Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Kojic Alternative Pigment Serum 30ml

Content: 30 ml
The Kojic Alternative Pigment Serum by MÁDARA is the perfect choice for anyone wanting to visibly diminish hyperpigmentation, dark spots, and discoloration. The innovative formula with a plant-based alternative to kojic acid specifically targets existing pigment spots and prevents new ones – delivering a much clearer, smoother, and more radiant complexion.

€47.95

Content: 30 ml (€159.83 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Kojic Alternative Pigment Serum 30ml"

MÁDARA Kojic Alternative Pigment Serum: Radiant, Even Complexion Without Irritation

How can you gently and effectively reduce dark spots and uneven skin tone – and reveal a brighter complexion every day?
The Kojic Alternative Pigment Serum by MÁDARA is the perfect choice for anyone wanting to visibly diminish hyperpigmentation, dark spots, and discoloration. The innovative formula with a plant-based alternative to kojic acid specifically targets existing pigment spots and prevents new ones – delivering a much clearer, smoother, and more radiant complexion.

Dermatologically proven: This lightweight, non-irritating serum is suitable even for sensitive skin and does not increase sun sensitivity.

Key Benefits at a Glance:

  • Reduces hyperpigmentation
  • Diminishes dark spots, brown & grey discolorations
  • Promotes an even, radiant complexion
  • Gentle on skin – no irritation, no increased sun sensitivity
  • Plant-based actives with efficacy comparable to kojic acid

Why is Kojic Alternative Pigment Serum by MÁDARA the perfect choice?
Because it creates clearer, more balanced, and visibly revitalized skin – gently, effectively, and naturally.

Discover the Kojic Alternative Pigment Serum by MÁDARA now exclusively at Look Beautiful Products!

Properties

Area of application: Neck/ neckline, Visage
Helps against: Pigment disorders
Helps with/against : Discoloration / hyperpigmentation / pigmentation spots, Pigment disorders

Manufacturer

MÁDARA Cosmetics

MÁDARA Cosmetics

Natural Skincare for Your Beauty 

MÁDARA Cosmetics is an award-winning, sustainable brand from Latvia dedicated to creating natural and effective skincare products. With a clear vision of crafting high-quality cosmetic products that nurture the skin while protecting the environment, MÁDARA has become one of the most renowned brands in the natural cosmetics industry.

MÁDARA products offer a unique combination of natural ingredients, including plant extracts and high-quality oils, that deeply nourish the skin. Each product is designed to nourish, protect, and revitalize your skin, leaving you with a feeling of overall wellbeing. Whether it's for anti-aging, moisture care, or soothing treatments, MÁDARA has the perfect product for every skincare need.

The Benefits of MÁDARA Products:

  • Natural Ingredients: Carefully selected plant extracts and premium oils for deep, effective skincare.

  • Sustainability: MÁDARA uses organic ingredients from controlled cultivation, preserving both your skin and the environment.

  • Vegan & Cruelty-Free: All products are free from animal testing and contain no animal-derived ingredients, making them especially attractive to environmentally-conscious and ethically-minded individuals.

  • Free from Harmful Chemicals: No parabens, synthetic fragrances, or harmful chemicals that could irritate the skin.

  • For Every Skin Need: Whether it’s anti-aging, intense moisture care, or soothing treatments, MÁDARA provides tailored solutions for your skin.

Bring natural beauty into your skincare routine and enjoy a fresh, glowing, and healthy complexion – with MÁDARA Cosmetics.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Apply to cleansed skin every morning and evening.

Aqua, Glycerin 1, Dicaprylyl Carbonate, Pentylene Glycol, Polyglyceryl-6 Stearate, Cetearyl Alcohol, Bidens Pilosa Extract, Polyglyceryl-6 Behenate, Aroma, Ascorbyl Palmitate, Lactic Acid, Hydrolyzed Hyaluronic Acid, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Sodium PCA, Alpha-Arbutin, Astrocaryum Murumuru Seed Butter, Gossypium Herbaceum Seed Oil, Linum Usitatissimum (Linseed) Seed Oil, Squalane, Xanthan Gum, Tocopherol, Sodium phytate, CI 77491 (Iron Oxides), CI 77492 (Iron Oxides), Juniperus Communis (Juniper) Callus Extract, Sodium Hyaluronate, Limonene, Terpineol, Linalool, Vanillin

