Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

HYDRA GLOW Hyaluron Peptide Serum

Content: 30 ml
The Hydra Glow Hyaluron Peptide Serum by MÁDARA is a lightweight, oil-free serum that gives skin a gentle, natural glow. Its innovative formula combines hyaluronic moisture boosters, peptides, and light-reflecting minerals for deep hydration and a visibly fresh look – without any sticky or heavy residue.

€29.95

Content: 30 ml (€99.83 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "HYDRA GLOW Hyaluron Peptide Serum"

MÁDARA Hydra Glow Hyaluron Peptide Serum: Natural Glow & Intense Hydration for Radiant Skin

How can your skin instantly get more freshness, radiance, and a healthy glow – effortlessly and without heaviness?
The Hydra Glow Hyaluron Peptide Serum by MÁDARA is a lightweight, oil-free serum that gives skin a gentle, natural glow. Its innovative formula combines hyaluronic moisture boosters, peptides, and light-reflecting minerals for deep hydration and a visibly fresh look – without any sticky or heavy residue.

Perfect for daily use, this serum boosts radiance and acts as an ideal make-up base for a luminous finish.

Key Benefits at a Glance:

  • Intensive hydration thanks to hyaluronic acid
  • Delivers a natural, healthy glow
  • Enhances skin radiance & freshness
  • Ideal make-up base for a radiant finish
  • Oil-free and lightweight – never sticky or heavy

Why is Hydra Glow Hyaluron Peptide Serum by MÁDARA the perfect choice?
Because it creates visibly fresher, more radiant skin every day – effortlessly, lightly, and with a natural glow.

Discover the Hydra Glow Hyaluron Peptide Serum by MÁDARA now exclusively at Look Beautiful Products!

Properties

Area of application: Neck/ neckline, Visage
Ingredients: hyaluronic acid, peptides

Manufacturer

MÁDARA Cosmetics

MÁDARA Cosmetics

Natural Skincare for Your Beauty 

MÁDARA Cosmetics is an award-winning, sustainable brand from Latvia dedicated to creating natural and effective skincare products. With a clear vision of crafting high-quality cosmetic products that nurture the skin while protecting the environment, MÁDARA has become one of the most renowned brands in the natural cosmetics industry.

MÁDARA products offer a unique combination of natural ingredients, including plant extracts and high-quality oils, that deeply nourish the skin. Each product is designed to nourish, protect, and revitalize your skin, leaving you with a feeling of overall wellbeing. Whether it's for anti-aging, moisture care, or soothing treatments, MÁDARA has the perfect product for every skincare need.

The Benefits of MÁDARA Products:

  • Natural Ingredients: Carefully selected plant extracts and premium oils for deep, effective skincare.

  • Sustainability: MÁDARA uses organic ingredients from controlled cultivation, preserving both your skin and the environment.

  • Vegan & Cruelty-Free: All products are free from animal testing and contain no animal-derived ingredients, making them especially attractive to environmentally-conscious and ethically-minded individuals.

  • Free from Harmful Chemicals: No parabens, synthetic fragrances, or harmful chemicals that could irritate the skin.

  • For Every Skin Need: Whether it’s anti-aging, intense moisture care, or soothing treatments, MÁDARA provides tailored solutions for your skin.

Bring natural beauty into your skincare routine and enjoy a fresh, glowing, and healthy complexion – with MÁDARA Cosmetics.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Apply it under make-up as a primer to instantly give your complexion more radiance. For extra moisture and radiance, mix it with your moisturiser. Alternatively, you can apply it generously to your face, décolleté and shoulders and enjoy a glow that will turn heads.

Aqua, Butylene Glycol, Betula Alba (Birch) Juice, Glycerin 1, Pentylene Glycol, Sodium PCA, Silica, Xanthan Gum, Pullulan, Aroma, Sclerotium Gum, Hexapeptide-11, Sorbitol, Sodium phytate, Lactic Acid, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate, Spirodela Polyrhiza Extract, Acacia Senegal Gum, Hydrolyzed Hyaluronic Acid, Sodium Hyaluronate, Trehalose, Linalool, Limonene, Citrus Limon Peel Oil, Mica (CI 77019), CI 77891 (Titanium Dioxide), CI 77861 (Tin Oxide), CI 77491 (Iron Oxides), CI 77492 (Iron Oxides)

✓Provides intensive moisturisation thanks to hyaluronic acid
✓Gives the skin a natural, healthy glow
✓Improves skin radiance and freshness
✓Suitable as a make-up base for a radiant finish
✓Oil-free and light - not sticky or heavy

