Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Express Tinted Self-Tan Mousse - Light

Content: 200 ml
The Express Tinted Self-Tan Mousse - Light from Tanologist gives an instantly flawless tinted, streak-free tan in minutes, which develops into a natural, light-tanned glow over the course of hours. Thanks to the portable, tinted guide colour, application is particularly precise and easy - ideal for beginners and anyone who wants to achieve a professional result at home.

€19.95

Content: 200 ml (€9.98 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Express Tinted Self-Tan Mousse - Light"

Tanologist Express Tinted Self-Tan Mousse - Light: Instantly visible, hydrated tan for a natural glow

The Express Tinted Self-Tan Mousse - Light from Tanologist gives an instantly flawless, tinted, streak-free tan in minutes, which develops into a natural, light-tanned glow over the course of hours. Thanks to the portable, tinted guide colour, application is particularly precise and easy - ideal for beginners and anyone who wants to achieve a professional result at home.

The skin-caring formula with hyaluronic acid, vitamin C and aloe vera provides intensive moisture, soothes the skin and brightens the complexion. The result is a radiant, nourished look that lasts up to 7 days and fades evenly - without blotching or drying out.

The mousse is quick-drying (60 seconds), dermatologically tested, vegan and cruelty-free. The flexible formulation allows individual colour adjustment for a natural, healthy complexion.

Why choose the Express Tinted Self-Tan Mousse - Light from Tanologist?

  • Immediately visible tan thanks to tinted guide colour - for flawless, easy application
  • Hyaluronic acid binds moisture - for long-lasting, hydrated skin
  • Vitamin C brightens & protects against free radicals
  • Aloe vera soothes and cares for sensitive skin
  • Long-lasting glow - lasts up to 7 days, fades evenly
  • Customisable colour - for a natural look
  • Quick-drying - ready within 60 seconds
  • Vegan, cruelty-free & dermatologically tested

How does the Tanologist Express Tinted Self-Tan Mousse - Light ensure that you enjoy a natural, healthy glow and well-groomed, fresh skin day after day? The combination of instantly visible tinting, moisturising and nourishing vitamin C guarantees a smooth, even result - for professional-level self-tanning without any risk.

Discover the Tanologist Express Tinted Self-Tan Mousse - Light in the Look Beautiful Products Shop now and experience a radiant, hydrated tan in minutes!

Properties

Area of application: Body, Neck/ neckline
Certificates: Vegan
Effects: Self-tanning
Product type: Self-tanner

Manufacturer

Tanologist

Tanologist 

Radiant, Clean Tan for Everyone.

Tanologist was created to give you radiant, flawless skin with clean, dermatologist-tested formulas. As the world’s first vegan self-tanning collection approved by dermatologists, it guarantees skin compatibility for all skin types—even sensitive skin.

From self-tanning drops to mousse and tanning water, our products are enriched with premium, moisturizing ingredients like Aloe Vera, Goji Berry, Pink Grapefruit, and Juniper. They deliver a natural, streak-free tan while reducing blemishes and caring for your skin.

Why Tanologist?

  • Vegan, dermatologist-tested & skin-friendly
  • Streak-free, clean, and clear tan
  • Suitable for sensitive skin, non-comedogenic
  • Created by Lottie Tomlinson, tanning expert
  • Premium ingredients like Aloe Vera, Goji Berry & Pink Grapefruit

Become your own tanning expert and enjoy flawless, radiant skin—with Tanologist.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Prepare the skin with Tanologist Eraser & Primer. Moisturise dry areas such as hands, elbows, knees and feet. Apply the product with a tanning mitt in stroking movements from head to toe and then wash your hands thoroughly. Depending on the desired result, shower off the tan after 1-4 hours.

