Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

RETINOL ALTERNATIVE Bakuchiol Oil

Content: 30 ml
The Retinol Alternative Bakuchiol Oil by MÁDARA delivers potent anti-aging benefits with outstanding skin tolerance. Featuring Bakuchiol, a powerful plant-based active, it activates the skin’s retinoid receptors – all without the typical irritation of conventional retinol.

€39.95

Content: 30 ml (€133.17 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "RETINOL ALTERNATIVE Bakuchiol Oil"

MÁDARA Retinol Alternative Bakuchiol Oil: Plant-Powered Smoother, Radiant Skin – Without Irritation

How can you effectively reduce wrinkles, boost skin firmness, and enjoy gentle plant-based actives for a radiant complexion?
The Retinol Alternative Bakuchiol Oil by MÁDARA delivers potent anti-aging benefits with outstanding skin tolerance. Featuring Bakuchiol, a powerful plant-based active, it activates the skin’s retinoid receptors – all without the typical irritation of conventional retinol.

The rich, silky texture melts into the skin, providing an intensive rejuvenating effect: Fine lines and wrinkles are visibly reduced, skin appears firmer, more elastic, and radiant. Nutrient-rich strawberry and blueberry seed oils deeply nourish, add suppleness, and support a smoother, softer skin texture.

Key Benefits at a Glance:

  • Visibly reduces wrinkles and fine lines
  • Improves skin firmness & elasticity
  • Deep nourishment thanks to rich botanical oils
  • Protects against free radicals & oxidative stress
  • Gentle retinol alternative – no irritation

Why is Retinol Alternative Bakuchiol Oil by MÁDARA the perfect choice?
Because it smooths, firms, and rejuvenates your skin – with the power of plants and exceptional tolerance.

Discover the Retinol Alternative Bakuchiol Oil by MÁDARA now exclusively at Look Beautiful Products!

Properties

Area of application: Neck/ neckline, Visage
Effect/characteristics: Anti-Aging
Ingredients: Retinol (vitamin A)

Manufacturer

MÁDARA Cosmetics

MÁDARA Cosmetics

Natural Skincare for Your Beauty 

MÁDARA Cosmetics is an award-winning, sustainable brand from Latvia dedicated to creating natural and effective skincare products. With a clear vision of crafting high-quality cosmetic products that nurture the skin while protecting the environment, MÁDARA has become one of the most renowned brands in the natural cosmetics industry.

MÁDARA products offer a unique combination of natural ingredients, including plant extracts and high-quality oils, that deeply nourish the skin. Each product is designed to nourish, protect, and revitalize your skin, leaving you with a feeling of overall wellbeing. Whether it's for anti-aging, moisture care, or soothing treatments, MÁDARA has the perfect product for every skincare need.

The Benefits of MÁDARA Products:

  • Natural Ingredients: Carefully selected plant extracts and premium oils for deep, effective skincare.

  • Sustainability: MÁDARA uses organic ingredients from controlled cultivation, preserving both your skin and the environment.

  • Vegan & Cruelty-Free: All products are free from animal testing and contain no animal-derived ingredients, making them especially attractive to environmentally-conscious and ethically-minded individuals.

  • Free from Harmful Chemicals: No parabens, synthetic fragrances, or harmful chemicals that could irritate the skin.

  • For Every Skin Need: Whether it’s anti-aging, intense moisture care, or soothing treatments, MÁDARA provides tailored solutions for your skin.

Bring natural beauty into your skincare routine and enjoy a fresh, glowing, and healthy complexion – with MÁDARA Cosmetics.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Apply to cleansed skin every morning and evening.

Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Decyl Cocoate, Dicaprylyl Carbonate, Coco Caprylate/Caprate, Hippophae Rhamnoides (Sea-buckthorn) Fruit Extract, Oenothera Biennis (Evening Primrose) Oil, Rosa Canina (Rose Hip) Fruit Oil, Bakuchiol, Tocopherol, Fragaria Ananassa (Strawberry) Seed Oil, Rubus Idaeus (Raspberry) Seed Oil, Undecane, Flavouring, Tridecane, Vaccinium Myrtillus (Blueberry) Seed Oil, Limonene, Terpineol, Linalool, Vanillin, Pinene

✓Visibly minimises wrinkles and fine lines
✓Improves firmness & elasticity of the skin
✓Intensively nourishes thanks to rich plant oils
✓Protects against free radicals and oxidative stress
✓Gentle alternative to retinol - without irritation

