Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Shimmer Oil

Content: 100 ml
The Shimmer Oil – Natural Minerals by björk and berries is a must-have for anyone who loves natural skincare and an instant glow. This versatile, multi-purpose oil combines quickly-absorbing, moisturising oils with birch extract and natural, shimmering minerals – for a visible golden glow and silky-smooth skin.

€45.95

Content: 100 ml

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Shimmer Oil"

björk and berries Shimmer Oil – Natural Minerals: A radiant glow for your skin and senses

The Shimmer Oil – Natural Minerals from björk and berries is a must-have for anyone who loves natural skincare and an instant glow. This versatile ,multi-purpose oil combines fast-absorbing, moisturising oils with birch extract and natural, shimmering minerals – for a visibly golden sheen and silky-smooth skin.

Key benefits at a glance:

  • Dry, fast-absorbing oil: No greasy feeling – ideal for the face, body or décolletage.
  • Natural shimmer: Fine minerals provide an instant, golden glow.
  • Nourishing formula: Birch extract and vitamin E protect the skin from free radicals and moisturise.
  • Invigorating fragrance: Fresh notes of grapefruit, redcurrant and lemon, combined with cucumber, geranium, vetiver and cedarwood.
  • Versatile: Perfect for special occasions or as a daily highlight.

How can you give your skin a natural, healthy glow in seconds whilst providing intensive care – without a greasy finish?
With Shimmer Oil – Natural Minerals by björk and berries, you can enjoy instant radiance, a natural fragrance and intensive care all in one step.

Discover it now in the Look Beautiful Products shop and give your skin a luxurious, golden shimmer!

Properties

Area of application: Body, Hair, Visage
Ingredients: Vitamin E

Manufacturer

björk and berries

björk and berries – The Beauty of Sweden in Fragrance

björk and berries is a Swedish fragrance house exploring the unique connection between nature, mythology, culture, and modern Scandinavian design. Inspired by Sweden’s untouched landscapes, the brand transforms Nordic stories and natural elements into timeless fragrances, body care, and home accessories.

At the heart of björk and berries is the idea of turning the beauty of nature into wearable fragrance. Each creation tells its own story and invites you to reconnect with nature and yourself.

Inspired by the Swedish Landscape
björk and berries began as a small project in northern Sweden with a simple vision: to create fragrances inspired by native flora, birch trees, pine forests, and the landscapes they belong to.

Today, the brand offers a contemporary interpretation of Nordic nature and culture. Mountains, forests, Arctic light, botanical ingredients, and Swedish traditions continue to inspire its unique fragrance compositions.

The birch tree plays a particularly important role. “Björk” is the Swedish word for birch, making this iconic Nordic tree both a signature ingredient and a symbol of the brand’s connection to Swedish nature.

Scandinavian Design Meets French Perfumery
The creative team in Stockholm works closely with master perfumers to develop distinctive fragrance compositions. björk and berries combines Scandinavian minimalism and Nordic design with the expertise and craftsmanship of French perfumery.

Conscious Beauty with Purpose
björk and berries combines sophisticated aesthetics with a responsible approach to beauty. The brand carefully selects natural and organic ingredients while focusing on quality, sustainability, and functionality.

The products are:
✓100% vegan
✓Cruelty-free
✓Made with carefully selected natural and organic ingredients
✓Produced in Sweden and France
✓Designed with Scandinavian sustainability principles in mind

The brand also continuously works toward increasing the use of recyclable components throughout its packaging.

björk and berries brings the essence of the Swedish landscape into your everyday life – with fragrances that don't simply smell beautiful, but tell stories and evoke emotions.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Apply the product to your body, hair and/or face as required. Shake well before use! 

Isopropyl Isostearate*, Helianthus Annuus (Sunflower) Hybrid Oil**, Caprylic/Capric Triglyceride*, Parfum (Fragrance)*, Castor Oil/IPDI Copolymer*, Mica*, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil*, Betula Alba Leaf Extract*, Borago Officinalis Seed Oil*, Tocopherol*, CI 77891 (Titanium Dioxide)*, CI 77491 (Iron Oxide)*, Limonene*, Citral*, Benzyl Salicylate*, Linalool*, Citronellol*, Geraniol*.* Of natural origin.** Certified organic raw material.

