Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Retinol Youth Repair Hand Mask

Content: 1 Piece
The Retinol Youth Repair Hand Mask from My Scheming is a highly effective anti-ageing hand mask that intensively nourishes and visibly rejuvenates the sensitive skin of the hands. Thanks to the practical five-finger glove design, the care works evenly and effortlessly reaches every area - for maximum results.

€4.95

Content: 1 Piece

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Retinol Youth Repair Hand Mask"

Retinol Youth Repair Hand Mask from My Scheming - anti-ageing care for visibly smoother, more youthful hands.

The Retinol Youth Repair Hand Mask from My Scheming is a highly effective anti-ageing hand mask that intensively nourishes and visibly rejuvenates the sensitive skin of the hands. Thanks to the practical five-finger glove design, the care works evenly and effortlessly reaches every area - for maximum results.

The rich essence is formulated with retinol, complex peptides and other repairing ingredients. This combination actively supports the skin in reducing signs of ageing, smoothing wrinkles and evening out skin tone. At the same time, it promotes a smoother, firmer and fresher complexion.

The mask helps the skin to gain firmness, regenerate faster and regain its natural youthfulness - perfect for dry, stressed or prematurely aged hands.

Key benefits of the Retinol Youth Repair Hand Mask

  • Smoothes fine lines and wrinkles
  • Effectively combats signs of skin ageing
  • Firms and improves skin texture
  • Evens out the skin tone
  • Promotes a youthful, regenerated complexion

Properties

Area of application: Hands
Ingredients: Retinol (vitamin A)

Manufacturer

Look Beautiful Products

Look Beautiful

Look Beautiful Products was established in 2015 with the desire to pamper women with exclusive, high quality, natural and effective beauty products and beauty sets. Look Beautiful offers only the most effective products from exclusive brands that value sustainability, naturalness and quality without compromise. We believe that beauty requires a holistic approach.

Our special features:

• Effective beauty-sets with the must-have beauty products
• Luxurious brands from all over the world
• Holistic concept for inside and outside
• Products supporting each other for optimal care results
• Different beauty sets for every beauty problem
• Only the most effective care products
• You will receive extra a beauty guide with instructions for optimal use, helpful tips

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Wash your hands with water and dry them before use.

Open the aluminium bag, take out the hand mask, cut it open along the dotted line, tear it apart and put on the gloves.

Tear off the sticker and stick it on the seal to prevent the essence from leaking out.

Remove the mask after 15 to 20 minutes, wash it off or massage it in until it is completely absorbed.

WATER, GLYCERIN, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, PROPYLENE GLYCOL, GLYCERYL STEARATES, DIPROPYLENE GLYCOL DIBENZOATE, PROPANEDIOL, DIETHYLHEXYL CARBONATE, HYDROGENATED POLYISOBUTENE, PHENOXYETHANOL, CETEARYL OLIVATE, CHLORPHENESIN, SORBITAN OLIVATE, ALLANTOIN, SPHINGOMONAS FERMENT EXTRACT, CARBOMER, TRIETHANOLAMINE, ETHYLHEXYLGLYCERIN, FRAGRANCE, POLYSORBATE 20, RETINOL, CAMELLIA JAPONICA SEED OIL, NIACINAMIDE, BHT, TOCOPHERYL ACETATE, BHA, HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL, PRUNUS AMYGDALUS DULCIS (SWEET ALMOND) OIL, MAGNESIUM CHLORIDE, PALMITOYL DIPEPTIDE-5 DIAMINOBUTYROYL HYDROXYTHREONINE, PALMITOYL TRIPEPTIDE-5, TETRADECYL AMINOBUTYROYLVALYLAMINOBUTYRIC UREA TRIFLUOROACETATE.

