Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Nuxuriance Ultra The Global Anti Aging Cream SPF30

Content: 50 ml
The Nuxuriance Ultra The Global Anti-Aging Cream SPF30 by NUXE is the perfect all-in-one solution for anyone seeking powerful anti-aging care and effective sun protection in one step. The innovative ALFA [3R] TECHNOLOGY revitalizes, regenerates, and restructures the skin, while SPF30 reliably protects against UVA/UVB rays—delivering all-round care and a radiant complexion.

€67.95

Content: 50 ml (€135.90 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Nuxuriance Ultra The Global Anti Aging Cream SPF30 "

NUXE Nuxuriance Ultra The Global Anti-Aging Cream SPF30: Anti-Aging Day Cream with SPF & Innovative 3R Technology

The Nuxuriance Ultra The Global Anti-Aging Cream SPF30 by NUXE is the perfect all-in-one solution for anyone seeking powerful anti-aging care and effective sun protection in one step. The innovative ALFA [3R] TECHNOLOGY revitalizes, regenerates, and restructures the skin, while SPF30 reliably protects against UVA/UVB rays—delivering all-round care and a radiant complexion.

The lightweight, fast-absorbing texture provides deep hydration and leaves skin feeling fresh and plump—without greasiness. The formula reduces wrinkles and fine lines, smooths and firms skin, and delivers a more even, youthful glow. Ideal for all skin types and perfect under makeup.

Key Benefits at a Glance:

  • SPF30: Reliable protection against UV-induced skin aging
  • ALFA [3R] TECHNOLOGY: Revitalizes, regenerates, and restructures skin
  • Reduces wrinkles & fine lines: Visibly smoother, firmer skin
  • Intense hydration: For a fresh, plump skin feel
  • Suitable for all skin types: Perfect as an anti-aging day cream with SPF and under makeup

How does NUXE Nuxuriance Ultra The Global Anti-Aging Cream SPF30 keep your skin smoother, firmer, and more radiant every day—and why is this cream the ideal choice for anyone wanting maximum anti-aging power and daily sun protection in one formula? The smart fusion of innovation, moisture, and SPF makes this day cream a must-have for modern anti-aging routines.

Discover NUXE Nuxuriance Ultra The Global Anti-Aging Cream SPF30 now at Look Beautiful Products Shop and enjoy intensive care with UV protection!

Properties

Area of application: Neck/ neckline, Visage
UV protection: SPF 30

Manufacturer

Nuxe

NUXE 

France's Leading Brand in Pharmacy Cosmetics 

Laboratoire NUXE is the leading provider of pharmacy cosmetics in France. At NUXE, you will find the perfect skincare line tailored to your skin type and age, ranging from moisturizers to anti-aging treatments.

The Benefits of NUXE:

• Wide range of care for all skin types – NUXE offers a wide variety of products, perfectly tailored to different skin types and needs.
• Unique plant-based ingredients – All NUXE products feature high-quality plant extracts that intensely nourish the skin.
• Sensual fragrances – Each NUXE product delights with delicate and irresistible scents, making your skincare experience even more indulgent.
• Luxurious feeling – NUXE combines the power of nature with luxurious sensuality, offering an unparalleled skin sensation.
• Cult-status products – Many NUXE products have reached cult status and are known for their exceptional efficacy.
• Made in France – All NUXE products are formulated in France, adhering to the highest quality standards required in the pharmaceutical sector.
• 30 years of experience – With nearly 30 years of experience, NUXE has grown from a small Parisian lab to an international company with a presence in 60 countries.

NUXE at Look Beautiful Products
Discover the luxurious skincare products from NUXE at Look Beautiful Products and experience the perfect fusion of nature, sensuality, and luxury in your skincare routine.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Take a hazelnut-sized amount of the cream and warm it in your hands. Then apply gently with both hands from the centre outwards. Avoid the eye area. Gently massage the cream into your face, neck and décolleté until it is completely absorbed.

AQUA/WATER, DIISOPROPYL SEBACATE, DIETHYLAMINO HYDROXYBENZOYL HEXYL BENZOATE, DIBUTYL ADIPATE, POLYGLYCERYL-6 STEARATE, GLYCERIN, PHENYLBENZIMIDAZOLE SULFONIC ACID, C10-18 TRIGLYCERIDES, ARGININE, CETEARYL ALCOHOL, GLYCERYL STEARATE, ISOPROPYL LAUROYL SARCOSINATE, PARFUM/FRAGRANCE, MICROCRYSTALLINE CELLULOSE, BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE, ETHYLHEXYL TRIAZONE, BENZYL ALCOHOL, PERSEA GRATISSIMA (AVOCADO) OIL, ETHYLHEXYLGLYCERIN, GLYCERYL CAPRYLATE, POLYGLYCERYL-6 BEHENATE, XANTHAN GUM, 1,2-HEXANEDIOL, CAPRYLYL GLYCOL, HYALURONIC ACID, CELLULOSE GUM, ROSA CANINA FRUIT OIL, SODIUM GLUCONATE, MEDICAGO SATIVA (ALFALFA) EXTRACT, HEMEROCALLIS FULVA EXTRACT, CITRIC ACID, TROPOLONE, LINALOOL, COUMARIN, HYDROXYCITRONELLAL, GERANIOL, CITRONELLOL [N5704/A]