✓Reduces hyperpigmentation
✓Reduces dark spots, brown and grey discolouration
✓Ensures a more even and radiant complexion
✓Gentle on the skin - no irritation, no increased sensitivity to the sun
✓Plant-based active ingredients with efficacy comparable to kojic acid

The Kojic Alternative Pigment Serum by MÁDARA is the perfect choice for anyone wanting to visibly diminish hyperpigmentation, dark spots, and discoloration. The innovative formula with a plant-based alternative to kojic acid specifically targets existing pigment spots and prevents new ones – delivering a much clearer, smoother, and more radiant complexion.
Skip product gallery

Customers also bought

Coconut Body MilkCoconut Body Milk | Eco By Sonya

Average rating of 5 out of 5 stars

Eco by Sonya
Coconut Body Milk
Body milk

This silky smooth blend relieves dehydrated skin and encourages smooth, healthful, glowing skin.  The aloe and coconut fusion calms irritations, while a rich luxurious blend of jojoba and macadamia feeds and nourishes your skin. Nourishing to sensitive skin Prolongs the life of your tan Coconut Body Milk  is a nourishing moisturiser, made only from certified organic and natural ingredients. It provides instant relief to dehydrated skin, and promotes the appearance of smoother, healthier, younger looking skin.Containing a luxurious blend of beautiful fragrant natural plant extracts and oils, including coconut, to soothe irritation, as well as aloe vera, jojoba and macadamia, to deliver long lasting hydration and nourishment. It offers long lasting, soothing hydration and is gentle enough for the whole family. Suitable for all skin types.

Content: 375 ml (€6.92 / 100 ml)

Regular price: €25.95
HYDRA GLOW Hyaluron Peptide SerumHYDRA GLOW Hyaluron Peptide Serum
MÁDARA Cosmetics
HYDRA GLOW Hyaluron Peptide Serum
Facial serum

MÁDARA Hydra Glow Hyaluron Peptide Serum: Natural Glow & Intense Hydration for Radiant Skin How can your skin instantly get more freshness, radiance, and a healthy glow – effortlessly and without heaviness? The Hydra Glow Hyaluron Peptide Serum by MÁDARA is a lightweight, oil-free serum that gives skin a gentle, natural glow. Its innovative formula combines hyaluronic moisture boosters, peptides, and light-reflecting minerals for deep hydration and a visibly fresh look – without any sticky or heavy residue. Perfect for daily use, this serum boosts radiance and acts as an ideal make-up base for a luminous finish. Key Benefits at a Glance: Intensive hydration thanks to hyaluronic acid Delivers a natural, healthy glow Enhances skin radiance & freshness Ideal make-up base for a radiant finish Oil-free and lightweight – never sticky or heavy Why is Hydra Glow Hyaluron Peptide Serum by MÁDARA the perfect choice? Because it creates visibly fresher, more radiant skin every day – effortlessly, lightly, and with a natural glow. Discover the Hydra Glow Hyaluron Peptide Serum by MÁDARA now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 30 ml (€99.83 / 100 ml)

Regular price: €29.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Coconut and Mint Body WashCoconut and Mint Body Wash

Average rating of 5 out of 5 stars

Eco by Sonya
Coconut and Mint Body Wash
Washing gel

Coconut and Mint Body Wash from Eco By Sonya - A rich, soap-free wash gel that maintains your tan for a long time. This body wash gel helps to achieve a long-lasting tan with purely natural ingredients. The skin is nourished, refreshed and smells divinely of pina colada. Refreshing mint puts you in a good mood, while rich coconut and aloe vera leave the skin feeling silky soft.

Content: 500 ml (€3.19 / 100 ml)

Regular price: €15.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Kojic Alternative Pigment Serum 15mlKojic Alternative Pigment Serum 15ml
MÁDARA Cosmetics
Kojic Alternative Pigment Serum 15ml
Facial serum