The Retinol Alternative Bakuchiol Oil by MÁDARA delivers potent anti-aging benefits with outstanding skin tolerance. Featuring Bakuchiol, a powerful plant-based active, it activates the skin’s retinoid receptors – all without the typical irritation of conventional retinol.
Skip product gallery

Customers also bought

Gentle Black Deep Cleansing OilGentle Black Deep Cleansing Oil

Average rating of 5 out of 5 stars

Dear, Klairs
Gentle Black Deep Cleansing Oil
Cleansing oil

Gentle Black Deep Cleansing Oil by Dear, Klairs: Gentle Deep Cleansing & Nourishing Care for All Skin Types Gentle Black Deep Cleansing Oil by Dear, Klairs is the perfect first step for thorough yet gentle removal of makeup, sunscreen, and impurities. The lightweight, non-comedogenic formula cleanses deeply without drying or irritating the skin, leaving a comfortable, supple feel. Premium oils from black beans, black sesame, and black currant seeds soothe, nourish, and help regulate sebum production. The formula is antioxidant-rich, hypoallergenic, and protects against irritation—making it ideal even for sensitive skin types. This cleansing oil rinses off easily, leaving no greasy residue—just balanced, soft, and clean skin. Perfect as part of a double cleansing routine for anyone who values radiant, pure, and healthy-looking skin. Why Choose Gentle Black Deep Cleansing Oil by Dear, Klairs? Removes makeup, sebum & impurities deep from the pores Soothes & nourishes with plant oils from black beans, sesame & black currant seeds Regulates sebum production and protects against irritation Easily rinsed off—no oily residue Antioxidant plant extracts nourish & protect the skin Hypoallergenic formula—suitable even for sensitive skin Perfect for double cleansing routines How does Gentle Black Deep Cleansing Oil by Dear, Klairs keep your skin deeply cleansed, nourished, and balanced every day? The blend of deep-cleansing action and nourishing plant oils effectively removes impurities, calms the skin, and delivers a fresh, healthy, radiant complexion—without compromising compatibility or care. Discover Gentle Black Deep Cleansing Oil by Dear, Klairs now at Look Beautiful Products Shop and elevate your skincare routine!

Content: 150 ml (€14.63 / 100 ml)

Regular price: €21.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Active Algae Lightweight Moisturiser Refill PodActive Algae Lightweight Moisturiser Refill Pod
KORA Organics
Active Algae Lightweight Moisturiser Refill Pod
Face cream

Active Algae Lightweight Moisturiser from Kora Organics is a lightweight gel moisturiser for daily use. The unique formula combines bioactive green algae, green tea and alpine rose to provide long-lasting hydration, gently soothe and visibly improve skin clarity without a greasy or shiny film. This moisturiser is ideal for all skin types and is particularly effective for acne-prone, oily or redness-prone skin. The most important benefits at a glance: Provides intensive, long-lasting moisturisation without weighing the skin down Soothes irritated skin and reduces redness Improves skin clarity and refines the skin texture Rich in bioactive lipids, essential fatty acids, antioxidants, vitamins and minerals Visibly reduces dullness, fine lines and wrinkles Refines pores for a smoother complexion The formula contains certified organic ingredients such as green algae, green tea, alpine rose and pure Swiss glacier water, which together ensure healthy, balanced and radiant skin.

Content: 50 ml (€91.90 / 100 ml)

Regular price: €45.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Plant Stem Cell Retinol Alternative SerumPlant Stem Cell Retinol Alternative Serum
KORA Organics
Plant Stem Cell Retinol Alternative Serum
Facial serum

Kora Organics Plant Stem Cell Retinol Alternative Serum. The Plant Stem Cell Retinol Alternative Serum from Kora Organics is a highly effective, milky anti-ageing serum that visibly smoothes wrinkles, tightens the skin and provides antioxidant protection at the same time - without any irritation. The 5% active retinol alternative made from bakuchiol and alfalfa extract works gently but effectively. Use day and night to minimise visible signs of skin ageing and prevent future skin ageing caused by environmental influences. According to a study, almost 80% of retinol users report that this certified organic serum is more effective than conventional retinol - without any redness, dryness or tightness. Enriched with antioxidant-rich plant extracts such as acai stem cells, noni fruit and rosehip oil, it strengthens the skin barrier, moisturises and protects against free radicals. Main benefits at a glance: Smoothes fine lines & wrinkles Visibly firms the skin 5% plant-based retinol alternative (bakuchiol + alfalfa) No drying, no irritation Suitable for day & night Strengthens the skin with antioxidants (acai, noni, rosehip) Certified organic formula Perfect for sensitive skin

