Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Hyaluron Biotic Mist

Content: 100 ml
The Hyaluron Biotic Mist by MÁDARA is a luxurious, hydrating spray that delivers instant moisture and a radiant, vital complexion. The light mist refreshes, soothes, and leaves your skin feeling deeply hydrated – perfect between skincare steps or for a quick pick-me-up throughout the day.

€19.95

Content: 100 ml

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Hyaluron Biotic Mist"

MÁDARA Hyaluron Biotic Mist: Instant Hydration & Fresh Glow for Your Skin

How can you give your skin a boost of fresh hydration and a healthy glow – anytime, anywhere?
The Hyaluron Biotic Mist by MÁDARA is a luxurious, hydrating spray that delivers instant moisture and a radiant, vital complexion. The light mist refreshes, soothes, and leaves your skin feeling deeply hydrated – perfect between skincare steps or for a quick pick-me-up throughout the day.

The innovative formula supports your skin’s microbiome and strengthens the natural barrier, keeping skin healthy and resilient all day long.

Key Benefits at a Glance:

  • Instant hydration for a fresh skin feeling
  • Supports the skin’s microbiome for healthy balance
  • Strengthens the natural skin barrier
  • Refreshes and soothes anytime
  • Gives a radiant, healthy glow

Why is Hyaluron Biotic Mist by MÁDARA the perfect choice?
Because it delivers quick, easy hydration, a fresh look, and reliable protection – perfect for every skin, every day.

Discover the Hyaluron Biotic Mist by MÁDARA now exclusively at Look Beautiful Products!

Properties

Area of application: Neck/ neckline, Visage
Ingredients: hyaluronic acid

Manufacturer

MÁDARA Cosmetics

MÁDARA Cosmetics

Natural Skincare for Your Beauty 

MÁDARA Cosmetics is an award-winning, sustainable brand from Latvia dedicated to creating natural and effective skincare products. With a clear vision of crafting high-quality cosmetic products that nurture the skin while protecting the environment, MÁDARA has become one of the most renowned brands in the natural cosmetics industry.

MÁDARA products offer a unique combination of natural ingredients, including plant extracts and high-quality oils, that deeply nourish the skin. Each product is designed to nourish, protect, and revitalize your skin, leaving you with a feeling of overall wellbeing. Whether it's for anti-aging, moisture care, or soothing treatments, MÁDARA has the perfect product for every skincare need.

The Benefits of MÁDARA Products:

  • Natural Ingredients: Carefully selected plant extracts and premium oils for deep, effective skincare.

  • Sustainability: MÁDARA uses organic ingredients from controlled cultivation, preserving both your skin and the environment.

  • Vegan & Cruelty-Free: All products are free from animal testing and contain no animal-derived ingredients, making them especially attractive to environmentally-conscious and ethically-minded individuals.

  • Free from Harmful Chemicals: No parabens, synthetic fragrances, or harmful chemicals that could irritate the skin.

  • For Every Skin Need: Whether it’s anti-aging, intense moisture care, or soothing treatments, MÁDARA provides tailored solutions for your skin.

Bring natural beauty into your skincare routine and enjoy a fresh, glowing, and healthy complexion – with MÁDARA Cosmetics.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Spray onto cleansed skin and reapply at any time for instant refreshment.

Aqua, Alcohol, Aroma, Betaine, Lactobacillus Ferment Lysate, Sodium PCA, Hydrolyzed Glycosaminoglycans, Glycerin 1, Propanediol, Potassium Hydroxide, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Hydrolyzed Hyaluronic Acid, Sodium Hyaluronate, Rhamnose, Glucose, Glucuronic Acid

✓Immediate hydration for a fresh skin feeling
✓Supports the skin flora for a healthy balance
✓Strengthens the skin's natural protective barrier
✓Refreshes and soothes at all times
✓Gives a radiant, healthy glow

The Hyaluron Biotic Mist by MÁDARA is a luxurious, hydrating spray that delivers instant moisture and a radiant, vital complexion. The light mist refreshes, soothes, and leaves your skin feeling deeply hydrated – perfect between skincare steps or for a quick pick-me-up throughout the day.
Skip product gallery