Aqua (water), dihydroxyacetone, caramel, propylene glycol, glycerin, PEG-40 hydrogenated castor oil, ethoxydiglycol, decyl glucoside, sodium hyaluronate, hyaluronic acid, calendula officinalis (calendula) flower oil*, ascorbic acid, citrus paradisi (grapefruit) fruit extract*, juniperus communis (juniper berry) fruit oil*, tocopheryl acetate, Aloe Barbadensis (Aloe Vera) extract*, Punica Granatum (Pomegranate) fruit extract*, Lycium Barbarum (Goji) fruit extract*, Erythrulose, Panthenol, Glycereth-26, Phenyltrimethicone, Parfum (fragrance), Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool, Geraniol, Hydroxycitronellal, Citric acid, Phenoxyethanol, Triethylene glycol, CI16035 (Red 40)

✓Instantly visible tan: thanks to tinted guide colour for precise, easy application
✓Hydrated skin: Hyaluronic acid binds moisture for a long-lasting tan
✓Brightening effect: Vitamin C reduces pigmentation and protects against free radicals
✓Soothing effect: Aloe vera cares for sensitive skin
✓Long-lasting: Tan lasts up to 7 days and fades evenly
✓Individual colour adjustment: Flexible formulation in three shades for a natural look
✓Quick-drying: Dries within 60 seconds
✓Dermatologically tested, vegan and cruelty-free

The Express Tinted Self-Tan Mousse - Light from Tanologist gives an instantly flawless tinted, streak-free tan in minutes, which develops into a natural, light-tanned glow over the course of hours. Thanks to the portable, tinted guide colour, application is particularly precise and easy - ideal for beginners and anyone who wants to achieve a professional result at home.
Skip product gallery

Customers also viewed

Express Tinted Self-Tan Mousse - MediumExpress Tinted Self-Tan Mousse - Medium
Tanologist
Express Tinted Self-Tan Mousse - Medium
Self-tanner

Tanologist Express Tinted Self-Tan Mousse - Medium: Instantly visible, well-groomed tan with airbrush effect The Express Tinted Self-Tan Mousse - Medium from Tanologist provides an instantly tinted, flawless tan that matures into a deep, sun-kissed glow over the next few hours. Thanks to the tinted guide colour, application is precise and even - ideal for beginners and experienced tanners who value a professional finish. The skin-caring formula with hyaluronic acid, vitamin C and aloe vera intensively moisturises, soothes and brightens the complexion. The result is instantly radiant, hydrated skin with a tan that lasts up to 7 days and fades evenly without blotching or streaking. The mousse is quick-drying (60 seconds), dermatologically tested, vegan and cruelty-free. The flexible formulation allows individual colour adjustment for a natural, healthy look. Why choose the Express Tinted Self-Tan Mousse - Medium from Tanologist? Instantly visible tan thanks to tinted guide colour - for easy, precise application Hyaluronic acid binds moisture - for long-lasting, hydrated skin Vitamin C reduces pigmentation spots & protects against free radicals Aloe vera soothes and cares for sensitive skin Long-lasting glow - up to 7 days, fades evenly Customisable colour - flexible formulation for the desired tone Quick-drying - ready in 60 seconds Vegan, cruelty-free & dermatologically tested How does the Tanologist Express Tinted Self-Tan Mousse - Medium ensure that you always have a naturally tanned, well-groomed look? The combination of instantly visible colour, intensive moisture and nourishing active ingredients makes every self-tanning experience simple, safe and perfect - for a glow that impresses. Discover the Tanologist Express Tinted Self-Tan Mousse - Medium in the Look Beautiful Products Shop now and experience a radiant, flawless tan with added care!

Content: 200 ml (€9.98 / 100 ml)

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Le White Green Tea-Sweet Mint ToothpasteLe White Green Tea-Sweet Mint Toothpaste
LEBON
Le White Green Tea-Sweet Mint Toothpaste
Toothpaste

Le White Green Tea-Sweet Mint toothpaste from LEBON combines the gentle freshness of green tea with the invigorating coolness of mint for an exceptionally luxurious brushing experience. The formula consists of 100% natural ingredients and impresses with a perfect balance of care, freshness and whitening effect. The toothpaste not only protects the gums, but also provides natural whitening, making your smile visibly brighter and brighter. At the same time, the gentle formula provides thorough cleaning and effectively prevents tooth decay. Thanks to its vegan composition and the natural sweetness of Stevia Rebaudiana, the toothpaste is particularly pleasant and environmentally friendly - ideal for conscious daily care. Enjoy the irresistible flavour and a feeling of natural cleanliness every day. Key benefits at a glance: Natural whitening for a radiantly bright smile Fresh breath thanks to green tea and mint flavours Protects the gums and strengthens the entire oral flora Prevents tooth decay thanks to natural, caring ingredients 100% vegan & natural, sweetened with Stevia Rebaudiana Gentle & effective, ideal for daily use

Content: 75 ml (€17.27 / 100 ml)

