Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Revitalise-me Shower Gel

Content: 200 ml
Elemis Revitalise-me Shower Gel - Revitalisation & freshness for the skin The Elemis Revitalise-me Shower Gel transforms the daily shower into a refreshing, invigorating care experience.
The effective revitalising essential oils of thyme, basil, neroli, mandarin and lime gently cleanse the skin, remove impurities and leave it feeling fresh and revitalised.
The stimulating fragrance combines honey-sweet notes of neroli with refreshing mandarin and lime, making the shower experience a fragrant break from everyday life. Mango extract additionally moisturises and nourishes the skin, leaving it feeling smooth and supple.

€30.95

Content: 200 ml (€15.48 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Revitalise-me Shower Gel"

Elemis Revitalise-me Shower Gel - Revitalisation & freshness for the skin.

Elemis Revitalise-me Shower Gel transforms the daily shower into a refreshing, invigorating care experience. The effective revitalising essential oils of thyme, basil, neroli, mandarin and lime gently cleanse the skin, remove impurities and leave it feeling fresh and revitalised.

The stimulating fragrance combines honey-sweet notes of neroli with refreshing mandarin and lime, making the shower experience a fragrant break from everyday life. Mango extract also moisturises and nourishes the skin, leaving it feeling smooth and supple.

The most important benefits:

  • Gentle cleansing - removes impurities without attacking the skin
  • Revitalises & refreshes - invigorates body and senses
  • Effectivelynourishes & hydrates the skin
  • Smoothes & softens - for a velvety skin feel
  • Pleasant, revitalising fragrance - with essential oils of basil, thyme, neroli, mandarin & lime
  • Mango extract for additional care and softness

Elemis Revitalise-me Shower Gel is ideal for anyone looking for a refreshing, invigorating shower with soothing care and a luxurious fragrance experience - for supple, revitalised skin day after day.

Properties

Area of application: Body

Manufacturer

Elemis

Elemis

Professional Skincare with Natural Ingredients

Elemis is a skin wellness brand that combines the soul of an aromatherapist, the spirit of an artist, and the commitment of a scientist to deliver results. By harnessing the power of nature’s best ingredients, highly effective delivery systems, and revolutionary technologies, Elemis creates skin-friendly formulations that provide clinically proven results you can see and feel.

Elemis products protect your skin’s microbiome and lipid barrier to defend against daily aggressors while promoting a healthy acid mantle. Each new formulation undergoes strict clinical and/or consumer testing to ensure maximum efficacy in addressing skin concerns.

With active aromas enhancing the skin therapy and luxurious textures providing nourishing benefits, Elemis offers an indulgent skincare experience. All products are developed and tested at the Elemis Innovation Hub in London and manufactured in England under the highest quality and safety standards.

Benefits of Elemis:

  • Clinically proven results: Products that deliver visible and tangible improvements.

  • Natural ingredients: Harnessing the power of the finest natural ingredients combined with revolutionary technology.

  • Skin protection: Strengthens the skin barrier and promotes a healthy acid mantle.

  • Innovative formulations: Each formula is optimized through clinical testing.

  • High-quality manufacturing: Developed and manufactured in England under the highest safety and quality standards.

With Elemis, you experience professional skincare that protects, nourishes, and revitalizes your skin – every day.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


In the shower, apply a small amount to wet palms, massage gently all over the body and rinse off. The product can also be used in the bath: Apply to damp skin, enjoy the aroma and refresh your body and senses. In case of eye contact, rinse thoroughly.

Aqua/Water/Eau, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Lauroyl Sarcosinate, Sodium Chloride, Sodium Lauryl Sulfoacetate, Inulin, PEG-18 Glyceryl Oleate/Cocoate, Fragrance (Parfum), PEG-120 Methyl Glucose Dioleate, Glyceryl Laurate, Sodium Benzoate, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Trideceth-9, Sodium Sulfate, Potassium Sorbate, Citric Acid, Limonene, Linalool, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Peel Oil, Pogostemon Cablin (Patchouli) Leaf Oil, Sodium Mangoamphoacetate, Propylene Glycol, Citrus Aurantifolia (Lime) Oil, Citrus Aurantium Amara (Bitter Orange) Flower Oil*, Ocimum Basilicum (Basil) Oil, Thymus Vulgaris (Thyme) Flower/Leaf Oil, Alpha-Isomethyl Ionone, Hydroxycitronellal, Glycerin, Tocopherol. *Neroli

✓ Gentle cleansing - removes impurities without attacking the skin
✓ Revitalises & refreshes - invigorates body and senses
✓ Effectively nourishes & hydrates the skin
✓ Smoothes & softens - for a velvety skin feeling
✓ Pleasant, invigorating fragrance - with essential oils of basil, thyme, neroli, mandarin & lime
✓ Mango extract for additional care and softness

