Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Vitamin C serum

Content: 30 ml

The Benton Vitamin C Serum is a highly purified serum with 20% vitamin C that has been specifically developed for radiant, even skin. It lightens pigmentation spots, evens out the complexion and eliminates dull skin so that the natural glow returns.

€28.95

Content: 30 ml (€96.50 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Vitamin C serum"

The Benton Vitamin C Serum is a highly purified serum with 20% vitamin C that has been specifically developed for radiant, even skin. It brightens pigmentation spots, evens out the complexion and eliminates dullness, restoring the skin's natural glow.

Excess sebum production is regulated while fine lines and wrinkles are reduced. The unique formulation contains adenosine, glutathione, vitamin E, tocotrienol, ferulic acid and ectoine, which together provide intensive moisturisation, smooth the skin and strengthen the skin barrier.

The serum contains neither alcohol nor water, which creates a pleasant, natural feeling of warmth on the skin. Once opened, the serum remains effective for up to 6 months.

Key benefits at a glance:

  • Lightening of pigmentation spots
  • Evening out the complexion
  • Reduction of fine lines and wrinkles
  • Regulation of sebum production
  • Intensive moisturising & skin smoothing
  • Strengthening the skin barrier
  • Without alcohol and water, natural application

Properties

Area of application: Neck/ neckline, Visage
Feature: Completely vegan, Moisturizes the skin, improves skin elasticity
Helps against: Fine lines, Pigment disorders

Manufacturer

Benton

Benton

Benton  – The Power of Nature for Your Skin! With Benton , you can turn back time and restore your skin's youthful glow. Inspired by the story of "The Curious Case of Benjamin Button", this Korean brand utilizes snail mucin, known for its anti-aging properties. The result? A firmed skin texture and a radiant complexion.

Natural Skincare from Korea – Benton uses highly effective ingredients like Aloe Vera and Propolis, which not only pamper your skin but also benefit the environment. All ingredients are sustainably and cruelty-free sourced, ensuring high skin compatibility – even for sensitive skin types.

Benefits of Benton Products:

  • Snail Mucin: Regenerates and firms the skin.

  • Aloe Vera: Moisturizes and soothes irritated skin.

  • Propolis: Antibacterial properties and promotes skin healing.

  • BHA: Gently exfoliates dead skin cells for a smooth complexion.

Benton avoids harmful chemicals such as silicones, parabens, and artificial preservatives. Their products are gentle on the skin, providing natural skincare for a healthy, radiant complexion.


Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Apply the serum to your cleansed and toned skin. Follow with sun cream!

Propanediol, Ascorbic Acid, Butylene Glycol, Glycerin, Pentylene Glycol, Candida Bombicola/Glucose/Methyl Rapeseedate Ferment, Glyceryl Glucoside, 3-O-Ethyl Ascorbic Acid, Panthenol, Ammonium Acryloyldimethyltaurate/ VP Copolymer, Prunus Armeniaca (Apricot) Kernel Oil, Sodium Polyacrylate, Polyquaternium-10, Adenosine, Ferulic Acid, Ectoin, Glutathione, Oryza Sativa (Rice) Bran Oil, Tocotrienols, Tocopherol

✓ 20% vitamin C
✓ Provides the necessary moisture
✓ Controls the production of sebum
✓ Reduces fine lines and wrinkles
✓ Lightens pigmentation spots
✓ Helps to achieve an even complexion

The Benton Vitamin C Serum is a highly purified serum with 20% vitamin C that has been specifically developed for radiant, even skin. It lightens pigmentation spots, evens out the complexion and eliminates dull skin so that the natural glow returns.

Skip product gallery

Customers also bought

Super Fruit EssenceSuper Fruit Essence
Eco by Sonya
Super Fruit Essence
Facial toner

Eco by Sonya Super Fruit Essence - Vitamin-rich facial spray for hydrated & radiant skin The Super Fruit Essence from Eco by Sonya (formerly Super Fruit Toner) is a moisturising, vitamin-rich facial spray that refreshes, hydrates and revitalises the skin with valuable plant extracts. The non-comedogenic formula provides an instant feeling of freshness and is ideal as a daily hydrator or make-up setting spray. Key benefits: Intensive moisturisation thanks to organic aloe vera juice Brightening & radiance thanks to kakadu plum (vitamin C) Gentle exfoliation with organic pineapple extract (bromelain) for smooth skin Protects against dryness and improves skin texture Non-comedogenic - ideal for all skin types Can be usedas a setting spray for make-up Star ingredients: Organic aloe vera juice - soothes, moisturises and has an anti-inflammatory effect Vitamin C from Kakadu plum - brightens the complexion, reduces fine lines Organic pineapple extract - contains bromelain for gentle exfoliation, rich in antioxidants and minerals TIP: Keep in the fridge for a particularly refreshing experience on hot days!

