an intense wet-look highlighter, you can apply the product over your make-up using a brush, or twist a stippling brush directly onto the stick.

Polyglyceryl-2 triisostearate, hydrogenated polyisobutene, mica, polybutene, ceresin, octyldodecanol, synthetic wax, caprylic/capric triglyceride, C12-15 alkyl benzoate, dipentaerythrityl hexahydroxystearate/hexastearate/hexarosinate, microcrystalline wax, paraffin, ethylene/propylene copolymer, sorbitan sesquioleate, Copernicia cerifera (carnauba) wax, Euphorbia cerifera (candelilla) wax, phenoxyethanol, tocopheryl acetate, polyethylene. [+/- Titanium dioxide (CI 77891), iron oxides (CI 77491, CI 77499)]

✓ Glass skin effect & natural glow
✓ Multifunctional: Suitable for cheeks, eyes & lips
✓ Nourishing: With vitamin E, minerals & candelilla wax
✓ Lightweight & non-sticky: Long-lasting, buildable, non-drying
✓ Clean beauty: Vegan, cruelty-free, free from fragrance, parabens, sulphates & phthalates
✓ Practical: Includes a recyclable tin, mirror & blending brush

The Nudies Glow Highlighter Stick – Bubble Bebe by NUDESTIX is the must-have for a fresh, natural glow and versatile looks. The innovative Korean formula creates a subtle, dewy ‘glass skin’ effect that glows from within – all day long.
Skip product gallery

Customers also viewed

Topless HaileyTopless Hailey
NAILS.INC
Topless Hailey
Nail varnish

Topless Hailey from NAILS.INC is the perfect one-step shortcut to a flawless manicure - without the need for a salon visit. This revolutionary 4-in-1 formula combines base coat, conditioner, intense colour and top coat in a single bottle. Simply apply and achieve well-groomed, shiny nails in a single step. Enriched with bio-peptides and microscopically fine glass particles, the topless polish provides a high-gloss gel finish that not only looks sophisticated, but also lasts up to 8 days without splitting. No additional base coat or top coat required! Ideal for anyone who wants to achieve a professional look quickly and easily - whether for everyday wear or special occasions. Benefits at a glance: 4-in-1 formula: Base coat, care, colour and top coat in one Lasts up to 8 days - chip-resistant & shiny Gel finish for the salon look at home No base or top coat required Contains organic peptides to strengthen, nourish & moisturise Vegan, cruelty-free and 21-free (free from 21 ingredients of concern) Quick & easy to use - perfect for on-the-go or rushed beauty routines

Content: 14 ml (€92.50 / 100 ml)

Regular price: €12.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Cream BlushCream Blush
Eco by Sonya
Cream Blush
Blush

This luxurious cream blush from Eco by Sonya blends effortlessly and provides a natural finish that lasts. It is a versatile, high-quality cream blush made from natural pigments with a vegan formula. This luxurious cream will make your complexion glow! After years of work, Eco by Sonya has developed a blush that has the perfect universal colour to suit every skin type.

Content: 9 g (€288.33 / 100 g)

Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Tinted Blur Foundation Stick - Light No. 03Tinted Blur Foundation Stick - Light No. 03
NUDESTIX
Tinted Blur Foundation Stick - Light No. 03
Make-up

NUDESTIX Tinted Blur Foundation Stick - Light No. 03: Soft-focus foundation for a flawless, naturally matte finish The Tinted Blur Foundation Stick - Light No. 03 from NUDESTIX is the ideal choice for anyone who wants uncomplicated, flawless skin with a natural, radiant finish. The ultra-light cream-to-powder formula blends gently into the skin, reliably conceals pores, fine lines and blemishes and delivers an instant soft-focus effect. 5-in-1 formula: Tinting softening Dabbing Highlighting Contouring Whether used alone for a natural glow or as a setting powder over make-up - the handy stick ensures fresh, even skin everywhere. The coverage is sheer to medium, buildable and mattifying without leaving the face looking dull. Vitamin E provides moisture, protection and glow, while green tea strengthens the skin barrier and nourishes with antioxidants. The Clean Beauty formula is vegan, cruelty-free, gluten-free, fragrance-free, paraben-free, sulphate-free and phthalate-free. Top benefits at a glance: Soft-focus cream-to-powder foundation: For a naturally matte, radiant finish Instant blur effect: conceals pores, lines and blemishes 5-in-1: Tint, highlight, contour, touch-up & soft focus Lightweight & buildable: Perfect for a fresh, natural complexion Vitamin E & green tea: moisturise, protect & healthier skin Clean Beauty: Vegan, gluten-free & free from fragrances, parabens, sulphates and phthalates Stick format: Ideal for on the go & quick touch-ups How does the NUDESTIX Tinted Blur Foundation Stick - Light No. 03 ensure that your skin looks smoother, fresher and more even day after day - and why is this product the perfect choice for anyone who loves uncomplicated, versatile foundation and a soft-matte finish? The innovative clean beauty formula ensures radiant, well-groomed skin - anytime, anywhere and without any effort. Discover the NUDESTIX Tinted Blur Foundation Stick - Light No. 03 in the Look Beautiful Products Shop now and experience flawless skin with ease!