Content: 30 ml (€213.17 / 100 ml)

Regular price: €63.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Facial Treatment Essence 160mlFacial Treatment Essence 160ml
SK-II
Facial Treatment Essence 160ml
Essence

SK-II's Facial Treatment Essence is an effective anti-ageing essence that reduces the appearance of fine lines, wrinkles and pigmentation spots. It also refines skin texture, evens skin tone and improves skin firmness. The essence is suitable for normal, dry, oily and combination skin.

Content: 160 ml (€184.97 / 100 ml)

Regular price: €295.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Pro-Collagen Definition Facial OilPro-Collagen Definition Facial Oil
Elemis
Pro-Collagen Definition Facial Oil
Facial oil for mature skin

Elemis' Pro-Collagen Definition Facial Oil for mature skin contains Raspberry Stem Cells and Himalayan Gentian to intensely hydrate, regenerate and promote skin elasticity. The luxurious facial oil with Raspberry Plant Cell Extract and Himalayan Gentian Extract gives skin a radiant, nourished appearance while moisturising and nourishing. A combination of primrose extract and organic fig oil ensures long-lasting hydration and an even skin tone. Specially formulated for mature skin, it helps to soften the appearance of fine lines and visibly firm the skin. Pamper yourself with this special pro-collagen facial oil.

Content: 15 ml (€506.33 / 100 ml)

Regular price: €75.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Retinol Wrinkle Bounce Multi-StickRetinol Wrinkle Bounce Multi-Stick
CLIV
Retinol Wrinkle Bounce Multi-Stick
Face cream

Retinol Wrinkle Bounce Multi-Stick by CLIV - Versatile anti-ageing skincare for radiant skin. The Retinol Wrinkle Bounce Multi-Stick is a concentrated skincare product that reduces fine lines, wrinkles and imperfections. The active combination of retinol, collagen and hyaluronic acid gives the skin new radiance, elasticity and intensive moisture. A complex of 10 plant oils strengthens the skin barrier, protects against environmental influences and ensures that the skin becomes smoother, softer and more resilient. The practical stick form enables targeted application to the face, eye area or lips and makes the skincare product simple, effective and versatile. Top benefits of the Retinol Wrinkle Bounce Multi-Stick: Reduces fine lines, wrinkles and imperfections Improves radiance and skin elasticity Provides intensive moisture thanks to hyaluronic acid Contains collagen and retinol for revitalising anti-ageing effects Strengthens the skin barrier with a complex of 10 plant oils Makes the skin supple, soft and resilient Practical stick form for targeted application to the face, eye and lip area Experience visibly smoother, nourished and youthfully radiant skin with this versatile anti-ageing multi-stick.

Content: 8 g (€261.88 / 100 g)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Nighttime BAK-up Retinol AlternativeNighttime BAK-up Retinol Alternative
Jack Black®
Nighttime BAK-up Retinol Alternative
Face cream for men

Jack Black's Nighttime BAK-up Retinol Alternative Cream is a moisturising, fast-absorbing night cream that specifically combats skin ageing. The effective plant-based formula improves the appearance of fine lines and wrinkles and makes the skin feel firmer and smoother. At the heart of the cream is Bakuchiol, a botanical ingredient that offers similar benefits to retinol, but without the skin irritation. Cannabis Sativa Seed Oil helps the skin to prevent moisture loss while soothing the skin overnight. Clinical results after 8 weeks of use: 91% reported improved skin smoothness and feel 91% noted optimal moisturisation overnight 88% reported brighter skin 84% said skin felt firmer 81% noticed an improved overall appearance of the skin 78% reported improved skin texture 75% noticed a reduction in the visible signs of ageing 72% noticed a reduction in fine lines and wrinkles Jack Black's Nighttime BAK-up Retinol Alternative Cream is ideal for those who want natural anti-ageing benefits, deep hydration and smoother, more radiant skin overnight.

Content: 50 ml (€61.90 / 100 ml)

Regular price: €30.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.