Elemis Revitalise-me Shower Gel - Revitalisation & freshness for the skin The Elemis Revitalise-me Shower Gel transforms the daily shower into a refreshing, invigorating care experience.
The effective revitalising essential oils of thyme, basil, neroli, mandarin and lime gently cleanse the skin, remove impurities and leave it feeling fresh and revitalised.
The stimulating fragrance combines honey-sweet notes of neroli with refreshing mandarin and lime, making the shower experience a fragrant break from everyday life. Mango extract additionally moisturises and nourishes the skin, leaving it feeling smooth and supple.
Skip product gallery

Customers also bought

Skin Nourishing Shower Cream

Average rating of 5 out of 5 stars

Elemis
Skin Nourishing Shower Cream
Shower cream

Skin Nourishing Shower Cream by Elemis is a wonderful shower cream that wraps the skin in a milk protein coat. At the same time, it provides nutrients and balances the skin's natural acid mantle. Nourishing camellia, macadamia nut and jojoba oils work together with oat kernel and wheat germ extracts to make skin softer, smoother and healthier. Excellent for very dry skin.

Content: 300 ml (€11.65 / 100 ml)

Regular price: €34.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Shower Gel Dahlia RougeShower Gel Dahlia Rouge
Moroccanoil
Shower Gel Dahlia Rouge
Shower gel

Moroccanoil Shower Gel Dahlia Rouge: Gentle Cleansing & Sensual Fragrance for Pampered Skin How can you give your skin deep hydration and a sensual treat while showering? The Moroccanoil Shower Gel Dahlia Rouge combines gentle cleansing with intense moisture thanks to antioxidant-rich argan oil. The luxurious formula removes dirt and impurities without drying out the skin, helping to maintain hydration, elasticity, and an even skin tone. The elegant fragrance of dahlia blossom and pearl tuberose, accented by warm sandalwood and musk, creates a unique, Mediterranean-inspired shower experience. With recyclable packaging and a formula free from parabens, sulfates, and mineral oils, this shower gel is the perfect choice for conscious skincare. Key Benefits at a Glance: Gentle cleansing without drying out Intense moisture & care with argan oil Improved skin appearance: maintains elasticity, even tone & smoothness Luxurious, Mediterranean-inspired fragrance for a sensual shower Free from parabens, sulfates & mineral oils Eco-friendly, recyclable packaging Why is Moroccanoil Shower Gel Dahlia Rouge the perfect choice? Because it pampers your skin during every shower, provides intensive care, and envelops you in an elegant scent – for a perfectly pampered and sensual skin feeling. Discover the Moroccanoil Shower Gel Dahlia Rouge now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 250 ml (€8.78 / 100 ml)

Regular price: €21.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Facial Lift EmulsionFacial Lift Emulsion
SK-II
Facial Lift Emulsion
Gesichtslotion

Die Facial Lift Emulsion von SK-II ist eine feuchtigkeitsspendende Gesichtslotion mit Anti-Aging Effekt. Die Emulsion spendet der Haut die nötige Feuchtigkeit und sorgt gleichzeitig für ein glatteres Hautbild. Feine Linien und Falten werden reduziert. Die leichte und ölfreie Formel verhindert ebenso dank dem Hydro-Polin-Komplex und Pitera den Kollagenverlust der Haut und die Kollagenproduktion wird gefördert. Die Emulsion ist geeignet für jeden Hauttyp.

Regular price: €124.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Huile Prodigieuse Multi-Purpose Dry OilHuile Prodigieuse Multi-Purpose Dry Oil

Average rating of 5 out of 5 stars

Nuxe
Huile Prodigieuse Multi-Purpose Dry Oil
Nourishing body and hair oil

NUXE Huile Prodigieuse Multi-Purpose Dry Oil: Iconic Dry Oil for Nourished Skin & Shiny Hair The Nuxe Huile Prodigieuse Multi-Purpose Dry Oil is the ultimate beauty all-rounder for anyone seeking deep nourishment, light protection, and a sensual scent in one product. This dry oil intensively nourishes skin and hair, supports repair, and leaves a perfectly cared-for, radiant appearance – all without a greasy feel. The innovative formula provides antioxidant protection against pollution and environmental stressors, and can visibly reduce the appearance of stretch marks. The fast-absorbing texture leaves skin silky and hair naturally shiny, with no residue. With its gentle, sensual fragrance, Nuxe dry oil turns every application into a luxury moment – for face, body, or hair. Top Benefits at a Glance: Intensive nourishing care: For face, body & hair Antioxidant protection: Shields against pollution & free radicals Supports repair & regeneration: Improves skin texture Reduces stretch marks: Visibly smoothes & cares Fast-absorbing dry oil texture: No greasy residue, instantly cared-for feel Sensual, subtle scent: Indulges skin & senses with every use Versatile & essential: For radiant skin & shiny hair How does Nuxe Huile Prodigieuse Multi-Purpose Dry Oil ensure your skin and hair look smoother, more radiant, and healthier every day – and why is this dry oil the perfect multitasker for your daily beauty routine? The unique blend of caring ingredients, fast absorption, and multi-use effect makes this oil a must-have for any care and styling routine. Discover Nuxe Huile Prodigieuse Multi-Purpose Dry Oil now at Look Beautiful Products Shop and enjoy beauty moments for your skin and hair!