Customers also bought

Absolute Eye SerumAbsolute Eye Serum
Elemis
Absolute Eye Serum
Eye serum

Elemis Absolute Eye Serum - Intensive anti-ageing eye serum - Highly effective eye care for the sensitive eye area. Elemis Absolute Eye Serum is a light eye serum that intensively moisturises and visibly rejuvenates the sensitive eye area. The highly regenerative formula with natural plant extracts effectively combats dullness, puffiness and fine lines. Key benefits of the Absolute Eye Serum: Intensive hydration - deeply moisturises the delicate eye area Anti-ageing effect - Visibly reduces fine lines and wrinkles Decongestant properties - Reduces puffiness and bags under the eyes Skin rejuvenation - Gives the eye area a fresh, radiant appearance Calming effect - Chamomile and lavender soothe irritated skin Fast absorption - Non-greasy texture absorbs immediately Smoothing effect - Makes the skin soft and supple Highly effective ingredients: Elemis Eye Serum contains a unique combination of active ingredients: Camomile - soothes and has an anti-inflammatory effect Rosewood oil - regenerates and intensively nourishes Rosewood - supports skin renewal Comfrey - soothes and heals the skin Lavender - relaxes and cares for the sensitive eye area Properties of the anti-ageing eye care: The light eye serum was specially developed for the sensitive eye area. The non-greasy formula is absorbed immediately and optimally moisturises the skin under the eyes. The result: the eye area appears revitalised, radiant and visibly rejuvenated. Elemis Absolute Eye Serum - the revolution in eye care for a completely transformed eye area.

Content: 15 ml (€326.33 / 100 ml)

Regular price: €48.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
AGE PRO Hydra Firm Hyaluron JellyAGE PRO Hydra Firm Hyaluron Jelly
MÁDARA Cosmetics
AGE PRO Hydra Firm Hyaluron Jelly
Facial serum

MÁDARA Age Pro Hydra Firm Hyaluron Jelly - Intensive hydrating anti-ageing care for mature skin. The Age Pro Hydra Firm Hyaluron Jelly from MÁDARA is a nourishing, oil-free moisturising gel specially developed for mature, dry and tired skin. The innovative, award-winning formula is based on the latest findings in cell research and combines highly effective natural ingredients for visible results and long-lasting freshness. The feather-light hyaluronic gel immediately provides the skin with deep moisture, reduces dryness lines and ensures a smoother, plumper complexion. With Nordic birch water, which accelerates cell regeneration by up to 25 %, and multi-molecular hyaluronic acid, which binds moisture in all layers of the skin, the skin is intensively revitalised and has a natural glow. PCA (pyrrolidone carboxylic acid) additionally supports the moisture balance and protects against dehydration - for a lasting fresh and youthful skin feeling. The most important benefits of MÁDARA Age Pro Hydra Firm Hyaluron Jelly: Immediate and long-lasting moisturisation deep down Revitalises and refreshes tired, dull skin Visiblysmoothes and plumps fine lines and static wrinkles Strengthens the skin barrier and prevents feelings of tightness Gives a natural glow and a plumped skin feeling Dermatologically tested: +46% more moisture after just 1 hour* With natural active ingredients: Nordic birch water, hyaluronic acid & PCA *In vivo study with 30 test subjects Tip: Ideal as a daily moisturiser or as a hydrating primer under foundation - for a visibly more youthful, fresh complexion.

Content: 75 ml (€54.60 / 100 ml)

Regular price: €40.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Pro-Collagen Night Cream

Average rating of 4.5 out of 5 stars

Elemis
Pro-Collagen Night Cream
Anti-Aging Night Cream

The Pro-Collagen Night Cream from Elemis is a night cream that not only nourishes your skin but also reduces the appearance of wrinkles and fine lines. The formula contains an exceptional blend of kelp and red algae for optimal skin care. Funnel seaweed supports a supple, firm and elastic skin appearance. The cream also works with nourishing oils from sesame and avocado, which are rich in antioxidants, and targets signs of ageing.

Content: 50 ml (€249.90 / 100 ml)

Regular price: €124.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Pro-Collagen Vitality Eye CreamPro-Collagen Vitality Eye Cream
Elemis
Pro-Collagen Vitality Eye Cream
Eye cream

The Pro-Collagen Vitality Eye Cream from Elemis is a regenerating eye cream that has been proven to help firm and tighten the eye area. The clinically tested, restorative cream envelops the delicate skin around the eye area for a plumped and smoothed appearance. It can also be applied to the eyelids to visibly firm and tighten them for a more awake look. The formula contains Padina Pavonica, the essence of Hawthorn and Arabian Jasmine, Elderflower and Japanese Artemisia Capillaris. This combination provides the necessary moisture, reduces dark circles under the eyes and minimises puffiness.

