Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Prodigieux Floral Scented Shower Gel Mini

Content: 30 ml
Turn every shower into a pampering ritual with NUXE Prodigieux Floral Scented Shower Gel. The gentle formula with nourishing sweet almond oil cleanses skin without drying it out, leaving a beautifully soft and smooth feeling.

€5.95

Content: 30 ml (€19.83 / 100 ml)

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Prodigieux Floral Scented Shower Gel Mini"

NUXE Prodigieux Floral Scented Shower Gel: Creamy Shower Gel with Floral Scent & Nourishing Almond Oil

Turn every shower into a pampering ritual with NUXE Prodigieux Floral Scented Shower Gel. The gentle formula with nourishing sweet almond oil cleanses skin without drying it out, leaving a beautifully soft and smooth feeling.

The floral-fresh fragrance with notes of grapefruit, magnolia, and musk delicately envelops you and creates a sensual shower experience – day after day. The creamy texture transforms into a light foam, making skin silky soft and lightly perfumed.

Key Benefits at a Glance:

  • Gentle cleansing: Protects and nourishes with sweet almond oil
  • Floral-fresh scent: Grapefruit, magnolia & musk for sensual moments
  • Creamy, foaming texture: For soft, well-cared-for skin
  • No drying out: Perfect for your daily feel-good routine
  • Subtly perfumed skin: Long-lasting freshness

How does NUXE Prodigieux Floral Scented Shower Gel ensure your skin becomes softer, more nourished, and beautifully scented every day – and why is this shower gel the perfect choice for anyone loving gentle cleansing, deep care, and a floral fragrance? The blend of care and scent turns every shower into a true spa moment.

Discover NUXE Prodigieux Floral Scented Shower Gel now at Look Beautiful Products Shop and enjoy luxury in your daily shower ritual!

Properties

Area of application: Body
Effects: Care, Cleansing, Moisturizing, cares for dry skin
Gender: For women
Helps against: Irritated/ damaged skin, Tired skin
Ingredients: Sweet almond extract, grapefruit , musk
Product type: Shower gel

Manufacturer

Nuxe

NUXE 

France's Leading Brand in Pharmacy Cosmetics 

Laboratoire NUXE is the leading provider of pharmacy cosmetics in France. At NUXE, you will find the perfect skincare line tailored to your skin type and age, ranging from moisturizers to anti-aging treatments.

The Benefits of NUXE:

• Wide range of care for all skin types – NUXE offers a wide variety of products, perfectly tailored to different skin types and needs.
• Unique plant-based ingredients – All NUXE products feature high-quality plant extracts that intensely nourish the skin.
• Sensual fragrances – Each NUXE product delights with delicate and irresistible scents, making your skincare experience even more indulgent.
• Luxurious feeling – NUXE combines the power of nature with luxurious sensuality, offering an unparalleled skin sensation.
• Cult-status products – Many NUXE products have reached cult status and are known for their exceptional efficacy.
• Made in France – All NUXE products are formulated in France, adhering to the highest quality standards required in the pharmaceutical sector.
• 30 years of experience – With nearly 30 years of experience, NUXE has grown from a small Parisian lab to an international company with a presence in 60 countries.

NUXE at Look Beautiful Products
Discover the luxurious skincare products from NUXE at Look Beautiful Products and experience the perfect fusion of nature, sensuality, and luxury in your skincare routine.

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

8 February 2023 23:51

Review with rating of 5 out of 5 stars

Das durfte ich im Kalender von Nuxe testen, hols mir jetzt nochmal nach :)

Lather the shower gel onto damp skin and massage gently into the skin.

AQUA/WATER, CAPRYLYL/CAPRYL GLUCOSIDE, COCAMIDOPROPYL BETAINE, GLYCERIN, PARFUM/FRAGRANCE, ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER, GLYCERYL LAURATE, SODIUM CHLORIDE, PRUNUS AMYGDALUS DULCIS, SODIUM, GOLDIUM, AMYGDALUS DULCIS) , LIMONENE, LINALOOL [N2218/A].