Regular price: €18.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
CITYCC Hyaluronic Anti-Pollution CC Cream SPF15 lightCITYCC Hyaluronic Anti-Pollution CC Cream SPF15 light

Average rating of 5 out of 5 stars

MÁDARA Cosmetics
CITYCC Hyaluronic Anti-Pollution CC Cream SPF15 light
CC Cream with sun protection

MÁDARA CITYCC Hyaluronic Anti-Pollution CC Cream SPF15 light: Radiant, Protected Skin with a Perfect Complexion How can you effectively protect your skin from environmental stress and achieve a balanced, radiant complexion? The CITYCC Hyaluronic Anti-Pollution CC Cream SPF15 light by MÁDARA is the ultimate solution for anyone seeking a natural, flawless glow while shielding skin from urban pollutants and UV rays. The lightweight, fast-absorbing texture evens out dullness, dark spots, and redness, acting as an invisible barrier against environmental aggressors. With SPF 15, this CC cream also protects against harmful UV rays while preventing clogged pores and inflammation. The result: smooth, glowing skin and a beautifully even complexion. Key Benefits at a Glance: Shields against environmental stress and pollution Balances skin tone & reduces redness SPF 15 for UV protection Prevents clogged pores & inflammation Light, fast-absorbing texture for a radiant, smooth finish Why is CITYCC Hyaluronic Anti-Pollution CC Cream SPF15 light the perfect choice? Because it combines protection, care, and complexion perfection – for a fresh, natural look every day. Discover the CITYCC Hyaluronic Anti-Pollution CC Cream SPF15 light by MÁDARA now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 40 ml (€87.38 / 100 ml)

Regular price: €34.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Super Fruit HydratorSuper Fruit Hydrator
Eco by Sonya
Super Fruit Hydrator
Face cream

The Super Fruit Hydrator from Eco by Sonya is an oil-free, intensely moisturising facial fluid. The fluid is enriched with hyaluronic acid and 3 different plum extracts. The Super Fruit Hydrator delivers nutrients and moisture deep into the skin and combats premature cell ageing. The lightweight lotion is not comedogenic and does not clog pores. 

Content: 60 ml (€58.25 / 100 ml)

Regular price: €34.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Citronella Outdoor SprayCitronella Outdoor Spray
Eco by Sonya
Citronella Outdoor Spray
Body spray

The Organic Citronella Outdoor Spray from Eco By Sonya is a versatile spray made from citronella, basil, lemongrass, eucalyptus, cedarwood and lemon. The Citronella Spray is a wonderful body and room spray with antibacterial properties and ingredients that moisturise and nourish the skin. The spray is free from synthetic ingredients and aggressive chemicals. The Personal Outdoor Spray is also vegan and cruelty-free! The versatile organic body spray can also be used in the car, as a room spray, bathroom spray and during leisure time. You can also use the body spray with essential oils to cover up unpleasant odours from your sports bag, running shoes, nappies and pets.

Regular price: €11.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Face Sunscreen Glory Veil SPF50Face Sunscreen Glory Veil SPF50
Eco by Sonya
Face Sunscreen Glory Veil SPF50
Sun cream for the face

Eco by Sonya Face Glory Veil SPF50 - Natural sun protection & care for every day. Eco by Sonya Face Glory Veil SPF50 is more than just sun protection - it is high-quality facial care with effective UVA and UVB protection. The formula, specially developed for the face, combines powerful natural ingredients with a high sun protection factor of 50 to reliably protect the skin while providing intensive care. Thanks to its light, transparent texture, the cream is quickly absorbed, does not clog pores (non-comedogenic) and is ideal as a make-up base. Developed in Australia, where sun protection is vital, this face cream impresses with effective efficacy and absolute tolerance - even for sensitive skin. Key ingredients & their effect: Hyaluronic acid: Deeply moisturises and makes the skin firmer and smoother Sea buckthorn: Provides vitamins A, C & E, has an antioxidant, regenerating & protective effect Kakadu plum: Vitamin C miracle, reduces wrinkles, improves elasticity & makes the skin glow Camomile & aloe vera: Soothes irritated skin and has an anti-inflammatory effect The top benefits at a glance: SPF50 sun protection especially for the face Natural, vegan & cruelty-free Non-comedogenic - does not clog pores Ideal make-up base Clearly absorbed - no white haze Rich in antioxidants & vitamins Water resistant & gentle on skin Without synthetic fragrances or harsh chemicals Content: 75 ml Application: Apply evenly to face, neck & décolleté in the morning after cleansing. Ideal as day care or primer under make-up. This clean SPF50 facial care provides reliable protection without stressing the skin - perfect for every day and all skin types.