The Hydra Glow Hyaluron Peptide Serum by MÁDARA is a lightweight, oil-free serum that gives skin a gentle, natural glow. Its innovative formula combines hyaluronic moisture boosters, peptides, and light-reflecting minerals for deep hydration and a visibly fresh look – without any sticky or heavy residue.
Skip product gallery

Customers also bought

Rejuvenating Caviar PDRN Real Deep Mask (Box 4 masks)Rejuvenating Caviar PDRN Real Deep Mask (Box 4 masks)
Biodance
Rejuvenating Caviar PDRN Real Deep Mask (Box 4 masks)
Face mask

Rejuvenating Caviar PDRN Real Deep Mask from BIODANCE is a luxurious hydrogel face mask that intensively moisturises, revitalises and strengthens the skin 's natural barrier. The highly effective formula combines 600,000 ppm caviar with PDRN (polydeoxyribonucleotide) to support skin renewal, improve elasticity and give a visibly plumper, healthy glow. Thanks to its supple hydrogel texture, the mask moulds perfectly to the contours of the face and transports the active ingredients deep into the skin. The hypoallergenic, gentle formulation is ideal for sensitive skin. The mask can be used as an intensive moisturising booster during the day or as an overnight treatment for maximum regeneration. The most important benefits at a glance Provides intensive, deep moisturisation Strengthens the skin barrier and improves elasticity Promotes natural skin renewal Gives a radiant glow and a plumper skin feeling Hypoallergenic & gentle - ideal for sensitive skin Hydrogel mask for optimal absorption of active ingredients Important ingredients Caviar water & caviar extract - rich in proteins, nutrients and fatty acids to strengthen the skin barrier and for a radiant glow PDRN (sodium DNA) - supports regeneration and repair of the skin Niacinamide - smoothes skin tone, refines pores and strengthens the skin barrier Allantoin - soothes the skin and relieves irritation Aloe barbadensis flower extract & jojoba oil - provide intensive moisturisation and have a calming effect The Rejuvenating Caviar PDRN Real Deep Mask from BIODANCE is the perfect choice for anyone looking for luxurious deep care, visible regeneration and an instant glow effect in a high-quality face mask.

Regular price: €21.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Coconut and Mint Body WashCoconut and Mint Body Wash

Average rating of 5 out of 5 stars

Eco by Sonya
Coconut and Mint Body Wash
Washing gel

Coconut and Mint Body Wash from Eco By Sonya - A rich, soap-free wash gel that maintains your tan for a long time. This body wash gel helps to achieve a long-lasting tan with purely natural ingredients. The skin is nourished, refreshed and smells divinely of pina colada. Refreshing mint puts you in a good mood, while rich coconut and aloe vera leave the skin feeling silky soft.

Content: 500 ml (€3.19 / 100 ml)

Regular price: €15.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Age Pro Contour Wrinkle Eye CreamAge Pro Contour Wrinkle Eye Cream
MÁDARA Cosmetics
Age Pro Contour Wrinkle Eye Cream
Eye cream

MÁDARA Age Pro Contour Wrinkle Eye Cream - Firming anti-wrinkle eye care. The Age Pro Contour Wrinkle Eye Cream from MÁDARA has been specially developed for mature, dry and tired skin and combines the power of nature with advanced cell research. This intensive anti-wrinkle eye cream deeply moisturises and firms the eye area, leaving the eyes looking more awake and fresh. Thanks to the innovative formulation with Nordic birch water, which accelerates cell division by up to 25 %, as well as multi-molecular hyaluronic acid and five plant-based firming ingredients, the cream ensures a visibly smoother, brighter and firmer eye contour. The rich texture provides intensive care, reduces fine lines and wrinkles, reduces signs of tiredness and provides the sensitive eye area with long-lasting moisture and antioxidants - for a more youthful, radiant complexion. The most important benefits of MÁDARA Age Pro Contour Wrinkle Eye Cream: Visiblysmoothes wrinkles and fine lines around the eyes Firms the skin and gives a defined eye contour Reduces puffiness and dark shadows Revitalises tired skin for a fresh, awake look Deeplymoisturises and strengthens the skin barrier Dermatologically tested - proven to provide +31% more moisture in just 15 minutes Main active ingredients: Nordic birch water - stimulates cell regeneration and revitalises Phytosterols - strengthen the skin barrier and promote elasticity Arjun tree extract - tightens the skin and improves elasticity Hyaluronic acid - provides intensive moisture and visibly plumps up the skin Experience luxurious care that combines experience, science and nature with the Age Pro Contour Wrinkle Eye Cream - for a visibly rejuvenated, smoother and more radiant eye area.