✓Smoothes fine lines and wrinkles
✓Effectively combats signs of ageing
✓Firms and improves skin texture
✓Evens out skin tone
✓Promotes a youthful, regenerated complexion

The Retinol Youth Repair Hand Mask from My Scheming is a highly effective anti-ageing hand mask that intensively nourishes and visibly rejuvenates the sensitive skin of the hands. Thanks to the practical five-finger glove design, the care works evenly and effortlessly reaches every area - for maximum results.
Skip product gallery

Customers also bought

The Peptide Collagen Lifting Glow Hydrogel MaskThe Peptide Collagen Lifting Glow Hydrogel Mask
Cosrx
The Peptide Collagen Lifting Glow Hydrogel Mask
Face mask

COSRX The Peptide Collagen Lifting Glow Hydrogel Mask - Intensive lifting & glow treatment The Peptide Collagen Lifting Glow Hydrogel Mask from COSRX is an all-in-one treatment for dry, mature and tired skin that firms, hydrates and regenerates. The innovative hydrogel texture moulds perfectly to the contours of the face and delivers the active ingredients exactly where they are needed most. The mask combines the power of 6 different peptides with low-molecular collagen to firm skin texture, gently plump fine lines and promote a radiant, youthful complexion. Key ingredients & benefits: Niacinamide & NAG (amino sugars): revitalise tired skin and provide instant freshness 5 ceramides + cholesterol: protect and strengthen the skin barrier 5 types of hyaluronic acid: provide intensive moisture and elasticity Vitamin B12 & allantoin: soothe and regenerate stressed skin Application: Leave on for 15-20 minutes as a classic mask Optionally as an overnight mask for maximum care Ideal for mature, dry or dull skin that wants a plump, smooth and radiant finish Result: A visibly firmer face, optimum moisturisation and a radiant glow, just like after a professional facial treatment.

Regular price: €12.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
No. 23 Hair Mask Unscented (Unscented)Nr. 23 Hair Mask Unscented 50ml | BRUNS Products

Average rating of 5 out of 5 stars

BRUNS Products
No. 23 Hair Mask Unscented (Unscented)
Hair Mask

The handmade No. 23 Hair Mask Unscented penetrates deep into the hair structure and has a repairing effect. As the mask is fragrance-free, it is perfect for sensitive scalps and anyone with allergies. The organic jojoba oil moisturises and nourishes your hair. The shea butter has a repairing effect against split ends. The shea butter also stimulates the scalp and gives your hair a beautiful shine.

Content: 50 ml (€31.90 / 100 ml)

Regular price: €15.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Dry Essence Hand PackDry Essence Hand Pack

Average rating of 5 out of 5 stars

PETITFÉE
Dry Essence Hand Pack
Hand Mask

Petitfee Dry Essence Hand Pack. Discover the Dry Essence Hand Pack from Petitfee – intensive care for soft, smooth hands. The mask contains avocado oil, shea butter, and urea, which provide deep hydration, protect the skin from dryness, and leave hands feeling smooth and nourished. Key Benefits: Intensive Moisture: deeply hydrates dry hands Protection Against Dryness: preserves the skin barrier Nourishing Ingredients: avocado oil and shea butter supply essential lipids Gentle and Caring: urea supports skin regeneration and softness Easy to Use: dry hand mask, no liquid leakage Perfect for anyone seeking deep nourishment and protection – for silky-soft, well-cared-for hands after each use.

Regular price: €3.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Calm Night Pillow SprayCalm Night Pillow Spray
ARI ANWA
Calm Night Pillow Spray
Room fragrance

The Calm Night Pillow Mist from Ari Anwa is made from 100% natural lavender water and high-quality essential lavender oil. Lavender has been proven to calm the body and mind. The spray is an indispensable aid to falling asleep. The unique blend of high-quality and natural ingredients creates a pleasant and calming atmosphere and helps you to fall asleep and start the day refreshed. The spray is also charged with amethyst and rose quartz crystals. Amethyst has a particularly calming effect, while rose quartz provides positive energy.