Regular price: €12.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Insta Glow Illuminating Body BronzerInsta Glow Illuminating Body Bronzer
Tanologist
Insta Glow Illuminating Body Bronzer
Self-tanner

Tanologist Insta Glow Body Bronzer: instant, radiant glow for flawless skin - anytime, anywhere The Tanologist Insta Glow Body Bronzer conjures up a sun-kissed, even complexion in just a few seconds - without any waiting time. The innovative, flexible formula provides a buildable tan that can be used perfectly on its own, over a natural tan or as a finish to other Tanologist self-tanners. Light-reflecting nanoparticles give an instant, vibrant glow, leaving skin looking smoother, more hydrated and youthfully fresh. The smudge-proof, water- and sweat-resistant texture lasts up to 24 hours - ideal for spontaneous events, photo shoots or the perfect summer look. Hyaluronic acid, vitamin C and pomegranate extract provide intensive moisture, have an antioxidant effect and noticeably nourish the skin. As body make-up, the bronzer conceals imperfections and evens out the skin tone - for a flawless, Instagram-ready look. Why choose the Insta Glow Body Bronzer from Tanologist? Instant, buildable tan in just a few seconds Flawless, streak-free result Light-reflecting particles for a luminous glow & even skin tone Smudge-proof, waterproof & sweat-resistant - lasts up to 24 hours Nourishing formula with hyaluronic acid, vitamin C & pomegranate Dermatologically tested, vegan & cruelty-free Perfect as body make-up - conceals imperfections, evens out skin tone Easy to apply with a glove or brush How does the Insta Glow Body Bronzer from Tanologist ensure that you get a flawless, sun-kissed glow in seconds - whether spontaneously, for events or for the perfect Insta look? The combination of nourishing body make-up, instant glow and long-lasting durability makes every appearance a highlight - for radiant skin and a self-confident feeling at all times. Discover the Tanologist Insta Glow Body Bronzer in the Look Beautiful Products Shop now and enjoy flawless, glowy skin instantly!

Content: 170 ml (€8.21 / 100 ml)

Regular price: €13.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Nudies Glow Highlighter Stick – Bubble BebeNudies Glow Highlighter Stick – Bubble Bebe
NUDESTIX
Nudies Glow Highlighter Stick – Bubble Bebe
Highlighter

NUDESTIX Nudies Glow Highlighter Stick – Bubble Bebe: A radiant, glass-skin look for the face, eyes and lips The Nudies Glow Highlighter Stick – Bubble Bebe by NUDESTIX is the must-have for a fresh, natural glow and versatile looks. The innovative Korean formula delivers a subtle, dewy ‘glass skin’ effect that glows from within – all day long. The creamy texture glides effortlessly onto cheeks, eyes and lips and blends seamlessly. The reusable black compact with a mirror makes touch-ups on the go a breeze. Key benefits at a glance: Glass skin effect & natural glow Multifunctional: Suitable for cheeks, eyes & lips Nourishing: With vitamin E, minerals & candelilla wax Lightweight & non-sticky: Long-lasting, buildable, non-drying Clean beauty: Vegan, cruelty-free, free from fragrance, parabens, sulphates & phthalates Practical: Includes a recyclable tin, mirror & blending brush How can you conjure up a fresh, youthful glow at any time – with minimal effort? With the Nudies Glow Highlighter Stick – Bubble Bebe by NUDESTIX, you can enjoy a radiant, healthy complexion anywhere, anytime – it’s simple, versatile and nourishing. Discover it now at Look Beautiful Products and enjoy the ultimate glow moment!

Content: 8 g (€399.38 / 100 g)

Regular price: €31.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Kabuki Brush Self-Tan ApplicatorKabuki Brush Self-Tan Applicator
Tanologist
Kabuki Brush Self-Tan Applicator
Body and face brush