Content: 6.1 g (€556.56 / 100 g)

Regular price: €33.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Prodigieux Multi-Usage Compact Bronzing PowderProdigieux Multi-Usage Compact Bronzing Powder
Nuxe
Prodigieux Multi-Usage Compact Bronzing Powder
Bronzer

NUXE Prodigieux Multi-Usage Compact Bronzing Powder: Naturally Sun-Kissed Glow for Face & Body – All Year Round The Prodigieux Multi-Usage Compact Bronzing Powder by NUXE delivers a fresh, golden complexion in every season—summer or winter. The ultra-fine, lightweight texture lays on skin like a silky veil, melting seamlessly for a natural, radiant finish that never feels heavy. This bronzing powder is perfect to: Intensify your summer tan add a sun-kissed glow to face or body instantly refresh & illuminate your complexion—no mask effect, just pure radiance Key Benefits at a Glance: Year-round glow: Perfect for both summer & winter Fresh, golden complexion: Instant radiance for face & body Silky, natural finish: Never heavy or mask-like Enhances & prolongs tan: For everyday summer vibes Ultra-fine powder texture: Barely there feel, easy to blend How does NUXE Prodigieux Multi-Usage Compact Bronzing Powder make your skin look fresher, more radiant, and naturally bronzed every day—and why is this powder the perfect choice for anyone seeking effortless, seamless glow for face and body? The smart formula delivers a sun-kissed look anytime, anywhere—for flawless golden beauty with zero effort. Discover NUXE Prodigieux Multi-Usage Compact Bronzing Powder now at Look Beautiful Products Shop and enjoy your glow all year round!

Content: 25 g (€215.80 / 100 g)

Regular price: €53.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Splash-proof Vegan Waterproof MascaraSplash-proof Vegan Waterproof Mascara
NUDESTIX
Splash-proof Vegan Waterproof Mascara
Mascara

NUDESTIX Splashproof Vegan Waterproof Mascara – Waterproof, vegan mascara for the perfect look NUDESTIX’s Splashproof Vegan Waterproof Mascara is the ideal choice for anyone who wants long-lasting, expressive and defined lashes – no matter what the day brings. The innovative, water- and sweat-resistant formula stands up to any adventure and ensures an intense look without clumping, smudging or flaking. The flexible, ball-tipped applicator coats even short or fine lashes, delivering spectacular volume and precise definition. High-quality, vegan active ingredients such as argan oil, mango kernel oil, rice bran wax and bamboo extract moisturise and protect the lashes, whilst multivitamins strengthen them. Key benefits at a glance: Waterproof & sweat-resistant: Perfect hold in any weather and during any activity Intense volume & definition: No clumping, no smudging, no flaking Nourishing clean beauty formula: With plant-based oils and multivitamins for strong, supple lashes Gently removable: Can be effortlessly removed with an oil-based cleanser Vegan & cruelty-free: Free from parabens, sulphates, phthalates and synthetic fragrances Convenient: Includes a reusable case with a mirror – perfect for on the go How can you achieve perfect, voluminous and well-nourished lashes all day long – whether you’re exercising, out in the rain or travelling? With NUDESTIX’s Splashproof Vegan Waterproof Mascara, you get reliable hold, intensive care and a flawless finish all in one product. Discover it now in the Look Beautiful Products shop and experience the ultimate mascara look!