The lists of ingredients in NUXE products are regularly updated. Read the list of ingredients on the packaging carefully before using a product of our brand to ensure that the ingredients are suitable for your personal use.

✓ Gently cleanses the skin
✓ With grapefruit, magnolia and musk
✓ Makes your skin supple and soft

Turn every shower into a pampering ritual with NUXE Prodigieux Floral Scented Shower Gel. The gentle formula with nourishing sweet almond oil cleanses skin without drying it out, leaving a beautifully soft and smooth feeling.
Skip product gallery

Accessory Items

Skin Nourishing Shower Cream

Average rating of 5 out of 5 stars

Skin Nourishing Shower Cream
Shower cream

Skin Nourishing Shower Cream by Elemis is a wonderful shower cream that wraps the skin in a milk protein coat. At the same time, it provides nutrients and balances the skin's natural acid mantle. Nourishing camellia, macadamia nut and jojoba oils work together with oat kernel and wheat germ extracts to make skin softer, smoother and healthier. Excellent for very dry skin.

Content: 300 ml (€11.65 / 100 ml)

Regular price: €34.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also bought

-25 %
Men Multi Use Shower Gel Travel Size
Nuxe
Men Multi Use Shower Gel Travel Size
Wash gel for the whole body

Discover the NUXE Men Multi Use Shower Gel that takes your daily skincare routine to the next level. This pH-neutral wash gel has been specially developed for men who value gentle but effective cleansing. The rich formula with valuable oak and white beech extracts nourishes your skin and hair with the power of nature and ensures a pleasantly fresh and well-groomed feeling. Whether after a strenuous workout or a long day - the gel gives you an invigorating shower experience. With its masculine, spicy and woody fragrance, it leaves a seductive scent on your skin that stays with you all day long. Thanks to its mild texture, the gel does not dry out the skin, but preserves its natural balance and suppleness. Highlights: Gentle cleansing for body and hair pH-neutral formula for optimum skin compatibility Rich in natural oak and hornbeam extracts Provides intensive freshness and revitalises the senses Pleasantly masculine, spicy and woody fragrance Suitable for all skin types - ideal for daily use Turn your shower experience into a moment of pure freshness and care!

Content: 30 ml (€7.37 / 100 ml)

Sale price: €2.21 Regular price: €2.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
PRODIGIEUX Neroli Relaxing Scented Shower Gel Travel SizePRODIGIEUX Neroli Relaxing Scented Shower Gel Travel Size
Nuxe
PRODIGIEUX Neroli Relaxing Scented Shower Gel Travel Size
Shower gel

NUXE Prodigieux Néroli Relaxing Scented Shower Gel: Gentle Cleansing & Spa Feeling with Iconic Néroli Fragrance The Prodigieux Néroli Relaxing Scented Shower Gel by NUXE transforms every shower into a relaxing pampering experience. The creamy gel texture gently cleanses skin, preserves natural moisture, and leaves it soft, smooth, and cared for—with no dryness. The highlight: The soothing, aromatic scent of orange blossom, lavandin, and bergamot wraps body and senses in a touch of spa luxury. This shower gel is suitable for all skin types and makes your daily cleansing routine a sensual ritual. Key Benefits at a Glance: Gentle, creamy cleansing: For a nourished skin feel without dryness Iconic Néroli scent: Relaxing, aromatic & sensual Suitable for all skin types: Perfect for your daily wellness routine Spa experience in the shower: Cares for body & senses How does NUXE Prodigieux Néroli Relaxing Scented Shower Gel ensure you feel more relaxed, pampered, and sensual every day—and why is this shower gel the perfect choice for anyone loving gentle cleansing, hydration, and a soothing scent? The combination of creamy texture and iconic fragrance turns every shower into a spa moment at home. Discover NUXE Prodigieux Néroli Relaxing Scented Shower Gel now at Look Beautiful Products Shop and enjoy spa feeling in your daily shower!