✓ Dry, quickly absorbed oil: No greasy feel – ideal for the face, body or décolletage.
✓ Natural shimmer: Fine minerals provide an instant, golden glow.
✓ Nourishing formula: Birch extract and vitamin E protect the skin from free radicals and moisturise.
✓ Invigorating fragrance: Fresh notes of grapefruit, redcurrant and lemon, combined with cucumber, geranium, vetiver and cedarwood.
✓ Versatile: Perfect for special occasions or as a daily highlight.

The Shimmer Oil – Natural Minerals by björk and berries is a must-have for anyone who loves natural skincare and an instant glow. This versatile, multi-purpose oil combines quickly-absorbing, moisturising oils with birch extract and natural, shimmering minerals – for a visible golden glow and silky-smooth skin.
Skip product gallery

Customers also bought

Ultra Volume Tubing Mascara Dark BrownUltra Volume Tubing Mascara Dark Brown
Blinc
Ultra Volume Tubing Mascara Dark Brown
Mascara

Blinc Ultra Volume Tubing Mascara Dark Brown: Voluminous Lashes & Tubing Technology for a Natural False Lash Effect The Ultra Volume Tubing Mascara Dark Brown by Blinc gives your lashes powerful volume, perfect definition, and a natural, semi-matte look—all without panda eyes. Thanks to the innovative tubing technology, each lash is wrapped in tiny, water-resistant tubes that won’t smudge or run, even with sweat, tears, or oily skin. The buildable, clump-free formula and gentle brush with thermoplastic elastomer bristles ensure precise, even application—for full, defined lashes that last all day. The mascara is clinically tested, non-irritating, and ideal for sensitive eyes and contact lens wearers. Best of all, removal is easy with warm water and gentle pressure—no harsh makeup remover needed! Key Benefits at a Glance: Tubing technology: Maximum length, volume & hold—no panda eyes Natural dark brown: Intense yet soft for everyday wear Gentle, precise brush: No clumping, full definition Waterproof & smudge-proof: Stays flawless through sweat, tears & rubbing Easy removal: Just warm water Clinically tested & non-irritating: Safe for sensitive eyes and contacts How does Blinc Ultra Volume Tubing Mascara Dark Brown keep your lashes more voluminous, defined, and completely secure every day—and why is this mascara the best choice for anyone wanting a natural false lash effect, ultra-light hold, and gentle removal? The combination of tubing technology, care, and ease of use takes your lashes to a new level—for striking, lasting eye looks. Discover Blinc Ultra Volume Tubing Mascara Dark Brown now at Look Beautiful Products Shop and enjoy voluminous, naturally defined lashes!

Content: 9 ml (€310.56 / 100 ml)

Regular price: €27.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Free Gift - Water Sleeping MaskFree Gift - Water Sleeping Mask
LANEIGE
Free Gift - Water Sleeping Mask
Face mask

Want to wake up in the morning with fresh, plump skin? Then the Water Sleeping Mask from Laneige is just the thing for you. This iconic overnight mask intensively moisturises your skin overnight - while you sleep, it works at full speed. What it can do: Deeply moisturises with hydro-ionised water Regenerates dry, stressed skin while you sleep Makes the complexion visibly smoother, plumper and fresher Cools and soothes - also ideal for sensitive skin Non-greasy, absorbs quickly - no residue on the pillow The unique Sleep-Tox™ technology helps to detoxify the skin overnight, while Aromasleep™ with a delicate, soothing fragrance ensures you fall asleep relaxed. In the morning, your skin will feel like new - hydrated, clear and completely refreshed. Ideal for all skin types, especially with dryness or environmental stress.

Content: 15 ml (€0.00 / 100 ml)

Regular price: €0.00
Skip product gallery

Customers also viewed

-35 %
Mask Fit Red Cushion 24N LatteMask Fit Red Cushion 24N Latte
TIRTIR
Mask Fit Red Cushion 24N Latte
Make-up

The Mask Fit Red Cushion 24N Latte from TIRTIR combines advanced skincare with flawless coverage. This award-winning, semi-matte cushion foundation adapts perfectly to the skin type, moisturises intensively and protects the skin at the same time. The special formula contains propolis extract and hibiscus flower, which ensure a fresh, even complexion with a natural radiance. Key benefits: Semi-matte, long-lasting coverage Intensive moisturisation Protection against environmental influences Rich in propolis extract & hibiscus flower Fresh, even complexion Adapts perfectly to the skin type Ideal for daily use to achieve a flawless, nourished complexion and pamper the skin at the same time.