Regular price: €43.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
KERTYOL PSO Cure Shampoo Travel SizeKERTYOL PSO Cure Shampoo Travel Size
Ducray
KERTYOL PSO Cure Shampoo Travel Size
Anti-dandruff shampoo

The KERTYOL PSO cure shampoo from Ducray is a special medical care product for scalps prone to psoriasis. Developed in close collaboration with dermatologists and patients, this shampoo offers an effective solution to relieve itching, reduce psoriasis plaques and strengthen the skin barrier. The innovative formula with the patented active ingredient Celastrol® has an anti-inflammatory effect, while salicylic acid gently dissolves the plaques and noticeably soothes the scalp. Benefits of KERTYOL PSO Cure Shampoo from Ducray: Relieves itching from the very first application Helps to remove psoriasis plaques thanks to salicylic acid Celastrol® reduces inflammation on the scalp Strengthens the skin barrier and promotes a healthy scalp Ideal as a supplement or aftercare for medical psoriasis therapies Lasting improvement with regular use Prevents the reappearance of dandruff and hardening The shampoo has been specially developed to remove dry dandruff, loosen hardening and noticeably soothe the irritated scalp. It is suitable for use during or after medical treatment and offers gentle maintenance care for chronically affected scalps.

Content: 125 ml (€19.16 / 100 ml)

Regular price: €23.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Les Essentials Marins Plasmalg Shower GelLes Essentials Marins Plasmalg Shower Gel
Thalgo La Beauté Marine
Les Essentials Marins Plasmalg Shower Gel
Shower gel

The Les Essentiels Marins Plasmalg Shower Gel from Thalgo is an algae gel concentrate made from 100% pure micropulverised algae. This combination increases the skin's ability to absorb minerals and trace elements. The gel has an antiseptic, cleansing and balancing effect on impure and oily skin. The shower gel moisturises the skin and has an invigorating effect. Applying the gel to your body before the sauna encourages sweating and improves the elimination of toxins and excess sebum.

Content: 150 ml (€18.63 / 100 ml)

Regular price: €27.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Elegance | NailberryElegance | Nailberry | Look Beautiful Products
Nailberry
L'Oxygéné Elegance
Nail polish

Experience L’Oxygéné Elegance by Nailberry – healthy, luxurious nail colors in premium quality. The patented L’Oxygéné technology allows air and water vapor to pass through the color film to the nail, preserving the nail’s natural physiology.  Key Benefits at a Glance: 12-Free: Free from phthalates, DBP, toluene, formaldehyde, formaldehyde resins, camphor, xylene, ethyl tosylamide, triphenyl phosphate, alcohol, parabens, animal-derived ingredients, and gluten No Compromises: Healthy colors without harmful ingredients Long-Lasting: Flexible, resistant to bumps and scratches, for a durable manicure Premium Color: Highly pigmented, super glossy, and fast-drying for a perfect finish UV Protection: Additional filters protect against fading and discoloration With L’Oxygéné Elegance, nails gain not only a radiant, glossy look but also sustainable care that repairs and strengthens damaged nails. Perfect for every occasion – from everyday wear to festive events.

Content: 15 ml (€139.67 / 100 ml)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Atlantique Pink Exfoliating Shower GelAtlantique Pink Exfoliating Shower Gel
Thalgo La Beauté Marine
Atlantique Pink Exfoliating Shower Gel
Body scrub

The Atlantique Pink Exfoliating Shower Gel from Thalgo is a rich exfoliating cream with pink sand and white quartz crystals. Your skin is smoothed and revitalised. You get an extra vitality kick with the shower scrub. The precious algae Tetraselmis suecica is cultivated in a gold bath. This bath boosts the algae in a special way. In this way, the cell plasma can bioaccumulate the gold in ionic form. The bioavailable ions can be absorbed by the skin and have a stimulating and vitalising effect on cell metabolism.

Content: 201 ml (€21.87 / 100 ml)

Regular price: €43.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.