✓ Provides the necessary moisturisation
✓ SPF 30
✓ Minimises wrinkles and fine lines
✓ Skin becomes firmer and smoother
✓ Revitalises, regenerates and corrects the skin

The Nuxuriance Ultra The Global Anti-Aging Cream SPF30 by NUXE is the perfect all-in-one solution for anyone seeking powerful anti-aging care and effective sun protection in one step. The innovative ALFA [3R] TECHNOLOGY revitalizes, regenerates, and restructures the skin, while SPF30 reliably protects against UVA/UVB rays—delivering all-round care and a radiant complexion.
Skip product gallery

Customers also viewed

Nuxuriance Ultra The Eye & Lip Contour CreamNuxuriance Ultra The Eye & Lip Contour Cream
Nuxe
Nuxuriance Ultra The Eye & Lip Contour Cream
Eye cream

NUXE Nuxuriance Ultra The Eye & Lip Contour Cream: Powerful Anti-Aging Care for Eye & Lip Contours The Nuxuriance Ultra The Eye & Lip Contour Cream by NUXE is the targeted solution for the most delicate areas of your face. The innovative formula with ALFA [3R] TECHNOLOGY revitalizes, regenerates, and restructures the skin day after day—for a noticeably fresher gaze and more defined lip contours. Fine lines, dark circles, puffiness, crow’s feet, and lip wrinkles are visibly reduced, while the skin around eyes and lips is smoothed and strengthened. Perfect for anyone seeking effective, gentle anti-aging care for these sensitive areas. Key Benefits at a Glance: Visibly reduces dark circles, puffiness & wrinkles Smooths crow’s feet & lip lines ALFA [3R] TECHNOLOGY: Revitalization, regeneration & restructuring Strengthens & defines eye and lip contours Gentle, fast-absorbing texture: Perfect for sensitive skin How does NUXE Nuxuriance Ultra The Eye & Lip Contour Cream ensure your eye and lip areas look smoother, fresher, and more defined every day—and why is this cream the perfect choice for anyone targeting wrinkles, dark circles, and loss of contour? The high-performance formula delivers anti-aging benefits, care, and instantly visible results—for a bright gaze and beautifully contoured lips. Discover NUXE Nuxuriance Ultra The Eye & Lip Contour Cream now at Look Beautiful Products Shop and treat your most delicate areas with targeted care!

Content: 15 ml (€366.33 / 100 ml)

Regular price: €54.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Nuxuriance Ultra The Global Anti Aging Night CreamNuxuriance Ultra The Global Anti Aging Night Cream
Nuxe
Nuxuriance Ultra The Global Anti Aging Night Cream
Anti-ageing face cream

NUXE Nuxuriance Ultra The Global Anti Aging Night Cream: Regenerating Night Cream for Smoother, Firmer & Youthful-Looking Skin The Nuxuriance Ultra The Global Anti Aging Night Cream by NUXE is the perfect choice for anyone wanting to target wrinkles, fine lines, and loss of firmness while sleeping. This rich, deeply nourishing formula with innovative ALFA-[3R] Technology (hyaluronic acid, daylily extract, alfalfa extract) supports natural skin regeneration, revitalizes, and restructures overnight. By morning, skin looks visibly smoother, plumper, and more youthful—as if newly revived. The cream suits all skin types and delivers a velvety-soft, cared-for feel. Key Benefits at a Glance: Reduces wrinkles & fine lines: For a smoother, more even complexion Intensive overnight regeneration: Skin gains firmness & freshness ALFA-[3R] Technology: Regenerates, revitalizes & restructures Rich, fast-absorbing texture: No greasy film, suitable for all skin types For visibly refreshed, youthful skin in the morning How does NUXE Nuxuriance Ultra The Global Anti Aging Night Cream ensure your skin looks smoother, plumper, and revitalized every night—and why is this night cream the best choice for anyone seeking effective anti-aging regeneration and luxurious care in one step? The advanced formula brings your skin to its best overnight—for a visibly fresher start to every day. Discover NUXE Nuxuriance Ultra The Global Anti Aging Night Cream now at Look Beautiful Products Shop and feel overnight regeneration!