Content: 30 ml (€16.50 / 100 ml)

Regular price: €4.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Huile Prodigieuse OR Florale Multi Purpose Dry Oil MiniHuile Prodigieuse OR Florale Multi Purpose Dry Oil Mini
Nuxe
Huile Prodigieuse OR Florale Multi Purpose Dry Oil Mini
Drying oil for face, body and hair

NUXE Huile Prodigieuse OR Florale Multi Purpose Dry Oil: Rose Gold Glow & Care for Face, Body & Hair The Huile Prodigieuse OR Florale Multi Purpose Dry Oil by NUXE delivers a natural rose-gold shimmer and deep care for skin, body and hair. With 96% natural ingredients and a signature mix of 7 premium plant oils, this dry oil hydrates, nourishes, and leaves a silky feel – without any greasy residue. Mineral pearl pigments provide a radiant glow that flatters every skin tone, while the dry-touch texture absorbs instantly. Ideal for face, body and hair, it leaves a luxurious, floral-fresh scent for a sensual care ritual. Key Benefits at a Glance: Cares for face, body & hair: All-in-one dry oil 96% natural ingredients: For conscious beauty 7 plant oils: Intensive nourishment & hydration Rose-gold shimmer: Mineral glow for every skin tone Fast-absorbing, non-greasy texture Floral fragrance: Luxurious, sensual care experience How does NUXE Huile Prodigieuse OR Florale ensure your skin and hair look healthier, more radiant and silky every day—and why is this dry oil the perfect multitasker for anyone seeking glow, nourishment and a luxurious scent in one step? The blend of high-quality natural oils, quick absorption and rose-gold glow makes this dry oil a must-have for any beauty ritual. Discover NUXE Huile Prodigieuse OR Florale Multi Purpose Dry Oil now at Look Beautiful Products Shop and experience your new glow!

Content: 10 ml (€49.50 / 100 ml)

Regular price: €4.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

PRODIGIEUX Neroli Relaxing Scented Shower Gel Travel SizePRODIGIEUX Neroli Relaxing Scented Shower Gel Travel Size
Nuxe
PRODIGIEUX Neroli Relaxing Scented Shower Gel Travel Size
Shower gel

NUXE Prodigieux Néroli Relaxing Scented Shower Gel: Gentle Cleansing & Spa Feeling with Iconic Néroli Fragrance The Prodigieux Néroli Relaxing Scented Shower Gel by NUXE transforms every shower into a relaxing pampering experience. The creamy gel texture gently cleanses skin, preserves natural moisture, and leaves it soft, smooth, and cared for—with no dryness. The highlight: The soothing, aromatic scent of orange blossom, lavandin, and bergamot wraps body and senses in a touch of spa luxury. This shower gel is suitable for all skin types and makes your daily cleansing routine a sensual ritual. Key Benefits at a Glance: Gentle, creamy cleansing: For a nourished skin feel without dryness Iconic Néroli scent: Relaxing, aromatic & sensual Suitable for all skin types: Perfect for your daily wellness routine Spa experience in the shower: Cares for body & senses How does NUXE Prodigieux Néroli Relaxing Scented Shower Gel ensure you feel more relaxed, pampered, and sensual every day—and why is this shower gel the perfect choice for anyone loving gentle cleansing, hydration, and a soothing scent? The combination of creamy texture and iconic fragrance turns every shower into a spa moment at home. Discover NUXE Prodigieux Néroli Relaxing Scented Shower Gel now at Look Beautiful Products Shop and enjoy spa feeling in your daily shower!