Content: 12 ml (€241.25 / 100 ml)

Regular price: €28.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
NUDIES Matte Blush Stick – Sunkissed PinkNUDIES Matte Blush Stick – Sunkissed Pink
NUDESTIX
NUDIES Matte Blush Stick – Sunkissed Pink
Blush

NUDESTIX NUDIES Matte Blush Stick – Sunkissed Pink: Matte radiance for cheeks, lips and eyes – simple, clean and versatile The NUDESTIX NUDIES Blush Stick – Sunkissed Pink is the 3-in-1 all-rounder for anyone who loves a natural, fresh glow. This matte cream blush gives cheeks, lips and eyes an intense, buildable shade of pink and creates a gentle matte, softly-blurred finish. The creamy texture makes application and blending super easy using the built-in blending brush or your fingers – even on the go. Kaolin and silicic acid minerals absorb excess oil and conceal imperfections, whilst vitamin E nourishes and moisturises. The result: a fresh, sculpted complexion with long-lasting colour that makes imperfections appear to vanish – for a flawless ‘no-make-up make-up’ look. The formula is vegan, cruelty-free, gluten-free, fragrance-free, paraben-free, sulphate-free and phthalate-free, and ensures a comfortable feel on the skin without compromise. Key benefits at a glance: 3-in-1 blush stick: for cheeks, lips & eyes Intense, buildable colour: Fresh, matt pink for subtle contouring Soft-focus effect: Conceals imperfections, perfects the complexion With vitamin E: Antioxidant care & hydration Minerals: Absorb oil & ensure long-lasting freshness Double-ended stick: With integrated, detachable blending brush Clean Beauty: Vegan, cruelty-free, free from parabens, gluten and fragrances Reusable compact with mirror: For perfect looks on the go How does the NUDESTIX NUDIES Blush Stick – Sunkissed Pink ensure that your complexion looks fresher, more flawless and naturally contoured day after day – and why is this product the perfect choice for anyone looking for hassle-free, clean and versatile colour for the face and lips? The clever combination of a creamy formula, a soft matt finish and clean beauty makes this stick a daily must-have – for natural freshness anytime, anywhere. Discover the NUDESTIX NUDIES Blush Stick – Sunkissed Pink now in the Look Beautiful Products shop and perfect your no-make-up glow!

Content: 7 g (€527.86 / 100 g)

Regular price: €36.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Nudies Natural Lips KitNudies Natural Lips Kit
NUDESTIX
Nudies Natural Lips Kit
Lip Care Set

NUDESTIX Nudies Natural Lips Kit: Limited-edition mini gel balms for natural, well-groomed nude looks The Nudies Natural Lips Kit from NUDESTIX is an exclusive 3-piece lip set that offers everything you need for the perfect, natural nude look, whether you’re on the go or in your everyday life. The set was curated by the founders themselves to mark NUDESTIX’s 10th anniversary and contains three mini gel tinted lip and cheek balms in nude shades that adapt to any skin tone and create that individual ‘my lips but better’ effect. The set includes the following shades: ALLY: Peach-pink nude TAY TAY: Blossom pink nude J MAMA: Natural nude with a mauve undertone The lightweight gel formula provides a fresh, non-sticky shine and contains over30 % plant-based moisturisers derived from rapeseed, soya and vitamin E. Lips are intensely nourished, protected and enhanced with a hint of soft colour – without any smudging, bleeding or mask-like effect. The set is vegan, gluten-free, cruelty-free and free from synthetic fragrances, parabens, sulphates and phthalates. Thanks to the reusable mini tin with a mirror and built-in sharpener, this kit is the ideal companion for any handbag. Key benefits at a glance: Three nude gel balms: for all lip and cheek looks in an instant Intensely moisturising: Over30 % plant-based ingredients & vitamin E Fresh gel shine: Non-sticky, long-lasting & buildable Natural finish: Each shade can be worn on its own or combined with others Vegan, clean & cruelty-free: Free from synthetic fragrances, parabens, sulphates and phthalates Reusable tin with mirror & sharpener: Perfect for on the go How does the NUDESTIX Nude Natural Lips Kit ensure that your lips are nourished, natural and always perfectly tinted, day after day – and why is this set a must-have for anyone looking for flexibility, intensive care and the nude trend all in one? These clever mini sticks deliver moisture, shine and a flawless nude finish – for genuine everyday looks that always work. Discover the NUDESTIX Nude Natural Lips Kit now in the Look Beautiful Products shop and enjoy natural nude looks with an extra boost of care!

Regular price: €36.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.