Content: 15 ml (€359.67 / 100 ml)

Regular price: €53.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Plump & Hydrate Trio SetPlump & Hydrate Trio Set
LANEIGE
Plump & Hydrate Trio Set
Facial care set

The Laneige Plump & Hydrate Trio Set is the perfect moisturising power for radiant skin and supple lips. Laneige is considered a moisturising expert - for over 25 years the brand has been researching the science of water and developing its own Advanced Water Complexes that balance dryness, regulate excess sebum and rebalance the skin. This set combines three iconic bestsellers that work together for a visibly smoother, plumper and hydrated complexion. Thanks to hyaluronic acid, shea butter and highly effective moisturising boosters, the skin receives intensive care and a fresh, healthy-looking glow. The Bouncy & Firm Eye Sleeping Mask plumps up the delicate eye area and makes it look firmer and fresher. The Bouncy & Firm Sleeping Mask provides the skin with deep moisturisation overnight, while the famous Lip Sleeping Mask in "Sweet Candy" regenerates, smoothes and softens chapped lips. A must-have trio for anyone who wants to pamper their skin and lips with maximum moisture and experience a youthful, radiant look. The most important benefits at a glance Intensive moisturisation for the face, eyes and lips Plump, smooth and radiant complexion Strengthening of the skin barrier thanks to Advanced Water Complexes Hyaluronic acid & shea butter for maximum hydration Regenerates overnight and promotes a fresh complexion Perfect as a gift set or for daily care Contents of the set Bouncy & Firm Eye Sleeping Mask - 20 g Bouncy & Firm Sleeping Mask - 10 ml Lip Sleeping Mask "Sweet Candy" - 3 g

Regular price: €36.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Kojic Alternative Pigment Serum 30mlKojic Alternative Pigment Serum 30ml
MÁDARA Cosmetics
Kojic Alternative Pigment Serum 30ml
Facial serum

MÁDARA Kojic Alternative Pigment Serum: Radiant, Even Complexion Without Irritation How can you gently and effectively reduce dark spots and uneven skin tone – and reveal a brighter complexion every day? The Kojic Alternative Pigment Serum by MÁDARA is the perfect choice for anyone wanting to visibly diminish hyperpigmentation, dark spots, and discoloration. The innovative formula with a plant-based alternative to kojic acid specifically targets existing pigment spots and prevents new ones – delivering a much clearer, smoother, and more radiant complexion. Dermatologically proven: This lightweight, non-irritating serum is suitable even for sensitive skin and does not increase sun sensitivity. Key Benefits at a Glance: Reduces hyperpigmentation Diminishes dark spots, brown & grey discolorations Promotes an even, radiant complexion Gentle on skin – no irritation, no increased sun sensitivity Plant-based actives with efficacy comparable to kojic acid Why is Kojic Alternative Pigment Serum by MÁDARA the perfect choice? Because it creates clearer, more balanced, and visibly revitalized skin – gently, effectively, and naturally. Discover the Kojic Alternative Pigment Serum by MÁDARA now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 30 ml (€159.83 / 100 ml)

Regular price: €47.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Coconut Body MilkCoconut Body Milk | Eco By Sonya

Average rating of 5 out of 5 stars

Eco by Sonya
Coconut Body Milk
Body milk

This silky smooth blend relieves dehydrated skin and encourages smooth, healthful, glowing skin.  The aloe and coconut fusion calms irritations, while a rich luxurious blend of jojoba and macadamia feeds and nourishes your skin. Nourishing to sensitive skin Prolongs the life of your tan Coconut Body Milk  is a nourishing moisturiser, made only from certified organic and natural ingredients. It provides instant relief to dehydrated skin, and promotes the appearance of smoother, healthier, younger looking skin.Containing a luxurious blend of beautiful fragrant natural plant extracts and oils, including coconut, to soothe irritation, as well as aloe vera, jojoba and macadamia, to deliver long lasting hydration and nourishment. It offers long lasting, soothing hydration and is gentle enough for the whole family. Suitable for all skin types.

Content: 375 ml (€6.92 / 100 ml)

Regular price: €25.95
Skip product gallery

Customers also viewed

Hyaluron Biotic MistHyaluron Biotic Mist
MÁDARA Cosmetics
Hyaluron Biotic Mist
Facial toner

MÁDARA Hyaluron Biotic Mist: Instant Hydration & Fresh Glow for Your Skin How can you give your skin a boost of fresh hydration and a healthy glow – anytime, anywhere? The Hyaluron Biotic Mist by MÁDARA is a luxurious, hydrating spray that delivers instant moisture and a radiant, vital complexion. The light mist refreshes, soothes, and leaves your skin feeling deeply hydrated – perfect between skincare steps or for a quick pick-me-up throughout the day. The innovative formula supports your skin’s microbiome and strengthens the natural barrier, keeping skin healthy and resilient all day long. Key Benefits at a Glance: Instant hydration for a fresh skin feeling Supports the skin’s microbiome for healthy balance Strengthens the natural skin barrier Refreshes and soothes anytime Gives a radiant, healthy glow Why is Hyaluron Biotic Mist by MÁDARA the perfect choice? Because it delivers quick, easy hydration, a fresh look, and reliable protection – perfect for every skin, every day. Discover the Hyaluron Biotic Mist by MÁDARA now exclusively at Look Beautiful Products!