Content: 15 ml (€626.33 / 100 ml)

Regular price: €93.95
DEEP MOISTURE Balancing FluidDEEP MOISTURE Balancing Fluid

Average rating of 5 out of 5 stars

MÁDARA Cosmetics
DEEP MOISTURE Balancing Fluid
Cream for combination skin

MÁDARA Deep Moisture Balancing Fluid: 24h Hydration & Balance for Combination Skin How can you achieve long-lasting hydration, an even complexion, and perfectly balanced combination skin? The Deep Moisture Balancing Fluid by MÁDARA is the perfect solution for anyone seeking intense hydration and a balanced skin appearance. The ultra-light, fast-absorbing texture delivers 24-hour moisture, balances both oily and dry areas, and reveals a radiant, even complexion – especially for combination skin. This fluid strengthens the skin’s natural moisture barrier and provides reliable protection against dehydration. For visibly fresher, healthier-looking skin – every single day. Key Benefits at a Glance: Intensive 24h hydration Balances combination skin – for an even complexion Visibly improves skin appearance Strengthens the natural moisture barrier Ultra-light, fast-absorbing formulation Why is Deep Moisture Balancing Fluid by MÁDARA the perfect choice? Because it perfectly balances, deeply nourishes, and leaves combination skin fresh and radiant – without weighing it down. Discover the Deep Moisture Balancing Fluid by MÁDARA now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 50 ml (€59.90 / 100 ml)

Regular price: €29.95
Skip product gallery

Customers also viewed

HYDRA GLOW Hyaluron Peptide SerumHYDRA GLOW Hyaluron Peptide Serum
MÁDARA Cosmetics
HYDRA GLOW Hyaluron Peptide Serum
Facial serum

MÁDARA Hydra Glow Hyaluron Peptide Serum: Natural Glow & Intense Hydration for Radiant Skin How can your skin instantly get more freshness, radiance, and a healthy glow – effortlessly and without heaviness? The Hydra Glow Hyaluron Peptide Serum by MÁDARA is a lightweight, oil-free serum that gives skin a gentle, natural glow. Its innovative formula combines hyaluronic moisture boosters, peptides, and light-reflecting minerals for deep hydration and a visibly fresh look – without any sticky or heavy residue. Perfect for daily use, this serum boosts radiance and acts as an ideal make-up base for a luminous finish. Key Benefits at a Glance: Intensive hydration thanks to hyaluronic acid Delivers a natural, healthy glow Enhances skin radiance & freshness Ideal make-up base for a radiant finish Oil-free and lightweight – never sticky or heavy Why is Hydra Glow Hyaluron Peptide Serum by MÁDARA the perfect choice? Because it creates visibly fresher, more radiant skin every day – effortlessly, lightly, and with a natural glow. Discover the Hydra Glow Hyaluron Peptide Serum by MÁDARA now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 30 ml (€99.83 / 100 ml)

Regular price: €29.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Super Fruit EssenceSuper Fruit Essence
Eco by Sonya
Super Fruit Essence
Facial toner

Eco by Sonya Super Fruit Essence - Vitamin-rich facial spray for hydrated & radiant skin The Super Fruit Essence from Eco by Sonya (formerly Super Fruit Toner) is a moisturising, vitamin-rich facial spray that refreshes, hydrates and revitalises the skin with valuable plant extracts. The non-comedogenic formula provides an instant feeling of freshness and is ideal as a daily hydrator or make-up setting spray. Key benefits: Intensive moisturisation thanks to organic aloe vera juice Brightening & radiance thanks to kakadu plum (vitamin C) Gentle exfoliation with organic pineapple extract (bromelain) for smooth skin Protects against dryness and improves skin texture Non-comedogenic - ideal for all skin types Can be usedas a setting spray for make-up Star ingredients: Organic aloe vera juice - soothes, moisturises and has an anti-inflammatory effect Vitamin C from Kakadu plum - brightens the complexion, reduces fine lines Organic pineapple extract - contains bromelain for gentle exfoliation, rich in antioxidants and minerals TIP: Keep in the fridge for a particularly refreshing experience on hot days!

Regular price: €18.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Retinol Youth Repair Hand MaskRetinol Youth Repair Hand Mask
Look Beautiful Products
Retinol Youth Repair Hand Mask
Hand mask

Retinol Youth Repair Hand Mask from My Scheming - anti-ageing care for visibly smoother, more youthful hands. The Retinol Youth Repair Hand Mask from My Scheming is a highly effective anti-ageing hand mask that intensively nourishes and visibly rejuvenates the sensitive skin of the hands. Thanks to the practical five-finger glove design, the care works evenly and effortlessly reaches every area - for maximum results. The rich essence is formulated with retinol, complex peptides and other repairing ingredients. This combination actively supports the skin in reducing signs of ageing, smoothing wrinkles and evening out skin tone. At the same time, it promotes a smoother, firmer and fresher complexion. The mask helps the skin to gain firmness, regenerate faster and regain its natural youthfulness - perfect for dry, stressed or prematurely aged hands. Key benefits of the Retinol Youth Repair Hand Mask Smoothes fine lines and wrinkles Effectively combats signs of skin ageing Firms and improves skin texture Evens out the skin tone Promotes a youthful, regenerated complexion

Regular price: €4.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Drying DropsDrying Drops
Manucurist
Drying Drops
Nail polish dryer

The Drying Drops from Manucurist reduce the drying time of Green™ nail polishes by half. Enriched with ceramides, they ensure a perfectly groomed nail contour. The practical pump cap makes application child's play and ultra-precise: one drop per nail is enough to finish the manicure! The natural solvents contain volatile compounds that ensure that the nail polish dries twice as fast. The formula exudes a gentle floral fragrance and offers intensive care for the nail contour thanks to the skin barrier-reinforcing argan ceramides.