Content: 50 ml (€143.90 / 100 ml)

Regular price: €71.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
-45 %
SUN Melting Cream High Protection SPF 50 FaceSUN Melting Cream High Protection SPF 50 Face

Average rating of 5 out of 5 stars

Nuxe
SUN Melting Cream High Protection SPF 50 Face
Sun cream for the face

NUXE SUN Melting Cream High Protection SPF 50 Face: Powerful Sun Protection & Intensive Care for Sensitive Skin Areas The SUN Melting Cream High Protection SPF 50 Face by NUXE delivers high-performance UVA/UVB protection (SPF 50), intensive care, and anti-aging cell protection in a fast-absorbing cream. Specially designed for sensitive and fair skin areas like face, décolleté, and hands, this cream reliably shields against sunburn, dark spots, and photoaging. Its silky texture leaves no white residue and ensures a pleasant, cared-for feel—ideal for daily use, holidays, or outdoor activities. Nutritive ingredients nurture the skin while the formula supports a healthy, even tan. Key Benefits at a Glance: SPF 50: Strong UVA/UVB protection for sensitive skin Anti-aging cell protection: Prevents photoaging and dark spots Fast-absorbing: No white cast, no stickiness For face, décolleté & hands: Especially for sensitive, fair skin Intensive care: Nourishes & protects skin Promotes even, healthy tanning How does NUXE SUN Melting Cream High Protection SPF 50 Face keep your sensitive skin areas optimally protected, cared for, and youthful every day—and why is this cream the best choice for anyone seeking reliable protection, intensive nourishment, and a pleasant skin feel? The blend of high-performance sun protection and nurturing care makes this cream a must-have for vulnerable skin zones. Discover NUXE SUN Melting Cream High Protection SPF 50 Face now at Look Beautiful Products Shop and enjoy safe, caring sun protection!

Content: 50 ml (€30.74 / 100 ml)

Sale price: €15.37 Regular price: €27.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Nuxuriance Gold Nutri-Fortifying Oil CreamNuxuriance Gold Nutri-Fortifying Oil Cream

Average rating of 5 out of 5 stars

Nuxe
Nuxuriance Gold Nutri-Fortifying Oil Cream
Nourishing oil moisturiser 50+

NUXE Nuxuriance Gold Nutri-Fortifying Oil Cream: Luxurious Day Care for New Strength, Firmness & Radiant Skin The Nuxuriance Gold Nutri-Fortifying Oil Cream by NUXE is the ultimate choice for anyone wanting to specifically strengthen, smooth, and revitalize mature, dry, or weakened skin. This velvety cream combines the regenerative power of bi-floral cells® from saffron & bougainvillea, oil-based Oléactif® red ginger extract, and a natural reconstructing complex for noticeably firmer, plumper, and smoother skin. Each application delivers deep nourishment, visibly plumps wrinkles, and imparts youthful radiance. The silky texture and subtle scent turn every skincare routine into a true pampering moment. Key Benefits at a Glance: Intensive nourishment & firmness: Strengthens, smooths & cares for mature, dry skin Bi-floral cells® from saffron & bougainvillea: Regeneration & lifting effect Oléactif® red ginger: Strengthens & protects skin structure Plumps wrinkles: For an even, smooth complexion Delivers youthful radiance & resilience Luxurious, silky texture & delicate scent How does NUXE Nuxuriance Gold Nutri-Fortifying Oil Cream ensure your skin looks smoother, firmer, and more radiant every day—and why is this day cream the perfect choice for those seeking luxury care, deep strengthening, and a youthful glow? The blend of plant-based regeneration, oils, and modern anti-aging elevates demanding skin to new beauty levels—results you can see and feel. Discover NUXE Nuxuriance Gold Nutri-Fortifying Oil Cream now at Look Beautiful Products Shop and experience skincare as a daily treat!

Content: 50 ml (€159.90 / 100 ml)

Regular price: €79.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Nuxuriance Ultra The Global Anti Aging Rich CreamNuxuriance Ultra The Global Anti Aging Rich Cream
Nuxe
Nuxuriance Ultra The Global Anti Aging Rich Cream
Anti-ageing face cream

NUXE Nuxuriance Ultra The Global Anti Aging Rich Cream: Rich Anti-Aging Cream for Dry Skin & Revitalized Firmness The Nuxuriance Ultra The Global Anti Aging Rich Cream by NUXE is the perfect choice for anyone seeking intensive care, lasting hydration, and noticeable firming for dry skin. The rich, creamy texture is specially formulated to target signs of premature aging and leave skin looking fresher and plumper every day. The innovative ALFA-[3R] TECHNOLOGY—with hyaluronic acid, daylily extract, and alfalfa extract—supports cell renewal, revitalizes the skin, and smooths even deeper wrinkles. After just 30 days, your complexion looks more radiant, firmer, and youthful. Key Benefits at a Glance: Intensive, long-lasting moisture: Ideal for dry, stressed skin Firms & smooths: Visibly reduces even deep wrinkles ALFA-[3R] TECHNOLOGY: Boosts cell renewal & revitalization Youthful, fresh glow: Improved firmness & new energy Visible results in a short time How does NUXE Nuxuriance Ultra The Global Anti Aging Rich Cream make your skin smoother, plumper, and visibly more youthful every day—and why is this cream the best choice for anyone seeking intensive care, anti-aging power, and renewed firmness in one product? The unique blend of rich care and advanced technology restores even dry, mature skin to youthful freshness. Discover NUXE Nuxuriance Ultra The Global Anti Aging Rich Cream now at Look Beautiful Products Shop and give your dry skin deep nourishment!

Content: 50 ml (€143.90 / 100 ml)

Regular price: €71.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.