Tanologist Kabuki Brush Self-Tan Applicator Body & Face: Perfect glow - flawless airbrush finish for face & body The Tanologist Kabuki Brush Self-Tan Applicator Body & Face is the must-have for a professional, streak-free self-tanning result. The super-soft, silky & vegan fibres ensure seamless application of all liquid self-tanners - whether on the body or face. The ergonomic contour shape adapts perfectly to facial features and body lines so that even difficult areas such as hands, elbows, knees or feet are evenly tanned. Whether applying, blending or contouring: With this luxurious beauty tool, every look can be achieved precisely, easily and hygienically. The result is a flawless, natural glow with an airbrushed finish - just like fresh from the studio. Why choose the Kabuki Brush Self-Tan Applicator from Tanologist? Flawless airbrush finish for face & body - just like a professional Seamless, streak-free application of all self-tanners Vegan & cruelty-free - gentle on the skin and the environment Perfect for blending in difficult areas (hands, elbows, knees, feet) Ideal for contouring the face and body Super-soft, silky fibres for maximum application comfort Hygienic and easy to clean Luxurious beauty experience with every application How does the Tanologist Kabuki Brush ensure that your self-tanner always looks flawless, even and natural? The innovative shape and high-quality fibres guarantee a perfect finish, make blending easier and turn your tanning routine into an exclusive skincare moment - for a glow that impresses everywhere. Discover the Tanologist Kabuki Brush Self-Tan Applicator Body & Face in the Look Beautiful Products Shop now and apply your self-tanner like a pro!

Regular price: €12.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Express Self-Tan Mousse - DarkExpress Self-Tan Mousse - Dark
Tanologist
Express Self-Tan Mousse - Dark
Self-tanner

Tanologist Express Self-Tan Mousse Dark: Flawless, personalised tan in minutes - without compromise Tanologist Express Self-Tan Mousse Dark conjures up an even, streak-free and long-lasting tan in no time at all that perfectly matches your skin tone. The innovative water-to-foam formula is easy to apply, absorbs super-fast and ensures a natural, flawless finish - without any colour bleeding and without rubbing off on clothing or bed linen. The colourant-free texture does not clog pores, does not dry out the skin and is dermatologically tested - making the mousse ideal for sensitive skin too. The tan and glow can be built up individually: for a soft look, simply leave on briefly, for an intensive result leave on longer. Why choose Tanologist Express Self-Tan Mousse Dark? Flawless, streak-free tan - without any guide colour Quick-drying water-to-foam formula for easy application No discolouration on clothing or bed linen Does not clog pores, does not dry out the skin Individually buildable glow - adapts to every skin tone Dermatologically tested - also suitable for sensitive skin Long-lasting, natural-looking tan How does Tanologist Express Self-Tan Mousse Dark ensure that you can enjoy a flawless, natural glow day after day without compromise? The intelligent, quick-drying mousse formula gives you full control over your tanning results, protects the skin and ensures a professional tanned look at home - whenever you want. Discover the Tanologist Express Self-Tan Mousse Dark in the Look Beautiful Products Shop now and experience the perfect, personalised glow!

Content: 200 ml (€9.98 / 100 ml)

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Heart bracelet - Pink
Look Beautiful Products
Heart bracelet - Pink
Bracelet

Sansira Jewelry heart bracelet - pink: trendy heart-shaped statement for stylish, conscious looks The heart bracelet - pink from Sansira Jewelry is the perfect accessory for anyone who wants to underline their personality with a colourful, fashionable and sustainable piece of jewellery. Large, heart-shaped acrylic beads (14 mm) in a delicate pink colour are strung on a strong, transparent elasticated band - the bracelet adapts flexibly to different wrist sizes and is particularly durable. The new model not only impresses with its eye-catching design, but also with the sustainable choice of materials: organic pearls and recycled packaging make this bracelet a conscious statement in favour of more eco-friendliness in everyday life. Weighing just 50 g, the bracelet is pleasantly light to wear and can be styled solo or in a trendy layering look. Top benefits at a glance: Heart-shaped, pink acrylic beads (14 mm): Modern, romantic look Elasticated, robust strap: Flexible, fits several wrist sizes & lasts a long time Lightweight & comfortable: Only 50 g - ideal for every day Sustainable & conscious: Organic materials & recycled packaging Versatile combination: Solo highlight or layered with other bracelets New model: current trend for all ages How does the Sansira Jewelry heart bracelet - pink make your look instantly more feminine, trend-conscious and sustainable - and why is this piece of jewellery the perfect choice for anyone who wants to combine heart, style and environmental awareness? The combination of fresh colour, modern heart shape, flexibility and sustainable materials makes this bracelet a new favourite for everyday wear and special occasions. Discover the Sansira Jewelry heart bracelet - pink in the Look Beautiful Products Shop now and adorn your wrist with trend, heart and sustainability!

Regular price: €12.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.