Content: 30 ml (€16.50 / 100 ml)

Regular price: €4.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Huile Prodigieuse OR Florale Multi Purpose Dry Oil MiniHuile Prodigieuse OR Florale Multi Purpose Dry Oil Mini
Nuxe
Huile Prodigieuse OR Florale Multi Purpose Dry Oil Mini
Drying oil for face, body and hair

NUXE Huile Prodigieuse OR Florale Multi Purpose Dry Oil: Rose Gold Glow & Care for Face, Body & Hair The Huile Prodigieuse OR Florale Multi Purpose Dry Oil by NUXE delivers a natural rose-gold shimmer and deep care for skin, body and hair. With 96% natural ingredients and a signature mix of 7 premium plant oils, this dry oil hydrates, nourishes, and leaves a silky feel – without any greasy residue. Mineral pearl pigments provide a radiant glow that flatters every skin tone, while the dry-touch texture absorbs instantly. Ideal for face, body and hair, it leaves a luxurious, floral-fresh scent for a sensual care ritual. Key Benefits at a Glance: Cares for face, body & hair: All-in-one dry oil 96% natural ingredients: For conscious beauty 7 plant oils: Intensive nourishment & hydration Rose-gold shimmer: Mineral glow for every skin tone Fast-absorbing, non-greasy texture Floral fragrance: Luxurious, sensual care experience How does NUXE Huile Prodigieuse OR Florale ensure your skin and hair look healthier, more radiant and silky every day—and why is this dry oil the perfect multitasker for anyone seeking glow, nourishment and a luxurious scent in one step? The blend of high-quality natural oils, quick absorption and rose-gold glow makes this dry oil a must-have for any beauty ritual. Discover NUXE Huile Prodigieuse OR Florale Multi Purpose Dry Oil now at Look Beautiful Products Shop and experience your new glow!

Content: 10 ml (€49.50 / 100 ml)

Regular price: €4.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Prodigieux Precious Scented Shower Oil MiniProdigieux Precious Scented Shower Oil Mini

Average rating of 4.5 out of 5 stars

Nuxe
Prodigieux Precious Scented Shower Oil Mini
Shower oil

NUXE Prodigieux Precious Scented Shower Oil: Luxurious Shower Oil with Shimmer & Sensual Scent for Radiant, Cared-For Skin The Prodigieux Precious Scented Shower Oil by NUXE transforms every shower into a spa moment for your senses. The gentle cleansing formula pampers skin with intense hydration and leaves it silky smooth and nourished. Thanks to natural pearl particles, your skin shimmers with a delicate glow—perfect for special occasions or everyday indulgence. The oil delights with the iconic scent of the Huile Prodigieuse® line, enveloping you in sensual elegance all day. The mild formula suits all skin types—even sensitive skin. Key Benefits at a Glance: Luxurious shower oil: Intense care & gentle cleansing in one Delicate shimmer effect: For radiant, beautiful skin Hydrating & skin-coddling: No dryness, silky-soft finish Iconic fragrance: Elegance & sensuality every day Suitable for all skin types: Even sensitive skin How does NUXE Prodigieux Precious Scented Shower Oil make your skin more radiant, smoother, and luxuriously cared for every day—and why is this shower oil the perfect choice for anyone who loves spa moments, moisture, and elegant fragrance? The smart blend of care, shimmer, and scent turns every shower into pure pampering for skin & senses. Discover NUXE Prodigieux Precious Scented Shower Oil now at Look Beautiful Products Shop and enjoy spa feeling in your own bathroom!

Content: 30 ml (€19.83 / 100 ml)

Regular price: €5.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Rahua Body Shower Gel Travel Size | RahuaRahua Body Shower Gel Travel Size | Rahua

Average rating of 5 out of 5 stars

Rahua Amazon Beauty
Rahua Body Shower Gel Travel Size
Shower gel

Transform your daily routine into a luxurious sanctuary with Rahua Body Shower Gel. Essences of lavender, eucalyptus, vanilla and palo santo awaken the senses while revitalising, cleansing and nourishing the skin for a healthy, radiant complexion. Suitable for all skin types.