Content: 18 g (€108.11 / 100 g)

Sale price: €19.46 Regular price: €29.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Retinol Wrinkle Bounce Multi-StickRetinol Wrinkle Bounce Multi-Stick
CLIV
Retinol Wrinkle Bounce Multi-Stick
Face cream

Retinol Wrinkle Bounce Multi-Stick by CLIV - Versatile anti-ageing skincare for radiant skin. The Retinol Wrinkle Bounce Multi-Stick is a concentrated skincare product that reduces fine lines, wrinkles and imperfections. The active combination of retinol, collagen and hyaluronic acid gives the skin new radiance, elasticity and intensive moisture. A complex of 10 plant oils strengthens the skin barrier, protects against environmental influences and ensures that the skin becomes smoother, softer and more resilient. The practical stick form enables targeted application to the face, eye area or lips and makes the skincare product simple, effective and versatile. Top benefits of the Retinol Wrinkle Bounce Multi-Stick: Reduces fine lines, wrinkles and imperfections Improves radiance and skin elasticity Provides intensive moisture thanks to hyaluronic acid Contains collagen and retinol for revitalising anti-ageing effects Strengthens the skin barrier with a complex of 10 plant oils Makes the skin supple, soft and resilient Practical stick form for targeted application to the face, eye and lip area Experience visibly smoother, nourished and youthfully radiant skin with this versatile anti-ageing multi-stick.

Content: 8 g (€261.88 / 100 g)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
PDRN Pink Collagen Gel Mask (4 masks)PDRN Pink Collagen Gel Mask (4 masks)
MEDICUBE
PDRN Pink Collagen Gel Mask (4 masks)
Face mask

Medicube PDRN Pink Collagen Gel Mask (4 masks) – Innovative intensive care for firm, radiant skin The PDRN Pink Collagen Gel Mask from Medicube is the perfect solution for anyone longing for smooth, supple and radiantly beautiful skin. This innovative gel mask combines salmon PDRN (DNA extract from salmon), low-molecular-weight collagen and niacinamide to deeply nourish and strengthen the skin, whilst enhancing its natural glow. Key benefits at a glance: Improved elasticity & firmness: Salmon PDRN and collagen strengthen the skin’s structure and boost its elasticity. Intensive hydration & soothing: The gel texture provides optimal hydration – even sensitive, irritated skin is instantly soothed. Even skin tone: Niacinamide has a balancing effect, reduces pigmentation spots and refines the complexion. Strengthens the skin barrier: Protects against harmful environmental factors and supports regeneration. Korean ‘glass skin’ effect: Gives a natural, flawless glow – the goal of modern skincare. How can you make tired, stressed skin appear plumper, more even and visibly more radiant in a short space of time – without a time-consuming skincare routine? With the PDRN Pink Collagen Gel Mask from Medicube, you can treat your skin to innovative active ingredients and luxurious hydration – for a healthy, youthful appearance and that coveted glass-skin look. Discover it now in the Look Beautiful Products shop and experience the ultimate beauty boost!

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Clarity Centella body and face oilClarity Centella body and face oil
Himalaya’s Dreams 
Clarity Centella body and face oil
Body and face oil

Himalaya's Dreams Clarity Centella Body and Face Oil - Natural care for firm & regenerated skin. The Clarity Centella oil from Himalaya's Dreams is the ideal care for face and body to firm the skin, improve old scars and visibly reduce stretch marks. The unique formula with highly effective Ayurvedic ingredients penetrates deep into the skin and actively promotes cell renewal. This 100% natural body oil is free from synthetic additives, rich in antioxidants and is perfect for atopic dermatitis, irritated skin or for the daily care of sensitive skin areas. The combination of vitamin C, vitamin E, carotene, riboflavin and iron moisturises and strengthens the skin, leaving it smooth, elastic and radiant. Thanks to its soothing properties, the oil is also ideal as a massage oil for Ayurveda treatments - for noticeable relaxation and holistic well-being. Top benefits at a glance: Firms the skin and visibly reduces scars & stretch marks Regenerates and soothes irritated skin, ideal for neurodermatitis 100% natural cosmetics - without preservatives or chemicals Moisturising and rich in vitamins & minerals Ayurvedic massage oil for deep relaxation and care Promotes skin renewal & improves elasticity Brightens and supports mental clarity & focus This oil is the perfect combination of traditional Ayurvedic effects and modern natural cosmetics - for nourished, healthy and firm skin. Ideal for daily use or as a soothing ritual for body and mind.