MÁDARA Kojic Alternative Pigment Serum: Radiant, Even Complexion Without Irritation How can you gently and effectively reduce dark spots and uneven skin tone – and reveal a brighter complexion every day? The Kojic Alternative Pigment Serum by MÁDARA is the perfect choice for anyone wanting to visibly diminish hyperpigmentation, dark spots, and discoloration. The innovative formula with a plant-based alternative to kojic acid specifically targets existing pigment spots and prevents new ones – delivering a much clearer, smoother, and more radiant complexion. Dermatologically proven: This lightweight, non-irritating serum is suitable even for sensitive skin and does not increase sun sensitivity. Key Benefits at a Glance: Reduces hyperpigmentation Diminishes dark spots, brown & grey discolorations Promotes an even, radiant complexion Gentle on skin – no irritation, no increased sun sensitivity Plant-based actives with efficacy comparable to kojic acid Why is Kojic Alternative Pigment Serum by MÁDARA the perfect choice? Because it creates clearer, more balanced, and visibly revitalized skin – gently, effectively, and naturally. Discover the Kojic Alternative Pigment Serum by MÁDARA now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 15 ml (€166.33 / 100 ml)

Regular price: €24.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Super Fruit EssenceSuper Fruit Essence
Eco by Sonya
Super Fruit Essence
Facial toner

Eco by Sonya Super Fruit Essence - Vitamin-rich facial spray for hydrated & radiant skin The Super Fruit Essence from Eco by Sonya (formerly Super Fruit Toner) is a moisturising, vitamin-rich facial spray that refreshes, hydrates and revitalises the skin with valuable plant extracts. The non-comedogenic formula provides an instant feeling of freshness and is ideal as a daily hydrator or make-up setting spray. Key benefits: Intensive moisturisation thanks to organic aloe vera juice Brightening & radiance thanks to kakadu plum (vitamin C) Gentle exfoliation with organic pineapple extract (bromelain) for smooth skin Protects against dryness and improves skin texture Non-comedogenic - ideal for all skin types Can be usedas a setting spray for make-up Star ingredients: Organic aloe vera juice - soothes, moisturises and has an anti-inflammatory effect Vitamin C from Kakadu plum - brightens the complexion, reduces fine lines Organic pineapple extract - contains bromelain for gentle exfoliation, rich in antioxidants and minerals TIP: Keep in the fridge for a particularly refreshing experience on hot days!

Regular price: €18.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Micellar WaterMicellar Water

Average rating of 5 out of 5 stars

MÁDARA Cosmetics
Micellar Water
Micellar Water

MÁDARA Micellar Water: Gentle Cleansing & Hydration for Radiant Skin – Anytime, Anywhere How can you achieve quick, thorough, and gentle facial cleansing – no rinsing required, even on the go? The Micellar Water by MÁDARA is the ideal daily skincare companion. Its practical, portable size makes it perfect for use at home or on the go. It gently removes make-up and impurities without rubbing or rinsing. With premium ingredients like aloe vera, hyaluronic acid, and Nordic peony, skin is calmed, deeply moisturized, and optimally cared for. Even sensitive skin is protected and balanced, leaving your complexion looking fresh and radiant. Key Benefits at a Glance: Gentle make-up removal without rubbing Cleanses impurities and excess oil Soothes and cares for sensitive skin Intensive hydration with aloe vera & hyaluronic acid Improves skin balance for a radiant complexion Convenient size for travel Why is Micellar Water by MÁDARA the perfect choice? Because it offers fast, effective, and gentle cleansing for all skin types – anytime, anywhere, without drying the skin. Discover the Micellar Water by MÁDARA now exclusively at Look Beautiful Products!

Regular price: €17.95
Peptide4 Plumping Pillow Facial Moisturising Night MaskPeptide4 Plumping Pillow Facial Moisturising Night Mask
Elemis
Peptide4 Plumping Pillow Facial Moisturising Night Mask
Face mask

The Plumping Pillow Facial Moisturising Night Mask from Elemis helps to replenish the skin's moisture balance. During the night, body temperature tends to rise as the body goes into repair and recovery mode. This causes the skin to lose moisture during sleep. This is where the ultra-cooling gel mask comes into play. This mask combats the visible signs of tired and dull skin by helping to lock in valuable moisturising ingredients overnight. When you wake up in the morning, your complexion is radiant, refreshed and visibly rested. The gel mask acts as a revitalising freshness boost for your skin and ensures that you start every day with a healthy, youthful glow.