Content: 60 ml (€18.25 / 100 ml)

Regular price: €10.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Huile Prodigieuse Florale Multi-Purpose Dry Oil MiniHuile Prodigieuse Florale Multi-Purpose Dry Oil Mini

Average rating of 5 out of 5 stars

Nuxe
Huile Prodigieuse Florale Multi-Purpose Dry Oil Mini
Drying oil for face, body and hair

With the Huile Prodigieuse Florale Multi-Purpose Dry Oil Mini from NUXE, you can treat yourself to luxurious care for your face, body and hair - all in one. This dry oil consists of 7 high-quality, 100% plant-based oils that intensively moisturise and soften your skin and hair. The antioxidant effect reliably protects you from harmful environmental influences such as air pollution. At the same time, the oil sustainably reduces stretch marks and supports smoother skin. The fresh, floral fragrance turns every application into a sensual feel-good experience that revitalises your senses. Your benefits with Huile Prodigieuse Floral: Provides intensive moisturisation for skin and hair Provides antioxidant protection against environmental pollution Reduces the appearance of stretch marks Versatile use on face, body and hair Floral, fresh fragrance for a pleasurable care experience Treat yourself to this all-rounder that supports your natural beauty and takes your skincare routine to a new level.

Content: 10 ml (€49.50 / 100 ml)

Regular price: €4.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
-25 %
NUXE Set : Happy in PinkNUXE Set : Happy in Pink

Average rating of 5 out of 5 stars

Nuxe
NUXE Set : Happy in Pink
Body care set

Pamper yourself with the NUXE Happy in Pink Set - a luxurious care and fragrance experience that revitalises body, mind and senses. The set combines four iconic products from NUXE's floral line and is ideal as a gift or for a personal pampering moment. The set contains: Huile Prodigieuse® Florale (100 ml) - the iconic multifunctional dry oil for face, body and hair. With 100% plant-based oils, non-comedogenic and suitable for all skin types. It provides intensive care, nourishes and leaves a delicate, floral fragrance. Prodigieux® Floral Candle (70 g) - for a unique moment of well-being, fills every room with the fresh fragrance of Huile Prodigieuse® Florale. Prodigieux® Floral Le Parfum (15 ml) - a delicate eau de parfum with sparkling citrus notes that captures the unmistakable fragrance of the dry oil in a sophisticated form. Prodigieux® Floral Shower Gel (100 ml) - with 96% ingredients of natural origin, gently cleansing and biodegradable. Suitable for all skin types, without ingredients of animal origin. Most important benefits: Versatile care for face, body and hair 100% vegetable oils in the dry oil - non-comedogenic 96% natural ingredients in the shower gel - gentle and biodegradable Floral cult fragrance for body & senses Luxurious candle for relaxing moments of well-being Perfect as a gift set or for your own self-care moment Immerse yourself in the fresh, sophisticated floral fragrance world of NUXE - for nourished skin, shiny hair and a touch of luxury in everyday life.

Sale price: €32.96 Regular price: €43.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Body Wash Ginger FlowerBody Wash Ginger Flower
Sachajuan
Body Wash Ginger Flower
Shower gel

Sachajuan Body Wash Ginger Flower - Gentle cleansing & fragrance luxury for the skin Sachajuan Body Wash Ginger Flower is a moisturising, soothing shower gel that cares for the skin with innovative Earth Silk Technology. The gentle formula cleanses thoroughly without drying out and leaves skin feeling smooth and supple - accompanied by an elegant fragrance of floral bergamot and tangy lemon. The most important benefits at a glance: Enriched with Earth Silk Technology for smooth, nourished skin Gentle cleansing, ideal for daily use Moisturises and maintains the skin's natural balance Delicate, luxurious fragrance with notes of bergamot & lemon Vegan, cruelty-free & free from parabens This luxurious shower gel transforms every bath into a moisturising fragrance experience. The unique combination of effective cleansing and sensual care makes it the perfect companion for your daily beauty routine. For nourished, fragrant skin - a moment of pure pampering every day.

Content: 500 ml (€8.99 / 100 ml)

Regular price: €44.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.