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Lab Biome Detox Therapy Sheet MaskLab Biome Detox Therapy Sheet Mask
Natura Siberica
Lab Biome Detox Therapy Sheet Mask
Face mask

Lab Biome Detox Therapy Sheet Mask from Natura Siberica: Clarifying detox power for healthy, radiant skin The Lab Biome Detox Therapy Sheet Mask from Natura Siberica is the perfect choice for targeting impurities and visibly refining the skin's appearance. The intensively cleansing sheet mask adapts perfectly to the contours of the face and releases highly effective active ingredients that leave the skin feeling clear, balanced and fresh. Niacinamide acts as a powerful antioxidant, minimises enlarged pores and reduces fine lines. Salicylic acid clears pores, removes build-up and evens out the complexion. Postbiotic active ingredients from fermented wild blackberry and raspberry strengthen the skin microbiome, soothe and protect the skin - for a youthful, resilient finish. The mask cleanses deep into the pores without drying out, restores the skin's natural balance and moisturises. The result: visibly healthier, refined and radiantly fresh skin - without any feelings of tightness. Why choose the Lab Biome Detox Therapy Sheet Mask from Natura Siberica? Intensively cleanses and clarifies the complexion Niacinamide refines pores & minimises fine lines Salicylic acid removes impurities & unclogs pores Postbiotic blackberry & raspberry extracts strengthen the skin microbiome Soothes and protects the skin Moisturises without drying out Promotes a youthful, fresh, clear complexion How does the Lab Biome Detox Therapy Sheet Mask from Natura Siberica ensure that the skin looks clearer, healthier and visibly more balanced day after day? The clever combination of detox ingredients, moisture and microbiome protection cleanses deep into the pores, strengthens the skin barrier and balances the skin in the long term - for a visible, radiant result after every application. Discover the Lab Biome Detox Therapy Sheet Mask from Natura Siberica in the Look Beautiful Products Shop now and experience detox, care and freshness in one step!

Regular price: €3.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
RETINOL ALTERNATIVE Bakuchiol OilRETINOL ALTERNATIVE Bakuchiol Oil
MÁDARA Cosmetics
RETINOL ALTERNATIVE Bakuchiol Oil
Facial oil

MÁDARA Retinol Alternative Bakuchiol Oil: Plant-Powered Smoother, Radiant Skin – Without Irritation How can you effectively reduce wrinkles, boost skin firmness, and enjoy gentle plant-based actives for a radiant complexion? The Retinol Alternative Bakuchiol Oil by MÁDARA delivers potent anti-aging benefits with outstanding skin tolerance. Featuring Bakuchiol, a powerful plant-based active, it activates the skin’s retinoid receptors – all without the typical irritation of conventional retinol. The rich, silky texture melts into the skin, providing an intensive rejuvenating effect: Fine lines and wrinkles are visibly reduced, skin appears firmer, more elastic, and radiant. Nutrient-rich strawberry and blueberry seed oils deeply nourish, add suppleness, and support a smoother, softer skin texture. Key Benefits at a Glance: Visibly reduces wrinkles and fine lines Improves skin firmness & elasticity Deep nourishment thanks to rich botanical oils Protects against free radicals & oxidative stress Gentle retinol alternative – no irritation Why is Retinol Alternative Bakuchiol Oil by MÁDARA the perfect choice? Because it smooths, firms, and rejuvenates your skin – with the power of plants and exceptional tolerance. Discover the Retinol Alternative Bakuchiol Oil by MÁDARA now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 30 ml (€133.17 / 100 ml)

Regular price: €39.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
HYDRA SOFT Body LotionHYDRA SOFT Body Lotion
MÁDARA Cosmetics
HYDRA SOFT Body Lotion
Body cream