Content: 75 ml (€49.27 / 100 ml)

Regular price: €36.95
Ultra Volume Tubing Mascara BlackUltra Volume Tubing Mascara Black
Blinc
Ultra Volume Tubing Mascara Black
Mascara

Blinc Ultra Volume Tubing Mascara Black: Voluminous Lashes with Tubing Technology – Perfect False Lash Effect & Maximum Hold The Ultra Volume Tubing Mascara Black by Blinc is the ultimate gamechanger for anyone wanting breathtaking volume, perfect definition, and long-lasting hold—with no panda eyes or smudging. The innovative tubing technology forms tiny water-resistant tubes around each lash, delivering dramatic, voluminous looks with a natural semi-matte finish. The buildable, clump-free texture and gentle brush with thermoplastic elastomer bristles allow precise, even application—so your lashes stay full and flawless from morning to night, no matter the weather, sweat, tears, or oily skin. Best of all, this mascara is clinically tested, non-irritating, and perfect for sensitive eyes and contact lens wearers. For removal, all you need is warm water and gentle pressure—no harsh makeup remover required! Key Benefits at a Glance: Tubing technology: Water-resistant tubes for 100% smudge-proof hold Volume & definition: Buildable, no clumping Gentle, precise brush: For targeted, even styling Smudge-proof & run-proof: Stays put through rubbing, sweat, rain Easy removal: Just warm water Clinically tested & non-irritating: Great for sensitive eyes and contacts How does Blinc Ultra Volume Tubing Mascara Black make your lashes more powerful, defined, and absolutely secure every day—and why is this mascara the perfect choice for anyone wanting a true false lash effect, gentle care, and easy removal in one? The clever tubing technology delivers volume, hold, and care—for your perfect lashes, anywhere, anytime. Discover Blinc Ultra Volume Tubing Mascara Black now at Look Beautiful Products Shop and take your lashes to the next level!

Content: 9 ml (€310.56 / 100 ml)

Regular price: €27.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Light On Serum Centella + Vitamin CLight On Serum Centella + Vitamin C
Beauty of Joseon
Light On Serum Centella + Vitamin C
Facial serum

Beauty of Joseon Light On Serum Centella + Vitamin C: Radiant Glow, Targeted Brightening & Protection in a Luxurious Formula How can you give your skin a youthful glow, reduce hyperpigmentation, smooth fine lines, and deliver deep care and protection – all in one serum? The Light On Serum Centella + Vitamin C by Beauty of Joseon combines traditional botanical power with advanced skincare. With 68% organic Centella Asiatica extract and 10% vitamin C derivative, this innovative formula minimizes hyperpigmentation, stimulates collagen production, and protects against environmental damage. Centella Asiatica strengthens the skin barrier and smooths fine lines, while vitamin C delivers antioxidant benefits, brightens the complexion, and shields against UV damage. Added ingredients like hyaluronic acid, beta-glucan, and betaine provide intense hydration, leaving skin soft and supple. Key Benefits at a Glance: Reduces hyperpigmentation & delivers a radiant glow 68% organic Centella Asiatica to strengthen & soothe skin 10% vitamin C derivative for antioxidant & protective effects Smooths fine lines & boosts collagen production Deep hydration with hyaluronic acid & beta-glucan Shields against environmental & UV damage Suitable for all skin types Why is Light On Serum Centella + Vitamin C by Beauty of Joseon the perfect choice? Because it gives your skin youthful radiance, protection, and care in one unique formula – for visibly beautiful, even-toned skin. Discover the Light On Serum Centella + Vitamin C by Beauty of Joseon now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 30 ml (€73.17 / 100 ml)