Content: 125 ml (€11.16 / 100 ml)

Regular price: €13.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
-15 %
Daily Eyemask Soft SunsetDaily Eyemask Soft Sunset
steambase
Daily Eyemask Soft Sunset
Eye mask

The Daily Eye Mask Soft Sunset from steambase is an aromatic, self-heating eye mask that provides up to 40ºC of warmth and about 20 minutes of intense relaxation. It provides a pleasant massaging sensation for the eye area and is ideal for relaxing tired eyes in a comfortable and soothing way. The mask emits gentle warmth and a soothing fragrance, relieves tension, strengthens the eye area and supports blood circulation. The light thermal water vapour during application reduces puffiness, smoothes the skin and ensures a refreshed, revitalised appearance. Soft Sunset delights with a fresh fragrance that captures the atmosphere of a sunset and pampers the senses. Key benefits: Self-warming up to 40ºC Pleasant massage sensation for the eye area Reduces puffiness and eye fatigue Improves blood circulation Soothing Soft Sunsetfragrance for a relaxing experience Light thermal water vapour for intensive relaxation

Sale price: €2.50 Regular price: €2.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Rahua Aloe Vera ShampooRahua Aloe Vera Shampoo
Rahua Amazon Beauty
Rahua Aloe Vera Shampoo
Shampoo

Aloe Vera Shampoo from Rahua provides gentle, restorative cleansing and is ideal for sensitive scalps and all hair types. The balanced formula has been specially developed to soothe scalp problems and reduce irritation while promoting healthy hair growth. Soothing aloe vera has an anti-inflammatory effect and provides intensive moisture, while cucumber extract refreshes the scalp and supplies it with valuable vitamins. Witch hazel supports the scalp's natural protective film, strengthens the skin barrier and ensures a balanced scalp environment. Guayusa leaf extract provides antioxidant protection against environmental influences. The gentle toning cleanser reliably removes dirt, excess oil, product build-up, bacteria and environmental pollutants without drying out the scalp. The result is a soothed, revitalised scalp, less irritation and smooth, healthy-looking hair. The light, creamy texture is suitable for coloured hair and perfect for daily use. The most important benefits at a glance Soothes sensitive and irritated scalps Intensively moisturises and reduces irritation Gently cleanses all hair types Promotes a healthy scalp environment and hair growth Removes impurities & product build-up Antioxidant protection against environmental pollution Suitable for coloured hair Natural, refreshing cucumber fragrance Important main ingredients Aloe Vera - Moisturises, soothes the scalp and restores radiance to hair Cucumber extract - Rich in vitamins A, C and silica, supports hair repair and regulates oil production Hamamelis (witch hazel) - Has an astringent effect, reduces excess oil and soothes inflammation Rahua (Ungurahua) Oil - Strengthens hair, promotes scalp health and helps to lock in hair colour Guayusa Leaf - Provides antioxidants and protects hair and scalp from environmental damage Rahua Aloe Vera Shampoo is the perfect choice for anyone looking for gentle, natural hair care, intense moisturisation and a healthy, balanced scalp.

Content: 275 ml (€14.89 / 100 ml)

Regular price: €40.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Hyaluron Biotic MistHyaluron Biotic Mist
MÁDARA Cosmetics
Hyaluron Biotic Mist
Facial toner

MÁDARA Hyaluron Biotic Mist: Instant Hydration & Fresh Glow for Your Skin How can you give your skin a boost of fresh hydration and a healthy glow – anytime, anywhere? The Hyaluron Biotic Mist by MÁDARA is a luxurious, hydrating spray that delivers instant moisture and a radiant, vital complexion. The light mist refreshes, soothes, and leaves your skin feeling deeply hydrated – perfect between skincare steps or for a quick pick-me-up throughout the day. The innovative formula supports your skin’s microbiome and strengthens the natural barrier, keeping skin healthy and resilient all day long. Key Benefits at a Glance: Instant hydration for a fresh skin feeling Supports the skin’s microbiome for healthy balance Strengthens the natural skin barrier Refreshes and soothes anytime Gives a radiant, healthy glow Why is Hyaluron Biotic Mist by MÁDARA the perfect choice? Because it delivers quick, easy hydration, a fresh look, and reliable protection – perfect for every skin, every day. Discover the Hyaluron Biotic Mist by MÁDARA now exclusively at Look Beautiful Products!