Content: 15 ml (€106.33 / 100 ml)

Regular price: €15.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Liquorice Mint ToothpasteLiquorice Mint Toothpaste
Marvis
Liquorice Mint Toothpaste
Toothpaste

Luxurious Liquorice Mint Toothpaste from Marvis - for a refreshed, radiant smile. The Liquorice Mint Toothpaste from Marvis provides a completely new toothbrushing experience and combines Italian luxury care with an effective formula for healthy, well-groomed teeth. The creamy toothpaste combines an intense liquorice flavour with an invigorating peppermint note that provides long-lasting freshness and keeps breath pleasantly clear for hours. Thanks to its high-quality composition with fluorides, xylitol and sorbitan, the toothpaste cleans thoroughly without irritating the enamel. It visually brightens the teeth, reduces plaque, strengthens the oral flora and reliably protects against tooth decay. The toothpaste leaves your mouth feeling velvety-smooth and ensures modern, luxurious oral hygiene. The most important benefits at a glance: Brightens the teeth visually Provides long-lasting fresh breath Effectively removes plaque & plaque Protects against tooth decay thanks to fluoride Strengthens the tooth enamel Gentle cleaning without irritation Cares for and protects gums & oral flora Luxurious liquorice-mint flavour Give your smile a touch of Italian elegance - with the iconic Marvis Liquorice Mint Toothpaste.

Content: 85 ml (€18.76 / 100 ml)

Regular price: €15.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
AGE PRO Hydra Firm Hyaluron JellyAGE PRO Hydra Firm Hyaluron Jelly
MÁDARA Cosmetics
AGE PRO Hydra Firm Hyaluron Jelly
Facial serum

MÁDARA Age Pro Hydra Firm Hyaluron Jelly - Intensive hydrating anti-ageing care for mature skin. The Age Pro Hydra Firm Hyaluron Jelly from MÁDARA is a nourishing, oil-free moisturising gel specially developed for mature, dry and tired skin. The innovative, award-winning formula is based on the latest findings in cell research and combines highly effective natural ingredients for visible results and long-lasting freshness. The feather-light hyaluronic gel immediately provides the skin with deep moisture, reduces dryness lines and ensures a smoother, plumper complexion. With Nordic birch water, which accelerates cell regeneration by up to 25 %, and multi-molecular hyaluronic acid, which binds moisture in all layers of the skin, the skin is intensively revitalised and has a natural glow. PCA (pyrrolidone carboxylic acid) additionally supports the moisture balance and protects against dehydration - for a lasting fresh and youthful skin feeling. The most important benefits of MÁDARA Age Pro Hydra Firm Hyaluron Jelly: Immediate and long-lasting moisturisation deep down Revitalises and refreshes tired, dull skin Visiblysmoothes and plumps fine lines and static wrinkles Strengthens the skin barrier and prevents feelings of tightness Gives a natural glow and a plumped skin feeling Dermatologically tested: +46% more moisture after just 1 hour* With natural active ingredients: Nordic birch water, hyaluronic acid & PCA *In vivo study with 30 test subjects Tip: Ideal as a daily moisturiser or as a hydrating primer under foundation - for a visibly more youthful, fresh complexion.

Content: 75 ml (€54.60 / 100 ml)

Regular price: €40.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Dynamic Resurfacing Night Cream
Elemis
Dynamic Resurfacing Night Cream
Face cream

ELEMIS Dynamic Resurfacing Night Cream - For smoother, more radiant skin overnight. The retexturising night cream with patented tri-enzyme technology supports the skin's natural cell renewal cycle to actively smooth the skin and visibly improve its radiance. A synergistic lipid complex of white truffle and sea fennel restores skin clarity and effectively protects against environmental stress and pollution. The result: smoother, youthful-looking skin that feels revitalised upon waking. The most important benefits at a glance: Patented Tri-Enzyme Technology: Gently exfoliates dead skin cells without damaging the moisture barrier. Sea fennel: Has a calming and anti-inflammatory effect, strengthens the natural moisture barrier. White truffle: Supports the skin microflora and ensures a balanced complexion. Protection against environmental influences: Protects the skin from daily stress and oxidative stress. Radiantly beautiful skin overnight: Smoothes, refines and regenerates noticeably while you sleep. Summary: This luxurious night care combines innovative technology with effective ingredients to visibly renew the skin's appearance and promote a youthful, fresh complexion - night after night.

Content: 50 ml (€221.90 / 100 ml)

Regular price: €110.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.