Regular price: €16.95
Weightless Nourishing Mask 200mlWeightless Nourishing Mask 200ml
OLAPLEX
Weightless Nourishing Mask 200ml
Hair mask

OLAPLEX Weightless Nourishing Mask: Light moisture, noticeable volume & shine for fine to medium hair OLAPLEX Weightless Nourishing Mask is the innovative hair care product for anyone who wants to intensively nourish fine to medium hair without weighing it down. Thanks to OLAPLEX Biomimetic Cuticle Technology™, the hair cuticle is sealed and long-lasting moisture is locked deep into the hair - for supple, shiny and healthy hair for up to 5 washes. The integrated Volume Boost Complex immediately provides more fullness and a naturally stronger hair feel. At the same time, the mask actively protects against hair breakage and split ends, provides frizz control throughout the day and is colour-safe and vegan - without sulphates, phthalates, phosphates or parabens. Perfect for anyone who wants to strengthen and care for their hair while enjoying light volume. Top benefits at a glance: Immediate moisturisation with effect for up to 5 hair washes Volume Boost Complex for instant, natural volume 63 % more shine after application 32% less hair breakage and protection for up to 5 washes Frizz control all day long, even in high humidity Colour safe, vegan, free from sulphates, phthalates, phosphates & parabens Suitable for chemically treated hair How does the OLAPLEX Weightless Nourishing Mask ensure that fine to medium hair remains strengthened, nourished and visibly fuller day after day - without losing lightness, freshness and shine? The combination of intensive, weightless moisture, sealed cuticles and instant volume gives you long-lasting healthy, resilient lengths and hair that feels like it's fresh from a professional. Discover the OLAPLEX Weightless Nourishing Mask in the Look Beautiful Products Shop now and experience light, long-lasting care for a naturally voluminous finish!

Content: 200 ml (€21.98 / 100 ml)

Regular price: €43.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Charli No. 01 Lubricant - Sensitive Aloe VeraCharli No. 01 Lubricant - Sensitive Aloe Vera
Charli
Charli No. 01 Lubricant - Sensitive Aloe Vera
Lubricant

Charli No. 01 Lubricant- Sensitive Aloe Vera: Gentle, natural lubricant for relaxed & harmonious moments Charli No. 01 Lubricant - Sensitive Aloe Vera provides unforgettably gentle touches and relaxed pleasure - whether on a romantic weekend trip, as a self-care ritual or for special togetherness. The water-based, 100% natural formula is specially developed for sensitive skin and contains soothing aloe vera for intensive moisturisation and a silky-soft skin feel. Aloe vera moisturises, relaxes and protects, while the pH-balanced lubricant makes every touch effortless, natural and safe. Fragrance-free and free from distractions, Charli No. 1 enables intimacy that focuses on the essentials - for a feeling like a five-star stay at home. Top benefits at a glance: 100% natural & water-based - particularly gentle on sensitive skin Soothing aloe vera - moisturises & promotes relaxation pH-balanced - for harmonious balance & natural compatibility Fragrance-free & irritation-free - for absolutely focussed moments Light, non-sticky - comfort and serenity with every application For every situation - whether alone, as a couple or for romantic time-outs How does Charli No. 01 Lubricant - Sensitive Aloe Vera ensure that intimate moments are always effortless, gentle and completely relaxed - and why is this lubricant just the thing when comfort, naturalness and pure well-being should take centre stage? The combination of pure, natural ingredients, aloe vera care and fragrance-free lightness makes this gel the perfect companion for anyone who values harmony, safety and a real feeling of pampering. Discover Charli No. 01 Lubricant - Sensitive Aloe Vera in the Look Beautiful Products Shop now and experience intimacy with natural perfection!

Regular price: €10.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Green Nail Polish Dark PansyGreen Nail Polish Dark Pansy
Manucurist
Green Nail Polish Dark Pansy
Nail Polish

The Green Nail Polish Dark Pansy by Manucurist is a beautiful nail polish in dark cherry red. The polishes are all made from carefully selected ingredients such as corn, cassava, cotton and potatoes. Manucurist is careful to be as respectful of nature as possible.

Content: 15 ml (€93.00 / 100 ml)

Regular price: €13.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.