Regular price: €21.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Retinol Wrinkle Bounce Multi-StickRetinol Wrinkle Bounce Multi-Stick
CLIV
Retinol Wrinkle Bounce Multi-Stick
Face cream

Retinol Wrinkle Bounce Multi-Stick by CLIV - Versatile anti-ageing skincare for radiant skin. The Retinol Wrinkle Bounce Multi-Stick is a concentrated skincare product that reduces fine lines, wrinkles and imperfections. The active combination of retinol, collagen and hyaluronic acid gives the skin new radiance, elasticity and intensive moisture. A complex of 10 plant oils strengthens the skin barrier, protects against environmental influences and ensures that the skin becomes smoother, softer and more resilient. The practical stick form enables targeted application to the face, eye area or lips and makes the skincare product simple, effective and versatile. Top benefits of the Retinol Wrinkle Bounce Multi-Stick: Reduces fine lines, wrinkles and imperfections Improves radiance and skin elasticity Provides intensive moisture thanks to hyaluronic acid Contains collagen and retinol for revitalising anti-ageing effects Strengthens the skin barrier with a complex of 10 plant oils Makes the skin supple, soft and resilient Practical stick form for targeted application to the face, eye and lip area Experience visibly smoother, nourished and youthfully radiant skin with this versatile anti-ageing multi-stick.

Content: 8 g (€261.88 / 100 g)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Advanced Snail 92 All in One Cream TubeAdvanced Snail 92 All in One Cream Tube
Cosrx
Advanced Snail 92 All in One Cream Tube
Face cream

COSRX Advanced Snail 92 All in One Cream: Regeneration & Hydration for Youthfully Smooth Skin How can you give your skin maximum hydration, renewed elasticity, and effective anti-aging benefits – all in one cream? The Advanced Snail 92 All in One Cream by COSRX is the ultimate anti-aging moisturizer, enriched with 92% natural snail secretion filtrate. This unique formula helps to preserve your skin’s youthfulness, repair damage, and deeply lock in moisture. The highly concentrated snail mucin is easily absorbed, delivers intensive regeneration, and restores essential elasticity. Perfect for all skin types looking for a smooth, plump, and healthy complexion. Key Benefits at a Glance: 92% snail secretion filtrate for maximum regeneration Delivers deep hydration and long-lasting moisture retention Boosts elasticity for youthful, smooth skin Reduces visible skin damage and supports cell renewal Light, fast-absorbing texture Ideal for all skin types Why is Advanced Snail 92 All in One Cream by COSRX the perfect choice? Because it combines hydration, regeneration, and anti-aging in one – for a plump, smooth, and youthful complexion. Discover the Advanced Snail 92 All in One Cream by COSRX now exclusively at Look Beautiful Products!

Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Trésor Solaire Face Mask (1 mask)Trésor Solaire Face Mask (1 mask)
RARE Paris
Trésor Solaire Face Mask (1 mask)
Face mask

RARE Paris Trésor Solaire Face Mask: SOS Soothing & Protection for Stressed Skin after Sun, Cold or Environmental Stress The Trésor Solaire Face Mask by RARE Paris delivers the perfect care for anyone whose skin needs instant soothing, protection, and regeneration after sunny days, snow trips, or exposure to pollution. The multi-active serum with vitamin E and arnica regenerates, strengthens the skin barrier, and neutralizes free radicals—for a relaxed, protected skin feel. The innovative mask made of plant cellulose fibers offers a comfortable second-skin effect, is easy to use, and leaves the skin soft, fresh, and comfortable—ideal for redness, tightness, and tingling. Key Benefits at a Glance: Soothes stressed skin after sun, cold & environmental stress Protects against external aggressors: Fights redness, tightness & irritation Regenerates & strengthens the barrier: With vitamin E & arnica Neutralizes free radicals: Supports skin health Second-skin comfort: Plant cellulose, soft & pleasant Instant freshness & softness: For relaxed, protected skin Efficient & easy to use How does RARE Paris Trésor Solaire Face Mask ensure your skin feels more soothed, protected, and visibly fresher every day—and why is this mask the perfect choice for anyone seeking instant regeneration, care, and protection after sun, cold, or stress? The clever blend of antioxidants, barrier support, and gentle comfort makes this mask the SOS tool for radiant, healthy skin—even after extreme conditions. Discover RARE Paris Trésor Solaire Face Mask now at Look Beautiful Products Shop and give your skin instant recovery after every adventure!

Regular price: €6.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.