Content: 50 ml (€147.90 / 100 ml)

Regular price: €73.95
HYDRA GLOW Hyaluron Peptide SerumHYDRA GLOW Hyaluron Peptide Serum
MÁDARA Cosmetics
HYDRA GLOW Hyaluron Peptide Serum
Facial serum

MÁDARA Hydra Glow Hyaluron Peptide Serum: Natural Glow & Intense Hydration for Radiant Skin How can your skin instantly get more freshness, radiance, and a healthy glow – effortlessly and without heaviness? The Hydra Glow Hyaluron Peptide Serum by MÁDARA is a lightweight, oil-free serum that gives skin a gentle, natural glow. Its innovative formula combines hyaluronic moisture boosters, peptides, and light-reflecting minerals for deep hydration and a visibly fresh look – without any sticky or heavy residue. Perfect for daily use, this serum boosts radiance and acts as an ideal make-up base for a luminous finish. Key Benefits at a Glance: Intensive hydration thanks to hyaluronic acid Delivers a natural, healthy glow Enhances skin radiance & freshness Ideal make-up base for a radiant finish Oil-free and lightweight – never sticky or heavy Why is Hydra Glow Hyaluron Peptide Serum by MÁDARA the perfect choice? Because it creates visibly fresher, more radiant skin every day – effortlessly, lightly, and with a natural glow. Discover the Hydra Glow Hyaluron Peptide Serum by MÁDARA now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 30 ml (€99.83 / 100 ml)

Regular price: €29.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Potent-C Power SerumPotent-C Power Serum
Peter Thomas Roth
Potent-C Power Serum
Facial serum

Peter Thomas Roth Potent-C Power Serum - Highly effective vitamin C serum against wrinkles & pigmentation spots. Potent-C Power Serum is an intensive anti-ageing serum that works with 20 % THD ascorbate, an ultra-stable and up to 50 times stronger form of vitamin C. In combination with vitamin E and ferulic acid, the serum develops a powerful antioxidant effect that reduces visible signs of skin ageing within just 7 days. This innovative skincare highlight from Peter Thomas Roth gives the skin a more even complexion, combats fine lines and wrinkles, improves skin texture and provides a youthful glow. Benefits at a glance: Visibly reduces wrinkles and fine lines Brightens dark spots & pigmentation disorders Provides more radiant, smoother skin Firms the skin and improves elasticity Gives a more even skin tone Provides intensive moisturisation Antioxidant protection against free radicals Key ingredients: 20% THD ascorbate - most stable form of vitamin C, highly effective against skin ageing 3% vitamin E - Antioxidant that protects and nourishes the skin 2 % ferulic acid - Boosts the effect of vitamins C & E Fragrance-free - Gentle on sensitive skin Suitable for all skin types. Perfect as daily care against the first or advanced signs of skin ageing.

Content: 30 ml (€383.17 / 100 ml)

Regular price: €114.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
White Glo Extra Strength Whitening Toothpaste for Coffee & Tea Drinkers + ToothbrushWhite Glo Extra Strength Whitening Toothpaste for Coffee & Tea Drinkers + Toothbrush
White Glo
White Glo Extra Strength Whitening Toothpaste for Coffee & Tea Drinkers + Toothbrush
Dental care set

White Glo Extra Strength Whitening Toothpaste: Powerful tooth whitening - especially for coffee & tea lovers White Glo Extra Strength Whitening Toothpaste is the ideal solution for anyone who enjoys coffee or tea every day and still wants to keep a bright white smile. The innovative formula with micro-polishing particles and Micro Wax Protective Shield Technology specifically removes stubborn yellow discolouration and stains - and at the same time protects against new deposits. Fluoride strengthens the tooth enamel and effectively protects against tooth decay, while the set with a special whitening toothbrush (surprise colour) and eight interdental tooth sticks ensures all-round oral hygiene. The toothpaste is also suitable for electric toothbrushes and makes daily tooth cleaning particularly thorough and pleasant. Why choose White Glo Extra Strength Whitening Toothpaste? Removes targeted coffee & tea stains and other discolouration Micro-polishing particles for thorough, gentle cleaning Micro Wax Shield protects against new stains Fluoride for effective caries and enamel protection Visibly whiter, shinier teeth with regular use Ideal for electric toothbrushes Complete set with whitening toothbrush & interdental tooth sticks Several colour variants of the brush - surprise effect included How does the White Glo Extra Strength Whitening Toothpaste ensure that you can enjoy coffee or tea every day without missing out on a white, well-groomed smile? The powerful whitening formula not only removes existing discolouration, but also actively protects the teeth from new stains and leaves an all-round clean, radiant result - for a confident smile day after day. Discover the White Glo Extra Strength Whitening Toothpaste in the Look Beautiful Products Shop now and perfectly combine coffee enjoyment and white teeth!

Regular price: €9.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.