MÁDARA Hydra Soft Body Lotion: Silky-Soft Skin & Lasting Hydration – For a Luxurious Care Experience How can you achieve smooth, radiant skin that feels velvety soft every day? The Hydra Soft Body Lotion by MÁDARA delivers intensive, long-lasting hydration and leaves skin silky-soft and supple. Enriched with hyaluronic acid, skin-identical moisturizers, and antioxidant lady’s mantle extract, this lotion penetrates deeply, smoothing and nourishing the skin’s surface for a radiantly cared-for appearance. The delicate scent of white flowers transports your senses to blooming summer meadows, turning every application into a touch of luxury – perfect for daily body care. Key Benefits at a Glance: Intensive hydration for all skin types Silky-soft & smooth skin feel Smoothes and nourishes the skin’s surface Rich in antioxidant ingredients Dermatologically tested Why is Hydra Soft Body Lotion by MÁDARA the perfect choice? Because it keeps skin optimally cared for, supple, and glowing every day – for a truly luxurious skincare experience. Discover the Hydra Soft Body Lotion by MÁDARA now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 250 ml (€9.58 / 100 ml)

Regular price: €23.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Lab Biome Peptides Peptide SYN-COLL & Hyaluronic Acid Eye PatchLab Biome Peptides Peptide SYN-COLL & Hyaluronic Acid Eye Patch
Natura Siberica
Lab Biome Peptides Peptide SYN-COLL & Hyaluronic Acid Eye Patch
Eye mask

Lab Biome Peptides Peptide SYN-COLL & Hyaluronic Acid Eye Patches from Natura Siberica: youthful glow & targeted anti-ageing care for the eye area The Lab Biome Peptides SYN-COLL & Hyaluronic Acid Eye Patches from Natura Siberica are the perfect solution for revitalising tired eye areas, smoothing fine lines and preserving the skin's youthful appearance. The innovative BIOME-BASIS combines post-biotic active ingredients and fermented extracts from northern cloudberries and wild raspberries. The skin is strengthened, regenerated and protected from urban stress - for a visibly fresher, radiant eye area. SYN-COLL peptides promote natural collagen synthesis and soften fine lines, while low and high molecular weight hyaluronic acid intensively moisturises, prevents dryness and keeps the skin supple. Why choose Natura Siberica's Lab Biome Peptides SYN-COLL & Hyaluronic Acid Eye Patches? Reduce fine lines & wrinkles for a smoother eye area Provide intensive moisturisation and protect against dryness Strengthen the skin microbiome with postbiotic & fermented active ingredients Improve radiance & regeneration - for a fresh look Protect against urban stress & preserve a youthful appearance Prevent new wrinkles with hyaluronic acid complex How do the Lab Biome Peptides Peptide SYN-COLL & Hyaluronic Acid Eye Patches from Natura Siberica ensure that the eye area looks smoother, more youthful and more radiant day after day? The combination of stimulating peptides, deep moisturisation and microbiome protection activates regeneration, reduces wrinkles and ensures a vital, youthful glow - even in the face of stress and environmental pollution. Discover the Lab Biome Peptides Peptide SYN-COLL & Hyaluronic Acid Eye Patches from Natura Siberica in the Look Beautiful Products Shop now and specifically reduce signs of skin ageing!

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Plump & Hydrate Trio SetPlump & Hydrate Trio Set
LANEIGE
Plump & Hydrate Trio Set
Facial care set

The Laneige Plump & Hydrate Trio Set is the perfect moisturising power for radiant skin and supple lips. Laneige is considered a moisturising expert - for over 25 years the brand has been researching the science of water and developing its own Advanced Water Complexes that balance dryness, regulate excess sebum and rebalance the skin. This set combines three iconic bestsellers that work together for a visibly smoother, plumper and hydrated complexion. Thanks to hyaluronic acid, shea butter and highly effective moisturising boosters, the skin receives intensive care and a fresh, healthy-looking glow. The Bouncy & Firm Eye Sleeping Mask plumps up the delicate eye area and makes it look firmer and fresher. The Bouncy & Firm Sleeping Mask provides the skin with deep moisturisation overnight, while the famous Lip Sleeping Mask in "Sweet Candy" regenerates, smoothes and softens chapped lips. A must-have trio for anyone who wants to pamper their skin and lips with maximum moisture and experience a youthful, radiant look. The most important benefits at a glance Intensive moisturisation for the face, eyes and lips Plump, smooth and radiant complexion Strengthening of the skin barrier thanks to Advanced Water Complexes Hyaluronic acid & shea butter for maximum hydration Regenerates overnight and promotes a fresh complexion Perfect as a gift set or for daily care Contents of the set Bouncy & Firm Eye Sleeping Mask - 20 g Bouncy & Firm Sleeping Mask - 10 ml Lip Sleeping Mask "Sweet Candy" - 3 g

Regular price: €36.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.