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Hand cream with vitamin E and lavenderHand cream with vitamin E and lavender
Mario Badescu
Hand cream with vitamin E and lavender
Hand cream

The Hand Cream with Vitamin E and Lavender by Mario Badescu pampers the hands with intensive moisture and a lightly scented, soothing lavender aroma. The rich but non-greasy formula moisturises the skin with valuable antioxidants, nourishes it deeply and leaves it feeling soft and velvety all day long. Key benefits: Intensive moisturisation for dry hands Soothing lavender fragrance for a relaxing care experience Rich in antioxidants, protects the skin from environmental influences Light, non-greasy finish for immediate suppleness Long-lasting velvety skin feel

Content: 85 g (€10.53 / 100 g)

Regular price: €8.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Dead Sea SoapDead Sea Soap

Average rating of 4.8 out of 5 stars

Lilac - Sensitive Skin
Dead Sea Soap
Soap

The DEAD SEA MUD DERMTOLOGICAL SYNDET BAR from Lilac is free from soap and colourants, paraben-free and with a neutral pH value (similar to the pH value of the skin), contains moisturising active ingredients, Dead Sea earth, marine pancogene, almond oil, glycerine and biodin. Suitable for gentle cleansing of acne-prone skin.

Regular price: €6.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Biotic EnergyBiotic Energy
JERMS
Biotic Energy
Food supplements

Biotic Energy from JERMS is an innovative dietary supplement that supports gut microbiome and energy in one. The clinically proven probiotics (10 billion CFU) survive hot drinks and are complemented by prebiotic fibre, functional mushrooms and adaptogens that provide sustained energy, stamina and mental clarity. Each sachet provides 100% of the daily requirement of vitamins B and D and tastes of rich cocoa with a subtle warming finish. Biotic Energy relieves flatulence and indigestion, supports bowel function, increases concentration and stress resistance and promotes a healthy gut microbiome. Caffeine-free and flexible to use, Biotic Energy is ideal for your daily routine. 30 sachets per month provide a convenient and simple supply. Combined with Daily Gut, it works synergistically to improve microbiome diversity, digestion, immune balance and energy. Vegan & allergen-free: Suitable for vegetarians and vegans, free from gluten, dairy, soya and GMOs. Shelf life at room temperature, store in a cool, dry place. Important benefits at a glance Supports gut microbiome with 10 billion CFU probiotics Relieves flatulence and indigestion Promotes sustained energy and stamina without caffeine Improves concentration and mental clarity Increases stress resistance and well-being Provides 100% of the daily requirement of vitamins B & D Vegan & allergen-free, free from gluten, dairy products, soya and GMOs Flexible and convenient - 30 daily portions per sachet Synergy with Daily Gut - improves microbiome diversity, digestion and immune balance With Biotic Energy from JERMS, daily energy and gut health becomes a simple, effective routine that supports body and mind.

Content: 150 g (€21.97 / 100 g)

Regular price: €32.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Shower Gel Soleil de TangerShower Gel Soleil de Tanger
Moroccanoil
Shower Gel Soleil de Tanger
Shower gel

Moroccanoil Shower Gel Soleil de Tanger: Gentle Cleansing & Invigorating Scent for Radiant, Nourished Skin How can you give your skin deep hydration and awaken your senses while showering? The Moroccanoil Shower Gel Soleil de Tanger provides gentle, luxurious cleansing and delivers intense moisture to the skin with antioxidant-rich argan oil. Skin remains supple, elastic, and visibly healthier – without dryness. The invigorating Mediterranean-inspired fragrance of sun-kissed clementine, fresh ginger, neroli blossom, and tonka bean turns every shower into a refreshing experience. The paraben-free, sulfate-free, and mineral oil-free formula is ideal for sensitive skin and comes in eco-friendly recyclable packaging. Key Benefits at a Glance: Gentle cleansing without drying out Intense hydration with argan oil Improves skin appearance: boosts elasticity & smooths texture Invigorating, fresh scent – Mediterranean-inspired Free from parabens, sulfates & mineral oils Recyclable packaging – eco-friendly and sustainable Why is Moroccanoil Shower Gel Soleil de Tanger the perfect choice? Because it pampers skin and senses, delivers lasting moisture, and invigorates with a fresh scent – for a luxurious, uplifting shower every day. Discover the Moroccanoil Shower Gel Soleil de Tanger now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 250 ml (€8.78 / 100 ml)

Regular price: €21.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.